2 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Trening

„Trening z pulsometrem” – do maratonu i 10km – już w środę


Przed nami najważniejszy, z punktu widzenia wielu biegaczy-amatorów, okres w roku – jesiennych biegów ulicznych i maratonów! Aby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu przeformułowaliśmy nieco koncepcję "treningów z pulsometrem" – zajęcia są teraz tylko częściowo treningami z wykorzystaniem monitorów tętna – wspólnie staramy się eliminować Wasze najsłabsze punkty, które utrudniają poprawianie rekordów życiowych.

 

fddsdfds_1.jpg 

Co robimy? M.in. nagrywamy Was, żeby pomóc Wam poprawić technikę biegu

W ostatnim czasie robiliśmy nagrania mające pomóc nam i naszym zawodnikom ocenić ich jakość ich biegu, to znaczy jak się ruszają, czy coś da się ulepszyć. Poprawić jakieś elementy techniczne można natychmiast lub w długim okresie. Natychmiast możemy próbować poprawić ewidentne błędy wynikające np. z usztywnionych ramion, prostowania kolana w momencie lądowania. Ale analiza techniki daje też pewne informacje o, na przykład, niedorozwoju siłowym jakiejś partii mięśni, o czającym się ryzyku kontuzji. Poniżej przykład nagrania – widać, że kolega w zielonych spodenkach ma w momencie lądowania niestabilne kolano. A wydaje się być bardzo mocno umięśniony. Będziemy się z nim jeszcze zastanawiać nad tym czy jest to wynik np. słabych mięśni stabilizujących biodro i kolano czy może wynik sposobu lądowania. Tak czy inaczej niestabilność kolana w momencie lądowania jest ryzykowna, w ciągu godziny biegu uderzamy o ziemię każdą noga około 5 tys razy, w długim terminie taka niestabilność może prowadzić do jakiejś kontuzji. Nagrania nadal czekają do analizy, wiemy, że mamy opóźnienie ale do końca września się wyrobimy.

UWAGA. Te osoby, które mają zaległe nagrania proszone są o wcześniejsze przyjście, o godzinie 18:00, nagrania robione po 19:00 wychodzą jednak bardzo ciemno.

Maratończycy

Na naszych treningach nie jesteśmy w stanie przygotować do maratonu kogoś kto sam nie trenuje. Trening do maratonu to długa i mozolna praca, zazwyczaj w samotności. To co jednak możemy zrobić to mobilizować zawodników przynajmniej raz w tygodniu do wykonywania z nami pewnych elementów treningu, które samemu wykonuje się rzadko, a które mają ogromny wpływ na końcowy wynik w maratonie. Myślimy tutaj np. o specyficznej wytrzymałości siłowej. Dlatego nasi zawodnicy mieli ostatnio zadanie, w trakcie którego staraliśmy się zasymulować sytuację wysokiego zmęczenia mięśni i bycia zmuszonym do kontynuowania wysiłku. Staraliśmy się „zmęczyć” szczególnie mięśnie czworogłowy, pośladkowy i dwugłowy.

 

Na najbliższym treningu w środę, 4 września skupimy się na zgninaczach biodra (odpowiedzialnych za uniesienie uda), które w normalnych warunkach trudno jest zmusić do zmęczenia. Jednak zaplanowaliśmy dla naszych zawodników specjalne stacje z odpowiednim oprzyrządowaniem, które pomoże uzyskać stan szczególnego zmęczenia. Tym razem nie musicie planować dzień wcześniej i dzień później lekkich treningów, postaramy się aby sposób przeprowadzenia treningów umożliwiał wam wykonania treningu o dowolnej trudności już następnego dnia.

 pulsometrwarmup  
 Rozgrzewka Maratończycy
 pulsometrpolar  pulsometrdamian
 Start treningu interwałowego o 19:01 Zadowolony trener Damian W.

Trening do 10 k.

Tutaj próbujemy wykorzystywać pulsometr w pełni, szczególnie do monitorowania zmęczenia i postępów w treningu. Jednak w przypadku treningu interwałowego widać wyraźnie, że podstawowa sprawa jaką musimy nauczyć zawodników to wykorzystywanie podstawowych narzędzi biegacza długodystansowego: zegarek i stadion. W dzisiejszych czasach zdarzają się sytuacje, że zawodnik przychodzi na stadion z zamiarem wykonania np. 400 m odcinków ale dystans monitoruje za pośrednictwem zegarka z GPS. 🙂 "Nie idźcie tą drogą ! "– wołamy do zawodników. Przyznajemy, że ostatni trening dał nam sporo do myślenia i chyba będziemy wykonać znacznie większą pracę u podstaw, aby wszyscy dokładnie rozumieli jak wykorzystywać zegarek i stadion na treningu interwałowym.

Oczywiście – żeby ten trening miał sens, musi być treningiem trudnym, dlatego zdecydowanie odradzamy planowanie mocnych treningów we wtorek lub czwartek. To z założenia będzie wymagający bodziec. Przed treningiem przewidujemy dosyć dokładną instrukcję dla uczestników serii interwałowej. Tak czy inaczej – treningi, które prawdopodobnie nawet do połowy listopada (w związku z Biegiem Niepodległości) będziemy wykonywali to treningi interwałowe, nastawione na utrzymanie założonego tempa z próbą uważnego monitoringu przy pomocy pulsometru tego co dzieje się z zawodnikiem w trakcie przerwy.  Jak zwykle zapraszamy w środę na Agrykolę na 18:30.

Do zobaczenia w środę o 18:30, stadion przy Agrykoli w Warszawie.

*** UWAGA. Treningi są płatne: 25 zł za trening. (nie obowiązuje tylko uczestników tegorocznych obozów Bieganie.pl). Wpłat prosimy dokonywać na konto:

BZ WBK SA   91 1090 1030 0000 0001 0730 2195

Bieganie.pl Sp Jawna
Zabłocińska 4/58
01-697 Warszawa

z dopiskiem: [Imię i Nazwisko uczestnika], Trening z Pulsometrem

Możliwość komentowania została wyłączona.