Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Bawełna kontra polyester

Bawełna kontra polyester

W przypadku specjalistycznego sprzętu zazwyczaj trudno jest oddzielić przekaz
Adam Klein
16-08-2007

A133_524.jpg


Kiedyś bawełna wydawała się najlepszym tworzywem sportowym. Lekka (kiedy sucha), przyjemna w dotyku, chłonąca wilgoć. Jednak kiedy wymyślono tworzywa sztuczne a następnie zaczęto z odpowiednio przygotowanych splotów produkować stroje sportowe, ubrania, bieliznę, okazało się, że powinniśmy o bawełnie zapomnieć. Dlaczego? Jest jeden podstawowy powód – dla zdrowia.


Jak działa koszulka bawełniana?


Biegniemy – zaczynamy się pocić. Na początku bawełna chłonie wilgoć. Ale bardzo szybko – przestaje ją chłonąć bo już jest mokra. My pocimy się dalej, plecy są zatem mokre. Pot z naszych pleców paruje – ale para nie ma ujścia bo nasiąknięta koszulka działa jak nieprzepuszczalna membrana. Koszulka staje się mokra i ciężka. Jednak nie to jest jeszcze najgorsze. W chłodne, wietrzne dni koszulka taka natychmiast się ochładza, wilgoć jest przecież znakomitym przewodnikiem ciepła. Zaczynamy wtedy mieć na plecach zimny kompres. Powietrze znajdujące się pomiędzy plecami a koszulką nie ogrzewa nas bo od razu jest chłodzone przez mokrą i zimną koszulkę. Para oziębia się od koszulki i skrapla cieknąć po koszulce i plecach. Jeszcze jeśli jest upalny dzień – problem jest mały. Ale jeśli jest chłodno? Choroba albo w najlepszym razie przeziębienie.

syntetyk_bawelna.gif


Jak działa koszulka syntetyczna?


Biegniemy – zaczynamy się pocić. Koszulka nie chłonie wilgoci, pot pozostaje na ciele. Ale dzięki temu, że pozostaje na ciele jest od niego nadal ogrzewany i paruje. Często możemy przeczytać, ze koszulka „oddycha”. Właśnie w tym momencie przydają się jej „oddychające właściwości”. Ogrzana od naszego ciała parę wydostaje się przez koszulkę. Koszulka nie nasiąka wilgocią w związku tym para cały czas wydostaje się na zewnątrz. Powietrze znajdujące się pomiędzy ciałem a koszulką jest ciepłe bo ogrzewane jest ciała i służy nam za ciepły izolator. Koszulka jest sucha, zawiera w sobie dużo powietrza będącego izolatorem i przylegając do naszego ciała nie chłodzi nas.


Czy każda syntetyczna koszulka będzie równie dobra?


Każdy producent deklaruje absolutnie najlepsze właściwości swojego produktu i bez dokładnych testów lub badań trudno jest oddzielić fakty od marketingu. Ale wybierając koszulkę możemy zwrócić uwagę jedną podstawową cechę – na wagę. Jeśli bierzemy do ręki dwie syntetyczne koszulki i jedna z nich wydaje się nam zdecydowanie lżejsza – wybierzmy tą lżejszą. Cięższe koszulki mają zazwyczaj gęstszy splot dłużej utrzymujący wilgoć i posiadający gorsze właściwości oddychające.


Syntetyczne koszulki są drogie?


Najtańsza syntetyczna koszulka będzie prawdopodobnie zawsze droższa od najtańszej bawełnianej. Ale można kupić dobre syntetyczne koszulki już za 30 zł podczas kiedy niektóre bawełniane, modne koszulki znanych marek kosztują przecież nierzadko prawie 100 zł.

Zalety dobrych syntetycznych koszulek są nie do podważenia. Oczywiście kiedyś biegaliśmy w bawełnie ale dziś kiedy nauka dostarcza nam nowych tworzyw nie korzystanie z nich jest wystawianiem swojego zdrowia na większe ryzyko zachorowań.


W biegowych syntetykach jest po prostu sucho i kiedy trzeba ciepło.