Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Test ortostatyczny - Kontrola zmęczenia

ortostatic_250.jpgTest ortostatyczny to sprawdzona i zarazem bardzo prosta forma kontroli zmęczenia. Możesz dzięki niemu sprawdzić czy twoje serce jest gotowe na kolejny bodziec treningowy. Do wykonania tego testu niezbędny będzie pulsometr.


Wykonanie testu:

Rano po przebudzeniu załóż pasek pulsometru na klatkę piersiową i włącz
stoper, następnie leż kilka minut czekając aż twoje tętno uspokoi się (oficjalnie podaje się, że powinno być to aż 15 minut). Najważniejsze jest abyś miał spokojne, ustabilizowane tętno które musisz rejestrować, będzie to tętno T1. Następnie spójrz na zegarek lub naciśnij guzik międzyczasu (LAP) i wstań w normalnym tempie. Zarejestruj swoje tętno po 15 sekundach od wstania. Jest to tętno T2. Różnica pomiędzy T2 i T1 posłuży do analizy zmęczenia.


Interpretacja testu:

Analiza wyników powinna być jeśli to możliwe porównana z poprzednim testem, każdy organizm ma bowiem swoją specyfikę.


różnica mniejsza niż 20 uderzeń świadczy o dobrej dyspozycji
różnica od 20-30 uderzeń świadczy o przeciętnej dyspozycji, być może zawodnik nie wypoczął jeszcze wystarczająco
różnica od 30 do 40 uderzeń mówi nam o dużym zmęczeniu sugeruję aby w taki dzień nie robić treningu.
różnica powyżej 40 uderzeń może świadczyć o przemęczeniu i należy zastanowić się nad weryfikacją planów treningowych.


przykład
.

Tętno spoczynkowe T1 = 50.

Wstajemy. Po 15 sekundach tętno T2 wynosiło 85 uderzeń na minutę.

85-50=35 zatem wychodzi, iż jesteś zmęczony i warto zastanowić się nad odpuszczeniem lub lekkim treningiem w tym dniu.

Dodatkową rzeczą która może, ale nie musi nas informować o zmęczeniu jest kolejny prosty test. Zapewne wychodzisz lub wbiegasz codziennie po schodach i być może zdarzyło ci się, że czasem można wbiec po nich leciutko (organizmy jest wypoczęty i gotowy na bodziec), a czasem pokonanie kilku schodów bywa bardzo ciężkie i męczące (organizm jest zmęczony).

Wracając do testu. Proponuję, aby na początku wykonywać go codziennie. Jeżeli zaobserwujesz jak zachowuje się twój organizm. Wtedy wystarczy jak będziesz wykonywał test tylko przed niektórymi mocnymi treningami lub w momencie kiedy nie będziesz pewien swojego stanu zmęczenia.