6 kwietnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Zdrowie

Jedz wiśnie i szybciej odzyskuj siły


Większość dietetyków i biegaczy zapytanych o najważniejsze elementy diety długodystansowca bez wahania wymieni makarony, ryż, czy lekkie mięso. Tymczasem ten poczet należy rozszerzyć przynajmniej o wiśnie. 

 

 

1.jpg

Wiśnie Montmorency

Naukowcy z Uniwersytetu Northumbria udowodnili, że maratończycy w celu lepszej regeneracji organizmu powinni jeść wiśnie. Dlaczego? Pijąc cierpki sok wiśniowy przed i po wyścigu organizmy biegaczy dostaną dużą dawkę przyswajalnej energii oraz nie będą tak mocno przeciążone po biegu. 

Dr Glyn Howatson, fizjolog i dyrektor laboratorium w Szkole Psychologii i Nauk Sportowych zbadał właściwości gatunek wiśni Montmorency. 

 

 


Wiśnie (Prunus cerasus) z Montmorency we Francji to kwaśne wiśnie, które nierzadko przeznacza się do produkcji m.in. wódek.


 

Przebieg eksperymentu 

 

Podczas eksperymentu 20 maratończyków piło sok wiśniowy albo napój placebo, dwa razy dziennie, przez pięć dni przed rozpoczęciem maratonu. Badani spożywali te produkty także dwa dni po biegu. Analiza wykazała, że sportowcy, którzy pili sok szybciej odzyskali siły po maratonie, niż ci zawodnicy, którym podano placebo. 

 

Wnioski

 

Ustalenia wskazują, że spożycie soku wiśniowego zmniejszyło także zjawisko stresu oksydacyjnego (duża ilość niepożądanych wolnych rodników) i potencjalnie szkodliwych reakcji, które mogą być spowodowane przez długotrwały wysiłek fizyczny.

Badanie, które był prowadzone we współpracy z Jess’em Hill’em z Uniwersytetu Świętej Marii pokazało, że sok z wiśni nie dość, że pomaga organizmowi szybciej wrócić do normy, to dodatkowo zwiększa antyoksydacyjne zdolności tkanek ciała. Mniejsza podatność na stany zapalne i stres oksydacyjny pomaga w odzyskaniu pełnej zdolności funkcyjnej mięśni. – Udział w długodystansowych wytrzymałościówkach, takich jak Maraton Londyński, powoduje pewien stopień uszkodzenia mięśni. Zwiększa tym samym podatność na kontuzje i zapalenia oraz mocno wyczerpuje biegaczy. Regeneracja organizmu po tak olbrzymim wysiłku trwa zazwyczaj kilka dni. Wiśnie mogą przyspieszyć proces przywrócenia pełnych możliwości organizmu zawodnika, co w konsekwencji spowoduje szybszy powrót do formy –  powiedział dr Howatson.

 

 

2.jpg

Wiśnie jako element posiłku po maratonie, dlaczego nie?

Dlaczego tak jest? 

 

Fitochemikalia, a w szczególności, antocyjany występujące w wiśni montmorency, mają działanie przeciwzapalne. To właśnie one głównie mają antyoksydacyjne właściwości. Badania dowiodły, że są one skuteczne w procesie odzyskiwania sił fizycznych przez ćwiczących. 
Fitochemikalia to chemikalia pochodzenia roślinnego. Niektóre z tych substancji działają jak hormony, a inne stymulują enzymy. Są to aktywne składniki w roślinach, które dają wiele korzyści dla zdrowia. Pomagają także w walce z rakiem. Świeże owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ziarna i oleje roślinne zawierają mnóstwo fitochemikaliów. Substancje te są również bogatym źródłem witaminy A. Hamują również proces starzenia się oraz mocno obniżają poziom cholesterolu.  

Antocyjany korzystnie wpływają na nasz układ krążenia, wzrok, a nawet pamięć. Wiśnie zawierają bardzo dużo tych substancji. Antocyjany są także naturalnymi i powszechnie występującymi barwnikami roślin. Łatwo rozpuszczają się w wodzie. Substancje te wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, zwłaszcza te obecne w oku. Poprawiają krążenie krwi, a także wspomagają regenerację rodopsyny, czyli barwnika zlokalizowanego w siatkówce i niezbędnego do prawidłowego widzenia. 

 

Korzyści nie tylko dla sportu  

Dr Glyn Howatson uważa, że wyniki eksperymentu mogą zapewnić korzyści nie tylko maratończykom, ale mogą także pomóc w leczeniu skutków chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów. Naukowcy jednak potrzebują sponsorów na kontynuowanie badań. Dr Howatson podkreśla: Jeśli otrzymamy odpowiednie środki finansowe to będziemy mogli rozpocząć dalsze prace badawcze. Przypuszczamy, że uda nam się ustalić, czy sok wiśniowy może pomóc w leczeniu chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i fibromialgia.
Fibromialgia to zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie ruchu, któremu towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, uczucie sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku. Uważa się, że na fibromialgię cierpi około 4 proc. populacji. 
Ludzie coraz częściej szukają naturalnych środków leczniczych. Stosują je także w celach dietetycznych, oraz jako środek odmładzający ciało. Dlatego tak ważne jest, aby naukowo potwierdzać bądź zaprzeczać różnym teoriom dotyczącym leków naturalnych. Dzieki temu mamy nadzieję poprawić jakość życia ludzi. Tego typu badania pomagają wykorzystywać zasoby naturalne w rozsądny sposób, zamiast suplementować się chemikaliami nabijając portfele firm farmaceutycznych. Badania mają na celu także walkę z wieloma chorobami i zmniejszaniem ich negatywnych skutków – podsumowuje koordynator badań dr.  Howatson.
Źródło:
School of Psychology and Sport Sciences, 
Northumbria University,
Nicholas Institute of Sports Medicine and Athletic Trauma,
Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports

Możliwość komentowania została wyłączona.