Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Kiedy jest za gorąco, żeby biegać?

Kiedy jest za gorąco, żeby biegać?

Przy jakiej temperaturze lepiej jest pozostać w domu
Kuba Pawlak
11-07-2021

Lato w pełni! Mało który biegacz pamięta jeszcze jaki kolor mają jego legginsy i kurtka do biegania, za to większość z nas zdążyła już opalić się w zegarek, skarpety i krótkie spodenki. Temperatura potrafi dać się we znaki nawet miłośnikom najcieplejszej z pór roku i coraz częściej słyszy się pytanie: czy istnieje granica powyżej której nie powinniśmy już decydować się na aktywność na świeżym powietrzu? 

Uniwersalna i jedyna słuszna teoria dotycząca wskazania termometru, które zabraniałoby już biegania na zewnątrz nie istnieje, natomiast znamy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w podjęciu decyzji.

Dlaczego nie ma jednoznacznego wskazania granicznej temperatury? To proste! Temperatura nie mówi nam wszystkiego. Na zdolność do samoczynnego chłodzenia naszego organizmu ogromny wpływ ma również inny parametr – wilgotność. Zestawienie tych dwóch czynników może powiedzieć nam znacznie więcej o faktycznym wpływie panujących warunków atmosferycznych na nasze ciało. Bardzo pomocny może okazać się tu wskaźnik wprowadzony do nauki przez kanadyjskich meteorologów – humidex, uwzgledniający odczuwanie upałów przez człowieka na podstawie obu wspomnianych parametrów.

Odczuwanie ciepła jest również subiektywne dla każdego z nas. Bardziej wrażliwe na tropikalne warunki będą zazwyczaj dzieci i osoby starsze. Nie bez znaczenia jest tu również adaptacja. W drugiej części lata większość z nas będzie cechować się większą tolerancją na upał, niż podczas pierwszych gorących dni, gdyż nasze ciała przyzwyczają się nieco do tego zjawiska. Niech to nie uśpi jednak naszej czujności. Bieganie w upale może być niebezpieczne niezależnie od powyższego. Gdy staniemy przed decyzją czy danego dnia powinniśmy trenować warto zerknąć na wykres wspomnianego humindex.

Możemy z niego wyczytać przykładowo, że jeśli temperatura wynosi 31°C, ale wilgotność względna wynosi 85%, twoje odczucie ciepła może być bliższe 46°C. Dzieje się tak ponieważ wilgoć utrudnia parowanie potu i dlatego nasze ciało nie jest w stanie skutecznie się w takich warunkach ochłodzić.

Jak widać na wykresie, kanadyjscy meteorolodzy ostrzegają przed ćwiczeniami z humidexem 40 lub wyższym i klasyfikują wszystko powyżej 45 jako niebezpieczne. Dodatkowo, jeśli trasa, którą planujemy pokonać jest nasłoneczniona to należy dodać dodatkowe 10 do 15 stopni do temperatury.

Odpuszczamy, albo....

Wielu biegaczom z trudem przychodzi myśl o pominięciu treningu. W bieganie.pl doskonale to rozumiemy, dlatego proponujemy Wam znalezienie alternatywy zamiast rezygnowania z zaplanowanej na upalny dzień jednostki.

Rozwiązaniem, które polecamy będzie zaplanowanie biegania w godzinach wczesno-porannych lub późno-wieczornych. Dodatkowo warto pomyśleć o biegu na pętli, który umożliwi schowanie butelki z wodą, abyśmy mogli co jakiś czas zatrzymać się i uzupełnić płyny, będące kluczem do dobrej termoregulacji ciała.

W skrajnych przypadkach warto rozważyć też zamianę biegania na pływanie, lub przeniesienie się do chłodniejszego pomieszczenia na bieżnię mechaniczną. Zdając sobie sprawę ze stosunku wielu biegaczy do takiego treningu przypominamy, że jest to rozwiązanie przejściowe, a gdy tylko temperatura spadnie wszyscy będziemy mogli cieszyć się swobodnym bieganiem, tam gdzie lubimy najbardziej.

Zdjęcia: Marta Gorczyńska

Produkty widoczne na zdjęciach:

New Balance Fresh Foam 1080v11 

Spodenki New Balance  

Koszulka New Balance

Oakley Okulary 

Kuba Pawlak
Kuba Pawlak
Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie
Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • beata | 16.07.2021
  klosiu napisał(a):
  Bo przy "normalnej" spotykanej u nas, rzędu 30 stopni w cieniu, to lepiej, jak jest wiatr i niska wilgotność, niż brak wiatru i wysoka wilgotność. Cały mechanizm chłodzenia, jaki sobie w toku ewolucji wypracowaliśmy, opiera się o odparowywanie potu, co zabiera energię, czyli ciepło, z ciała. To działa tym lepiej, im niższa jest wilgotność.

