Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
ABC Biegania - Czy konieczna wizyta u lekarza? Policz punkty.

Kiedy myślimy o bieganiu wydaje się ono najprostszym, najbardziej dostępnym dla wszystkich sportem. Ale każdy z nas startuje z innego poziomu – inaczej zaczynać powinien nieco zaniedbany fizycznie student a inaczej człowiek, który przez ostatnie 30 lat siedział za biurkiem lub w samochodzie (1) . Inaczej człowiek młody a inaczej starszy (2) . Inaczej człowiek szczupły, inaczej człowiek z dużą nadwagą (3) . Inaczej także mężczyzna a inaczej kobieta (4) . Inaczej człowiek zdrowy a inaczej znajdujący się jakiejkolwiek w strefie ryzyka (5) . Zastanów się z jakiego poziomu startujesz Ty ?

Policz punkty i sprawdź, czy powinieneś się przebadać.

(1) CZY BYŁEŚ CZYNNY FIZYCZNIE PRZEZ OSTATNIE LATA. Niepracujące mięśnie słabną i zanikają, im człowiek starszy tym szybciej. Jeśli mając lat naście byłeś najszybszym biegaczem w szkole, najlepszym piłkarzem, najsprawniejszym wspinaczem, ale nic nie robiłeś przez całe lata to nie myśl, że dzisiaj będziesz nadal tak dobry. Dzisiaj jesteś być może sprawny na tyle, żeby chodzić, ale nie na tyle, żeby od razu biegać.


(2) W JAKIM JESTEŚ WIEKU
. Niestety wszyscy się starzejemy. Dowiedzione jest naukowo, że ludzie aktywni fizycznie starzeją się wolniej. Siła naszych mięśni osiąga swój szczyt pomiędzy 25-30 rokiem życia, potem następuję powolne jej osłabianie a po 60 roku życia (statystycznie) nieco przyspiesza. Ludzie bardzo aktywni fizycznie są w stanie utrzymywać swoją formę na bardzo dobrym poziomie przez wiele lat. Ale mięśnie słabną a nieużywane, zanikają z wiekiem. Mając lat 50 nie startujemy z tego samego poziomu, co dwudziestolatek. Jeśli w nocy czujesz ból pleców to efekt osłabionych mięśni, które nie trzymają już naszego, kośca w tak zwarty sposób jak w latach młodości i uciskają inne mięśnie, czyli także nerwy. Ruch (przemyślany ruch) może być remedium w większości przypadków. Jest naukowo dowiedzione, że nawet w wieku 80-90 lat jesteśmy w stanie treningiem zwiększyć siłę naszych mięśni od 100% do nawet ponad 200 %.


Dwa powyższe punkty – czyli wiek i stan naszej aktywności fizycznej to dwa główne czynniki, które powinny określać co możemy zrobić jeśli od razu chcemy zacząć biegać i nie ryzykować nadmiernie zdrowiem. W poniższej tabelce sprawdź ile masz punktów.Wiek

Aktywność fizyczna

<30 lat

30-40

40-50

50-60

>60

Jestem aktywny (uprawiam sport kilka razy w tygodniu)*

1

1

2

3

4

Mało aktywny (aktywność sportowa raz na dwa tygodnie lub rzadziej)

1

2

3

4

5

Nigdy czynnie nie uprawiałem żadnego sportu

2

3

4

5

5


* sport związany z czynnym ruchem, nie brydż, nie szachy :)

Dodatkowe czynniki ryzyka to dodatkowe punkty, które należy brać pod uwagę (jeden punkt za każdy czynnik):


(3) CZY CIERPISZ NA OTYŁOŚĆ ? Im więcej ważysz tym większe ryzyko dla stawów i ścięgien, kiedy zaczynasz bieganie. Z drugiej strony jeśli, zaczynasz bieganie żeby schudnąć – to musisz biegać. Wydaje się, że to błędne koło. Ale namawiamy wszystkich „puszystych” – nie dajcie się zwieść temu, że jeśli biegacie to możecie jeść więcej. Dieta to podstawowa sprawa, na jakiej powinniście się skupić, nawet wyczynowy maratończyk zacznie tyć, jeśli nie będzie pilnował diety. Nie objadajcie się, jedzcie regularnie, nie wieczorem, nie na noc. Musicie utrzymać ujemny bilans energetyczny – czyli wydatkować więcej niż przyjmujecie – bieganie ma wam pomóc ale nie załatwi wszystkiego. Dołóżcie ćwiczenia siłowe na wszystkie partie mięśni.


(4) JESTEM KOBIETĄ. Bycie kobietą dodatkowym czynnikiem ryzyka ? – żachną się feministki. Drogie panie, robimy to w trosce o wasze zdrowie. Cechą kobiecej budowy jest szersza miednica i szerzej rozstawione stawy biodrowe. W połączeniu ze słabszymi niż u mężczyzn mięśniami istnieje większe niż u mężczyzn ryzyko kontuzji kolana lub kostki w wyniku nadmiernego uciekania kolana (koślawienie) lub kostki (koślawienie, pronacja) do środka. Dodatkowo kobiety po menopauzie mają mniejszą gęstość kości i są bardziej narażone na kontuzje. Aczkolwiek regularne ćwiczenia lub/ i terapia hormonalna są w stanie zdecydowanie poprawić parametry kośca.


Podlicz swoje punkty:

1 punkt: Ruszaj do treningów bez obaw

2 punkty: Ruszaj do treningów bez obaw, dobrze się rozgrzewaj, nie zaczynaj od razu od biegów z bardzo dużo intensywnością


3 punkty: Ruszaj do treningów, ale ostrożnie, dobrze się rozgrzewaj, nie zaczynaj od razu od biegów z bardzo dużo intensywnością. Popracuj nad dodatkowym wzmocnieniem mięśni pasu lędźwiowo-biodrowego, mięśni nóg. Nawet, jeśli uprawiasz inną aktywność pamiętaj, że każdy sport ma swoja specyfikę i trenując pewne mięśnie zazwyczaj inne pozostają w niedorozwoju.


4 punkty:
Musisz zaczynać trening biegowy ostrożnie, bez szaleństw. Rozgrzewaj się, popracuj nad dodatkowym wzmocnieniem mięśni pasu lędźwiowo-biodrowego, mięśni nóg. Nawet, jeśli uprawiasz inną aktywność pamiętaj, że każdy sport ma swoja specyfikę i trenując pewne mięśnie zazwyczaj inne pozostają w niedorozwoju. Jeśli nie jesteś już najmłodszy, ale mimo to czujesz się sprawnie, pamiętaj, że nie masz 20 lat i nie próbuj robić tego samego, co wówczas, fizjologii nie oszukamy.


5 punktów lub więcej:
Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Powinieneś się przebadać u odpowiedniego specjalisty – kardiologa, ortopedy lub nawet internisty. Jeśli masz mniej niż 50 lat a znalazłaś się w tej grupie tylko, dlatego, że jesteś kobietą, nie musisz się badać, jeśli jesteś absolutnie pewna swojego stanu zdrowia.

Jeżeli nie jesteś pewien/pewna, czy znajdujesz się w jakiejś grupie ryzyka, zapoznaj się z formularzem American College of Sports Medicine