Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Zegarek biegowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zegarek biegowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Idziesz do sklepu ze sportowymi zegarkami, prawie każdy z nich wygląda jak
Adam Klein
10-07-2007

A106_524.jpg

Idziesz do sklepu ze sportowymi zegarkami, prawie każdy z nich wygląda jak zegarek nadający się do biegania, na pewno ma stoper i łapie międzyczasy, ale sprzedawca nie wie o co Ci chodzi. Co powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę, żeby zegarek dobrze Ci służył?


O klasycznych funkcjach zegarka pisać tu nie będziemy, czy ma mieć budzik, czy dwie strefy czasowe - to nie dotyczy tematu, skupmy się na funkcjach biegowych.


Stoper z międzyczasami


Co to jest stoper – każdy wie. Zegarek, w którym po naciśnięciu odpowiedniego przycisku (zazwyczaj START) wyświetla się biegnący czas, często z dokładnością do dziesiątych a nawet setnych części sekundy.

Dobry stoper daje możliwość nie tylko złapania czasu końcowego – ale także tzw międzyczasów. Czyli w trakcie treningu naciskając na odpowiedni guzik możemy złapać czas pośredni nie zatrzymując jednocześnie biegnącego czasu w stoperze. Zegarki posiadają zazwyczaj angielską terminologię – złapanie międzyczasu odbywa się przez naciśnięcie przycisku oznaczonego LAP.
A106_watch.jpg
Do czego to może być przydatne?

Jeśli zaplanowaliśmy trening, który polega na bieganiu po trasie gdzie wiemy gdzie jest 1 km, 2 km, 3 km, lub po oznaczonej w znany nam sposób pętli czy stadionie – przydatną informacją będzie tempo z jakim pokonujemy kolejne odcinki.

Dobry stoper powinien nam dawać możliwość sprawdzenia i zapamiętania czasu każdego odcinka.

Stopery z międzyczasami mają możliwość wyświetlania czasu całkowitego i czasu aktualnego okrążenia – dobry stoper pozwala przełączać się pomiędzy tymi wskazaniami lub pokazuje obydwa na na jednym ekranie (LAP – czas okrążenia, – SPLIT – czas łączy).

Po zatrzymaniu stopera (przycisk STOP) – powinien on dawać możliwość przejrzenia wszystkich czasów odcinków pośrednich. Stopery maja zazwyczaj limitowaną maksymalną liczbę międzyczasów, które pozwalają zmierzyć. Może to być 10, 20, 50, 100 a nawet 300.
I często nadal jest to parametr limitujący możliwości wykorzystania danego stopera – chcąc pobiec 20 km kontrolując czas co 1 km – stoper z 10-ma międzyczasami nam nie wystarczy.
A oczywiście im ich więcej – tym zazwyczaj urządzenie droższe.

Jestem przekonany, że wraz z postępującą elektronizacją świata – ten parametr będzie odgrywał mniejsze znaczenie gdyż każdy producent będzie dostarczał stopery z praktycznie nielimitowaną liczba międzyczasów. Ale na razie odgrywa to rolę.


Pamięć


Należy zwrócić uwagę, że nie każdy stoper – posiada pamięć. Czyli nie każdy pozwoli nam na rozpoczęcie pomiaru nowego treningu bez skasowania danych z poprzedniego.
Zazwyczaj nazywa się to LAP memory – im więcej tym lepiej.
Jeśli stoper ma oznaczenie 100 LAP memory – świadczy to o tym, że może zapamiętać kilka treningów o łącznej liczbie międzyczasów równej 100 (lub jeden trening ze 100-ma międzyczasami).

Nie każdy stoper posiada tak samo łatwy i przyjazny sposób przeglądania i kasowania treningów. W końcu – każdy trening kiedyś trzeba będzie skasować – kiedy już zapiszemy go do naszego dziennika treningowego. Niektóre stopery układają treningi chronologicznie i skasowanie na przykład piątego treningu jest możliwe tylko po uprzednim skasowaniu 6-go – czyli późniejszego. Bardziej wyrafinowane – dają dowolność – czyli możemy wybrać dowolny trening i skasować go, zwiększając tym samym liczbę dostępnych w pamięci międzyczasów.Timer


Jest to funkcja przydatna do dosyć specjalistycznego treningu. Timer daje nam możliwość sparametryzowania stopera w taki sposób, aby co z gróy określoną liczbę sekund (czy minut) wydawał dźwięk. Kiedy jest to przydatne?

Wyobraźmy sobie, że robimy szybki trening na stadionie – i wiemy, że aby spełnić założenia treningowe musimy biegać każde 100 m w 17 sekund. Ustawiamy, zatem Timer na 17 sekund – i co 17 sekund możemy się zorientować czy spełniamy założenia.
Bardziej wyrafinowane stopery – posiadają Timer, który można parametryzować bardziej szczegółowo: czyli dźwięk po 30 sek, potem po 60, potem po 20, potem po 10 itd. Zazwyczaj liczba kolejnych sekwencji jest ograniczona do jednocyfrowej liczby.

Taka funkcja przydatna jest przy treningu interwałowym: czyli biegniemy szybko przez 30 sekund a następnie truchtamy odpoczywając przez 60 – i znów sytuacja się powtarza – 30 s biegu i 60 odpoczynku.Tarcza, wyświetlacz zegarka


Tarcza musi by
ć duża a cyfry wyraźne. Na zegarek będziemy patrzyli zazwyczaj w biegu, kiedy ręka się trzęsie, czasem nawet po ciemku (na szczęście wszystkie zegarki są wyposażone w jakiś system podświetlania).

Małe i niewyraźne cyfry powinny absolutnie dyskredytować jakikolwiek biegowy zegarek.
Dlatego też - tu uwaga do kobiet - lepiej zawsze używać męskich modeli, wyświetlacze i cyfry są po prostu większe.


Wytrzymałość, wodoszczelność


Wytrzymałość to jest funkcja której niestety nie sprawdzimy w sklepie. Okaże się po kilku dniach, tygodniach, miesiącach a jeśli będziemy mieli szczęście – latach – jak wytrzymały kupiliśmy produkt.
Czy nie „wariuje” po pierwszym upadku, czy nie trzeba zbyt często wymieniać baterii?
Także wytrzymałość na niskie temperatury (nie rzadko biega się przy temperaturze nawet -10stopni) jest ważną cechą, z którą wiele zegarków sportowych sobie nie radzi a którą niestety trudno jest sprawdzić w sklepie. Często przy niskich temperaturach – stoper po prostu zamiera – przestaje pokazywać wskazania.

Oczywiście stoper powinien być wodoszczelny – co jest oznaczone zazwyczaj jako WATER RESISTANT – na przykład WATER RESISTANT 50m – co oznacza, że producent testował go czy nie przecieka pod ciśnieniem 5 atmosfer, czyli przy dużo wyższym ciśnieniu niż ciśnienie atmosferyczne. Większość jednak zegarków sportowych nie zaleca naciskania przycisków pod wodą – nawet na głębokości 1 m czy w trakcie mycia rak – gdyż to spowodować może jakieś rozszczelnienie.


Pomiar Pulsu


Tę funkcję mają tylko zegarki zwane potocznie „Pulsometrami” ale o tym w innym odcinku.