Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij

Ćwicz z Marszałkiem - wspomagaj Achillesa

Ćwicz z Marszałkiem - wspomagaj Achillesa

Nasz ekspert - dr. hab. Sławomir Marszałek próbuje w kolejnych artykułach i filmach wskazać, gdzie tkwią rezerwy u biegaczy i jak konkretnie pracować choćby nad rozciąganiem czy rozluźnianiem - by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Dziś bierze pod lupę jeden z wrażliwych punktów ciała długodystansowca.

Ścięgno Achillesa, samo w sobie jest miejscem najgorszego ukrwienia i skrzyżowania dwóch cięciw mięśniowo-powięziowych. Opisałem to w poprzednim artykule z tego cyklu: Ćwicz z Marszałkiem - Mięsień trójgłowy (brzuchate i płaszczkowaty)

Poza technikami rozciągającymi mięsień trójgłowy, uruchamiającymi troczki, powinniśmy dbać o to, aby poprawiać ślizgalność między poszczególnymi warstwami ścięgna Achillesa - między skórą, a ościęgnem, między ścięgnem a troczkami, między ościęgnem a ścięgnem właściwym. 

To wszystko ma za zadanie także poprawić ukrwienie, zmniejszyć przewlekłe stany zapalne, które w tym miejscu bardzo łatwo powstają.

Według niektórych doniesień naukowych skłonność do przeciążeń związana jest z tygodniowym kilometrażem rzędu 50 km (według innych 70 km). Jeśli więc mamy problemy z Achillesem i odpuścimy trochę kilometraż - możemy przy tym zacząć wspomagać ścięgno inaczej. Proponuję rozpocząć nawet od drapania, a skończyć na dokładnych mobilizacjach poszczególnych warstw tkankowych.


Zapraszamy na kolejne spotkania z naszym ekspertem - dr. hab. Sławomirem Marszałkiem, pierwszym wykształconym w Polsce dyplomowanym osteopatą oraz fizjoterapeutą i samodzielnym uniwersyteckim pracownikiem naukowym. Łączy on 20-letnie doświadczenie kliniczne z naukowym oraz z 30-letnim stażem zawodniczo-trenerskim.

Dowiedzcie się, gdzie tkwią Wasze rezerwy i jak konkretnie pracować choćby nad rozciąganiem czy rozluźnianiem - by unikać typowych dla biegaczy kontuzji. Zachęcamy do odwiedzenia strony marszalek-osteopatia.pl oraz obejrzenia innych filmów o terapii mięśniowo-powięziowej dla biegaczy na dedykowanym kanale Youtube.