Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Przedświąteczny Test Zegarków Biegowych

zegarki_test_4232.jpg


Zegarek biegowy to podstawowe narzędzie dla każdego biegacza. Kontrola intensywności biegu za pośrednictwem tempa oraz czasu pokonywania zmierzonych odcinków jest i była podstawową od lat metodą. Jest też i druga – za pomocą tętna. Ale dzisiaj chcemy porównać tylko klasyczne biegowe zegarki.

Wydamy jasną rekomendację – jeśli jesteś biegaczem i szukasz zegarka – dobrego biegowego zegarka – co powinieneś kupić, aby nie żałować wydanych pieniędzy.

Na polskim rynku są praktycznie tylko dwie firmy, których biegowe, sportowe zegarki są publicznie, łatwo dostępne na terenie całego kraju w centrach handlowych, sieciach własnych sklepów, gdzie można wejść i na miejscu obejrzeć zegarek.

Są to Timex i Casio (dystrybuowany przez firmę Zibi).


Oto nasz subiektywny przegląd następujących modeli:

CASIO STR-800 - 299 zł

CASIO STR-300C-195 zł

TIMEX T5F591, T5J992 - 229 zł

TIMEX T5E411, T5E451 (wersja męska i damska) – 199 zł

TIMEX T5J661, T5K034 (wersja męska i damska) – 351 zł

TIMEX T51931 – 229 zł


Wszystkie zegarki analizowane były tylko pod kątem zastosowań biegowych, czyli:

1. Maksymalnej liczby możliwych międzyczasów w pamięci

2. Możliwości ustawiania, przełączania widoków stopera (LAP/SPLIT – SPLIT/LAP) w trakcie biegu

3. Sposobu, łatwości, intuicyjności obsługi pamięci

4. Funkcji timera interwałowego

5. Widoczności, wielkości cyfr

7. Podświetlania tarczy

8. Projektu zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi, wygody użytkowania, usytuowania najważniejszych przycisków.


Maksymalna liczba punktów za każdy element wynosi 10 i z tej punktacji wyciągamy średnią arytmetyczną.


Wyniki.

Miejsce I: TIMEX T5F591 – ocena 8.3

Miejsce II i III exequo: CASIO STR 800 i TIMEX 5E411 – ocena 7.3


Szczegółowa ocena poniżej.


Komentarz.


Na polskim rynku nie istnieją praktycznie inne firmy oferujące dobre klasyczne biegowe zegarki. Timex ma w Polsce najszerszą kolekcję dedykowaną biegaczom (cała seria Ironman). Zegarków w ich ofercie jest bardzo dużo, wiec mamy nadzieję, że nasza ocena pomoże w dokonaniu wyboru. Na ciekawostkę zasługuje fakt, że jak każda firma, tak i Timex prowadzi politykę ulepszania modeli i nie zawsze wychodzi to tym modelom na dobre. Dla przykładu dowiedzieliśmy się, że TIMEX zaprzestaje produkcji modelu T5B551 lub T5H721, który gdyby był oceniany wg tych samych kryteriów dostałby najwyższą liczbę punktów – 8.6 (jest jeszcze gdzieniegdzie dostępny – cena 239 zł - polecamy !!!).
Nasze oceny:


T992.jpgTIMEX T5F591, T5J992 - ocena łączna 8,3 / 10


Maksymalna liczba możliwych międzyczasów w pamięci – ocena 8

100. Jest prawie bardzo dobrze. Liczba około 150 byłaby optymalna, na tyle duża, żeby nie musieć zbyt często przepisywać treningów do dzienniczka, jeśli ktoś nie robi tego na bieżąco, a jednocześnie móc pamiętać co się robiło na treningu.


Możliwość ustawiania, przełączania widoków stopera - ocena 7

Ekran stopera wyświetla nam informacje w dwóch rzędach. Na górze małe cyfry a w środku duże. Istnieje możliwość przestawienia widoku aby w środku pokazywał się nam czas okrążenia lub łączny czas treningu. Można to zrobić przed treningiem lub w trakcie jeśli zapomnieliśmy zrobić to przedtem. Ale sposób tego przełączania nie jest bardzo wygodny.


Sposobu, łatwości obsługi pamięci – ocena 8

Treningi do pamięci zapisuje się i odczytuje łatwo. Wadą jest brak możliwości kasowania wybranych treningów z przeszłości, ale można kasować pojedyncze treningi od ostatniego w kolejności chronologicznej (np. w celu zwolnienia części pamięci).