  Dokładnie, zdecydowanie lepiej się biega i funkcjonuje, gdy przy wysokiej temperaturze jest suche powietrze, a gdy wieje suchy wiatr, to już w ogóle jest znośnie. Słońce praży, ale jest zupełnie inne odczuwanie i chłodzenie. A gdy jest wysoka temperatura, i to nawet bez słońca, ale bardzo wysoka wilgotność, to jest bardzo kiepsko.
  Wczoraj wyjątkowo wyszłam biegam około 19-tej, bo z rana lało, i mam wrażenie, że nawet jakoś bardzo się nie pociłam - bywało naprawdę gorzej, ale czułam się fatalnie, zero mocy i nawet zawroty głowy, a do tego jakbym była w jakiejś gęstej zupie i oddychała rozpyloną wodą.
 • klosiu | 15.07.2021
  Arti napisał(a):
  Wiatr przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności rzędu 10% wręcz parzy i sprawia jeszcze więcej bólu niż przy pogodzie bezwietrznej. Napędza gorące powietrze i uderza nim w nas.


  Ale przy jakiej wysokiej temperaturze? Przy 40-45 stopniach w cieniu to może. Bo przy "normalnej" spotykanej u nas, rzędu 30 stopni w cieniu, to lepiej, jak jest wiatr i niska wilgotność, niż brak wiatru i wysoka wilgotność. Cały mechanizm chłodzenia, jaki sobie w toku ewolucji wypracowaliśmy, opiera się o odparowywanie potu, co zabiera energię, czyli ciepło, z ciała. To działa tym lepiej, im niższa jest wilgotność.
  Co ciekawe, Indianie z dżungli amazońskiej w znacznym stopniu zatracili zdolność pocenia się, po prostu w tamtym klimacie, przy wilgotności rzędu 100% nie ma to najmniejszego sensu, bo pot nie odparowuje, więc tak czy inaczej nie chłodzi.

  https://www.youtube.com/watch?v=akXPXrFdBuM

  Ciekawy filmik w temacie.
 • Mossar | 15.07.2021
  Dzisiaj niby 26 stopni u mnie, a bieg o 14 to była istna katorga. Poszedłem z psem z zamiarem zrobienia 30sekundówek po lesie i dopóki byłem osłonięty drzewami to jeszcze, ale jak wychodziliśmy na "patelnię" to momentalnie ze mnie ciekło. Gorsze odczucia niż parę dni temu przy 30 stopniach.

  W ogóle to miałem zamiar zawrzeć w swoim treningu sporo interwałów, ale póki jest taki skwar to chyba przeholuje te tygodnie na zwykłych BSach.
 • Arti | 12.07.2021
  Kangoor5 napisał(a):
  Tak jak zauważyłeś, to zależy również od siły promieniowania słonecznego, ale także od prędkości wiatru - silniejszy wiatr zwiększa chłodzenie poprzez odparowanie potu.
  Do pewnej wartości temperatury i wilgotności - powyżej 36 stopni Celsjusza i dużej wilgotności może nawet nas nawet ogrzewać zamiast schładzać. W Polsce tego typu warunki to na razie pojedyncze dni w ciągu ostatnich lat.


  Wiatr przy wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności rzędu 10% wręcz parzy i sprawia jeszcze więcej bólu niż przy pogodzie bezwietrznej. Napędza gorące powietrze i uderza nim w nas.
 • Kangoor5 | 12.07.2021
  Tak jak zauważyłeś, to zależy również od siły promieniowania słonecznego, ale także od prędkości wiatru - silniejszy wiatr zwiększa chłodzenie poprzez odparowanie potu.
  Do pewnej wartości temperatury i wilgotności - powyżej 36 stopni Celsjusza i dużej wilgotności może nawet nas nawet ogrzewać zamiast schładzać. W Polsce tego typu warunki to na razie pojedyncze dni w ciągu ostatnich lat.
 • Mossar | 12.07.2021
  Czyli przy 30 stopniach lepiej się trzymać wilgotności powiedzmy do 75%? Widzę, że udar jest "nieuchronny" przy ~34 stopniach i 90% wilgotności, a niżej jest wciąż niebezpiecznie. Dobrze wiedzieć.

  Ciekawi mnie ten temat, bo zdarza mi się w te lato wychodzić na bieganie koło 12-15 i często jest pod 30 stopni. Odczuciowo spoko, do przeżycia, staram się szukać cienia, lasu, ale może zacznę też zwracać uwagę na wilgotność. Zresztą.. to się czuje jak wilgotność jest wysoka.

  Na szczęście zwykle jak jest u mnie 30 stopni to wilgotność jest niska. Przykładowo jutro ma być w środku dnia 30 stopni i wilgotność 55. Według rozpiski jest to jeszcze zielony prostokąt, czyli "Some discomfort".