Skarpety kompresyjne - HIT czy KIT
Rynek skarpet kompresyjnych doznał wstrząsu. Jeden z wieloletnich, najbardziej znanych propagatorów tych skarpet Meb Keflezighi wygrał maraton w Nowym Jorku biegnąc w krótkich skarpetach. :) Nie deprecjonujemy jednak ich wartości bo ich działanie ma wieloletnią pozytywną historię na rynku medycznym. Czym są skarpety kompresyjne oraz jak sprawdzają się w bieganiu skarpety: MOOSE, Salomon, NewBalance i CW-X.

Meb Keflezighi, zwycięzca ING New York Marathon 2009
Czym jest kompresjoterapia?
Kompresjoterapia jest znaną metodą profilaktyki i leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega ona na noszeniu w odpowiedni sposób bandaży elastycznych, podkolanówek, rajstop czy pończoch stworzonych po to, aby wspomagać pracę żył i krążenie krwi w nogach. Wyroby kompresyjne charakteryzują się stopniowanym uciskiem, gdyż tylko wtedy ta metoda przynosi oczekiwane rezultaty. Najsilniejszy ucisk stosowany jest na stopie i ulega on zmniejszeniu w kierunku pachwiny, wspomagając odpływ krwi do serca i równocześnie napływ krwi bogatej w tlen do kończyn. Dzięki temu, że krew nie zalega w żyłach, a w tkankach nie gromadzi się chłonka, zmniejszeniu ulegają obrzęki i uczucie „ciężkich nóg”. Pierwsze wzmianki dotyczące stosowania opasek uciskowych pojawiły się już w pismach Hipokratesa, a rola kompresjoterapii pozostaje niepodważalna do dziś.
Kompresjoterapia a sport

Działanie
Skarpety kompresyjne zostały zaprojektowane tak, by uciskać mięśnie, zmniejszać ich wibracje oraz równomiernie rozprowadzać ciśnienie krwi w nogach, poprawiać ukrwienie. Dzięki temu mięśnie nie ulegają tak szybko zmęczeniu, ograniczone zostają skurcze mięśni, minimalizujemy też ryzyko powstawania tzw. zakwasów. Na temat skarpet kompresyjnych znajdziecie w internecie sporo badań robionych na potrzeby leczenia problemów z krążeniem, żylaków, zakrzepicą żył głębokich.
Ponieważ skarpety uciskowe wykonane są głównie z tkanin syntetycznych takich jak polipropylen i poliamid, które posiadają właściwości oddychające - chronią przed przegrzaniem i znacząco wydłużają czas przez jaki stopy pozostają suche. Domieszka elastanu sprawia, że skarpety łatwiej się zakłada, a podczas uprawiania sportu pozostaję one na swoim miejscu i nie zwijają się.
Po treningu
Skarpety te używane są nie tylko w czasie treningów czy zawodów, ale także po długotrwałym wysiłku fizycznym w celu przyśpieszenia procesu regeneracji. Zaleca się ich noszenie przez okres 90-120 minut. Dłuższe noszenie (ponad 4h) czy nocowanie może spowodować, że nadmiar kwasu mlekowego nazbiera się nam w mięśniu czworogłowym i nad kolanem odczujemy ból.
Dobieranie
Decydując się na kupno skarpet czy pozostałej odzież kompresyjnej należy kierować się wzrostem, wagą ciała oraz, w przypadku skarpet, obwodem łydki. Tylko odzież odpowiednio dopasowana i zapewniająca właściwy ucisk spełni swoje zadanie.
Moose Compress Drive

Skład: 55% Elastan 30% Polipropylen 10% ClimaWell, i 5% Poliamid
Cena: 89,90zł
www.moose.eu/pl/
Salomon Long Comp (Krzysztof Janik)

Skarpety są bardzo wąsko uszyte, przy zakładaniu można to odczuć, ponieważ trzeba poświęcić trochę czasu, aby przecisnąć skarpetę przez piętę. Ale zaraz po wsunięciu czujemy komfort otulenia naszej łydki. Nie jest to oczywiście jakiś bardzo mocny ucisk czy ścisk, proszę się nie bać, jest to raczej coś w stylu przytrzymania. Część która otacza stopę jest bardzo dobrze wykończona. Nie czuć żadnych szwów, które mogłyby ugniatać. Skarpeta posiada zgrubienia w miejscach najbardziej narażonych na otarcia, czyli w okolicach palców pięty i łuku stopy. Dlatego po założeniu butów biegowych poczułem dodatkowy komfort otaczający moje stopy. Po kilku naprawdę mocnych treningach nie odczuwałem żadnych problemów z łydkami, ale czy to zasługa produktu Salomona? Praktycznie nie jestem w stanie tego stwierdzić. Jedna rzecz jest dla mnie oczywista, na pewno nie są to skarpety na wysoką temperaturę. Nogi zbyt mocno się nagrzewają i staje się to denerwujące. Z drugiej strony Long Compy z pewnością zdadzą egzamin w zimie.
Cena: 65zł
www.wam-sport.com
NB SK10939WT

Skład: Meryl® Skinlife (włókno antybakteryjne ) - 32%, Poliamid - 28%, Lycra - 21%
Elastan - 19%
Cena: 79,99 zł
www.newbalance.pl
CW-X

Cena: 129 zł
www.cw-x.pl
Wszystkie powyżej testowane skarpety spełniły swoja podstawową funkcję – przyśpieszenie regeneracji. Obiektywnie rzecz biorąc różniły się one od siebie przede wszystkim stopniem ucisku. Problem zróżnicowanego ucisku wynika stąd, że producenci przy projektowaniu takiej skarpety biorą pod uwagę pewną średnią długości stopy o obwodu łydki. Rozmiary te podawane numerycznie wg. długości stopy tzn. 42-43; 44-45 i tak dalej lub biorąc pod uwagę skalę, która podaję się dla odzieży tj. S, M, L... Bardziej precyzyjniej określają się firmy produkujące podobne produkty dla celów rehabilitacyjnych (szczególnie dla osób mających problem z żylakami), gdzie została określona 4 stopniowa skala ucisku wyrażona milimetrach słupa rtęci (czyli 1-do 21mmHg ;2-do 32mmHg; 3-do46mmHg; 4- pow. 49mmHg).
Pewnie ze względów nazwijmy to „stylistycznych” wielu z nas chodź świadoma dobroczynnego działania długich skarpet, nie przełamie się trenując po swojej trasie biegowej. Na szczęście Polacy naśladują trendy, które przychodzą z „zachodu”, a tam nikogo widok biegacza w podkolanówkach nie dziwi. Puentując: „uzasadnienie” biegania w skarpetach kompresyjnych rośnie wprost proporcjonalnie do długości naszego biegu.