T591.jpg
Funkcji timera interwałów – ocena 8

Jest możliwość ustawienia dziewięciu kolejno po sobie następujących timerów z funkcją ciągłego powtarzania, automatycznego uruchomienia stopera po zakończeniu lub z zatrzymaniem. Dzięki temu możemy wykonać na przykład trening interwałowy: 6 min bieg/ 3 min przerwa/ 3 min bieg/ 2min przerwa / 2min bieg / 1 min przerwa / 1 min bieg . Niestety sygnał dźwiękowy po zakończeniu jednego biegu Timera jest dosyć cichy.


Widoczności, wielkości cyfr –ocena 9

Cyfry są bardzo dobrej wielkości.


Podświetlanie tarczy - 9

Poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku podświetlania włączamy funkcję aktywowania podświetlania przy naciśnięciu dowolnego przycisku. Jest to przydatne jeśli robimy jakiś trening po ciemku i łapiąc międzyczas nie musimy dodatkowo naciskać niczego aby podświetlić tarczę.


Projekt zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi – 9

Bardzo dobre jest umiejscowienie przycisku START/LAP, przycisk jest łatwo wyczuwalny, nie powinniśmy mieć wątpliwości czy złapaliśmy międzyczas. Jest go stosunkowo łatwo nacisnąć ale jednocześnie nie jest za miękki lub za twardy.
str8001.jpgCASIO TR-800-2V – ocena 7.3 / 10


Maksymalna liczba możliwych międzyczasów w pamięci – ocena 10

500!!! Chyba najwyższa ze wszystkich dostępnych na rynku zegarków, choć trzeba przyznać, że wątpliwe jest, aby taka liczba była komukolwiek rzeczywiście przydatna. Nawet jeśli ktoś planuje spisanie z zegarka swojego treningu po kilku czy kilkunastu dniach, to jeśli minęło już tyle czasu, że zapisaliśmy 500 międzyczasów, mało jest prawdopodobne, abyśmy jeszcze pamiętali jakieś ważne dla treningu informacje.


Możliwość ustawiania, przełączania widoków stopera - 10

Bardzo łatwa i wygodna, natychmiastowa możliwość przełączania widoków także w biegu..


Sposobu, łatwości obsługi pamięci – ocena 7

Treningi do pamięci zapisuje się i odczytuje stosunkowo łatwo. Wadą jest brak możliwości kasowania wybranych treningów z przeszłości, czy nawet pojedynczych treningów w kolejności chronologicznej. Kasowane są od razu wszystkie.


Funkcji Timera, interwałów – ocena 1

Timer jest zupełnie nieprzydatny. Nawet do gotowania jajek.


Widoczności, wielkości cyfr –ocena 7

Cyfry są grube, stosunkowo duże, widoczne, mimo, że tarcza podzielona jest na trzy wiersze wyświetlające różne informacje.


Podświetlanie tarczy - 7

Wyraźne. Przy dłuższym przytrzymaniu przycisku podświetlania włącza się automatyczne poświetlanie. Tarcza podświetla się wówczas przy ustawieniu zegarka w odpowiednio nachylonej pozycji. To ciekawe rozwiązanie, ale zdecydowanie lepsze jest podświetlanie aktywowane dowolnym guzikiem.


Projektu zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi – 9

Zegarek dobrze układa się na nadgarstku, jego kształt dobrze pasuje do objęcia go kciukiem i palcem wskazującym. Przyciski START-LAP i STOP-RESET są jak gdyby częścią obudowy. Na szczęście SA na nich plastikowe wypustki co ułatwia złapanie międzyczasu bez konieczności nerwowego upewniania się czy aby na pewno wciśniemy to co trzeba

T4112.jpgTIMEX T5E411, T5E451 – ocena łączna 7,3 / 10


Maksymalna liczba możliwych międzyczasów w pamięci – ocena 7

75. Nie jest źle ale nie optymalnie. Wg mnie liczba około 150 to jest na tyle dużo żeby nie musieć zbyt często przepisywać treningów do dzienniczka jeśli ktoś nie robi tego na bieżąco a jednocześnie móc pamiętać co się robiło na treningu.


