Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij

Lactate Scout vs. Accutrend

Lactate Scout vs. Accutrend
lactate_duel524.jpg
Lactate Scout (z lewej) i Accutrend Latate

Przyrządy do pomiaru mleczanu robią w ostatnich latach furorę w treningu. Dzięki nim możemy w dużym stopniu kontrolować nasze postępy, a także dokładniej określać poziom wytrenowania oraz sprawdzać czy trening na pewno był taki, jak zakładaliśmy. Pokażemy krótkie porównanie dwóch najbardziej popularnych i dostępnych urządzeń używanych przez biegaczy i trenerów w Polsce, a mianowicie Lactate Scout(LS) firmy Senslab, oraz Accutrend Lactate znany również jako Accusport(Ac) firmy Roche.


Dokładność ich jest praktycznie taka sama i nie ma się do czego zbytnio przyczepiać. Urządzenia pokazują wynik z dokładnością do jednej dziesiątej mmola/l z tym, że LS jest dużo, dużo szybszy. Wynik badania uzyskujemy już po 15s, natomiast w przypadku (Ac) wynik możemy odczytać dopiero po 1 minucie. Samo pobieranie krwi jeżeli chodzi o LS jest bardzo proste i bije pod tym względempalec.gif Ac na głowę. LS potrzebuje dosłownie małej kropelki krwi aby rozpocząć badanie (jedynym mankamentem, który może powodować kłopoty jest fakt aby uważać, żeby nie dotknąć paska do pomiaru palcem w miejscu gdzie spływa krew, tylko zbliżyć samą kroplę). Natomiast z Ac jest dużo więcej pracy, gdyż do rozpoczęcia badania potrzebna jest duża kropla krwi co nie zawsze się udaje, szczególnie jeżeli za słabo ukłujemy palec, bądź ucho lub gdy jest zimno. W dodatku dla pewności, że nasze badanie jest wiarygodne zaleca się używać kapilar do których spływa krew, a następnie trzeba jeszcze umieścić krew na pasku, poprzez specjalny aplikator, co jeszcze bardziej wydłuża i komplikuje czas wykonania badania. Podsumowując, czas całkowitego badania LS wraz z pomiarem zamyka się w 1-2min, natomiast Ac to około 3-4min

paskilac.jpgObsługa obu urządzeń jest prosta. W obydwu przypadkach po otwarciu nowego pudełka z paskami należy wpisać odpowiedni kod kalibrujący urządzenie. Następnie wkładamy pasek i możemy zaczynać badanie. Jeżeli chodzi o działanie temperatury i wilgotności na urządzenie to LS działa w temperaturze 5- 45 stopni C i wilgotność 10-85%, Ac 5-35 stopni C i wilgotność 10-90%.
Data przydatności pasków jeżeli chodzi o LS 7,5-9 miesięcy, a Ac w granicach 1 roku.Ceny urządzeń w Polsce są dosyć wysokie LS to cena rzędu 2000zł i każde pudełko z 24 paskami około 150zł. Natomiast Ac kosztuje około 1000zł, paski również w okolicach 150zl za 25 sztuk.