Możliwość ustawiania, przełączania widoków stopera - 7

Ekran stopera wyświetla nam informacje w dwóch rzędach. Na górze małe cyfry a w środku duże. Istnieje możliwość przestawienia widoku aby w środku pokazywał się nam czas okrążenia lub łączny czas treningu. Można to zrobić przed treningiem lub w trakcie jeśli zapomnieliśmy zrobić to przedtem. Ale sposób tego przełączania nie jest bardzo wygodny.


Sposobu, łatwości obsługi pamięci – ocena 8

Treningi do pamięci zapisuje się i odczytuje łatwo. Wadą jest brak możliwości kasowania wybranych treningów z przeszłości, ale można kasować pojedynczych treningów od ostatniego w kolejności chronologicznej (np. w celu zwolnienia części pamięci).


Funkcji Timera, interwałów – ocena 5

Jest możliwość ustawienia dwóch kolejno po sobie następujących Timerów z funkcją ciągłego powtarzania lub z zatrzymaniem. Jest to minimum potrzebne do wykonania treningu w stylu 3 min biegu/2min przerwy. Ale sygnał dźwiękowy po zakończeniu jednego Timera jest dosyć cichy.


Widoczności, wielkości cyfr –ocena 6

Cyfry nie są wielkie ale wydaje się, że wystarczające.


Podświetlanie tarczy - 9

Poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku podświetlania włączamy funkcję aktywowania podświetania przy naciśnięciu dowolnego przycisku. Jest to przydatne jeśli robimy jakiś trening po ciemku i łapiąc międzyczas nie musimy dodatkowo naciskać niczego aby podświetlić tarczę.

T411_2.jpg
Projektu zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi – 9

Zegarek zaprojektowany jest specjalnie w taki sposób, aby jego tarcza układała się z boku nadgarstka tak, aby teoretycznie ułatwiać biegaczowi szybkie spoglądanie na zegarek. Na początku może trudno się przystosować ale na pewno jest to wygodne. Bardzo dobre jest umiejscowienie przycisku START/LAP, przycisk jest łatwo wyczuwalny, nie powinniśmy mieć wątpliwości czy złapaliśmy międzyczas. Jest go stosunkowo łatwo nacisnąć ale jednocześnie nie jest za miękki.
T6612.jpgT5J661 (wersja męska) , T5K034 (wersja kobieca) – 7,1 / 10


Maksymalna liczba możliwych międzyczasów w pamięci – ocena 7

75. Nie jest źle, ale nie optymalnie. Wg mnie liczba około 150 to jest na tyle dużo żeby nie musieć zbyt często przepisywać treningów do dzienniczka jeśli ktoś nie robi tego na bieżąco a jednocześnie móc pamiętać co się robiło na treningu.


Możliwość ustawiania, przełączania widoków stopera - 7

Ekran stopera wyświetla nam informacje w dwóch rzędach. Na górze małe cyfry a w środku duże. Istnieje możliwość przestawienia widoku aby w środku pokazywał się nam czas okrążenia lub łączny czas treningu. Można to zrobić przed treningiem lub w trakcie jeśli zapomnieliśmy zrobić to przedtem. Ale sposób tego przełączania nie jest bardzo wygodny.


Sposobu, łatwości obsługi pamięci – ocena 8

Treningi do pamięci zapisuje się i odczytuje łatwo. Wadą jest brak możliwości kasowania wybranych treningów z przeszłości, ale można kasować pojedyncze treningi od ostatniego w kolejności chronologicznej (np. w celu zwolnienia części pamięci).


Funkcji Timera, interwałów – ocena 5

Jest możliwość ustawienia dwóch kolejno po sobie następujących Timerów z funkcją ciągłego powtarzania lub z zatrzymaniem. Jest to minimum potrzebne do wykonania treningu w stylu 3 min biegu/2min przerwy. Ale sygnał dźwiękowy po zakończeniu jednego Timera jest dosyć cichy.


Widoczności, wielkości cyfr –ocena 8

Cyfry są duże ale dosyć cienkie, mimo to w przypadku stopera wystarczające. Trochę gorzej jest w opcji zegarka ale oceniamy tutaj funkcje tylko biegowe.


Podświetlanie tarczy - 9

Poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku podświetlania włączamy funkcję aktywowania podświetlania przy naciśnięciu dowolnego przycisku. Jest to przydatne jeśli robimy jakiś trening po ciemku i łapiąc międzyczas nie musimy dodatkowo naciskać niczego aby podświetlić tarczę.


Projektu zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi – 6

Trzeba przyznać, że zegarek jest bardzo ładny, elegancki. Przycisk START-SPLIT umiejscowiony jest w dobrym miejscu ale niestety wszystkie przyciski SA tak twarde, że można mieć duże problemu z ich naciśnięciem, co w przypadku nie złapania międzyczasu w odpowiednim momencie może budzić irytację.
T931.jpgTIMEX T51931 6,3 / 10


Maksymalna liczba możliwych międzyczasów w pamięci – ocena 8

100. Jest prawie bardzo dobrze. Wg mnie liczba około 150 to jest na tyle dużo żeby nie musieć zbyt często przepisywać treningów do dzienniczka jeśli ktoś nie robi tego na bieżąco a jednocześnie móc pamiętać co się robiło na treningu.


Możliwość ustawiania, przełączania widoków stopera - 1

Brak.


Sposobu, łatwości obsługi pamięci – ocena 5

Treningi do pamięci zapisuje i odczytuje się łatwo, ale obsługa nie jest zbyt intuicyjna. Nie ma możliwości prostego wyzerowania już wystartowanego odczytu, treningu który zaczęło się naprzykład przez pomyłkę. Chcąc wówczas wyzerować stoper trzeba niepotrzebnie zapisać ten omyłkowy odczyt do pamięci. Wadą jest także brak możliwości kasowania wybranych treningów z przeszłości, ale można kasować pojedynczych treningów od ostatniego w kolejności chronologicznej (np. w celu zwolnienia części pamięci).


Funkcji Timera, interwałów – ocena 8

Jest możliwość ustawienia dziewięciu kolejno po sobie następujących Timerów z funkcją powtarzania ciągłego lub przez ustaloną liczbę razy, automatycznego uruchomienia stopera po zakończeniu lub z zatrzymaniem. Dzięki temu możemy na przykład ustawić trening intrening interwałowy: 5 x (6 min / 5 min/ 4 min/ 3 min / 2 min/ 1 min). Niestety sygnał dźwiękowy po zakończeniu jednego biegu Timera jest dosyć cichy.


Widoczności, wielkości cyfr –ocena 6

Cyfry są niezbyt duże.


Podświetlanie tarczy - 9

Poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku podświetlania włączamy funkcję aktywowania podświetlania przy naciśnięciu dowolnego przycisku. Jest to przydatne jeśli robimy jakiś trening po ciemku i łapiąc międzyczas nie musimy dodatkowo naciskać niczego aby podświetlić tarczę.


Projektu zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi – 7

Umiejscowienie przycisków START-SPLIT, STOP-RESET jest dobre ale niestety są one dosyć małe, obok siebie i mając zziębnięte ręce można mieć kłopot w szybkim naciśnięciu właściwego przycisku.
str3002.jpg
CASIO STR-300C – ocena 4,4 / 10


Maksymalna liczba możliwych międzyczasów w pamięci – ocena 6

60. Akceptowalna liczba.


Możliwość ustawiania, przełączania widoków stopera – ocena 10

Bardzo łatwa i wygodna, natychmiastowa możliwość przełączania widoków także w biegu..


Sposobu, łatwości obsługi pamięci – ocena 1

Absolutnie nie intuicyjna i mało przejrzysta.


Funkcji Timera, interwałów – ocena 1

Timer bardzo jest zupełnie nieprzydatny. Nawet do gotowania jajek.


Widoczności, wielkości cyfr –ocena 7

Cyfry są grube, stosunkowo duże, widoczne, mimo, że tarcza podzielona jest na trzy wiersze wyświetlające różne informacje.


Podświetlanie - 4

Samo podświetlanie jest bez rewelacji a na dodatek brak jest jakiekolwiek automatycznej funkcji wspomagającej szybki podgląd tarczy w ciemności.


Projektu zewnętrznej obudowy zegarka pod kątem biegaczy, łatwości obsługi – 2

Absurdalna konstrukcja przycisków START-STPOP i LAP-SPLIT. Są tak równo wkomponowane w obudowę że naprawdę trzeba się natrudzić, żeby je przycisnąć w sytuacji statycznej nie mówiąc już o treningu czy wyścigu. Prawdopodobnie zaprojektowane przez kogoś dla kogo bieganie to rozrywka nie związana z wynikami czy współzawodnictwem. Zegarek ładny, dobrze leży na ręku.