Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Ultraprzegląd: Gdzie podbiegać i zbiegać?

Ultraprzegląd: Gdzie podbiegać i zbiegać?

Wiosenny imprezowy przegląd górski - gdzie warto bywać w pierwszej połowie
Kuba Krause
15-03-2019

Zima powoli odpuszcza, a więc prezentujemy subiektywny przegląd najciekawszych naszym zdaniem wiosennych biegów górskich.

 sztafetgorska_logo.pngSZTAFETA GÓRSKA

Piotr Hercog to jeden z najbardziej utytułowanych polskich ultrasów, a także jeden z najbardziej doświadczonych organizatorów górskich imprez. Jego nowy pomysł to Sztafeta Górska, która w tym roku odbędzie się po raz drugi. Areną zmagań są Góry Stołowe i Broumovskie Stemy, a ciekawa formuła 3 x 20+ kilometrów przyciągnęła na ubiegłoroczną inaugurację sporo dobrych zawodników krajowych, jak również zagranicznych gości, wśród których warto wymienić brytyjską parę Tom Owens i Holly Page. Dla ambitnych istnieje możliwość pokonania całej trasy w pojedynkę.

Termin: 13 kwietnia
Baza zawodów: Kudowa-Zdrój
Cechy szczególne: formuła sztafety, skalne labirynty

biegiwszczawnicy_logo.pngBIEGI W SZCZAWNICY

Jedna z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w Polsce. Festiwal biegowy w Szczawnicy daje uczestnikom możliwość wyboru jednej z kilku tras, od 20 do prawie 100 kilometrów. Mimo że biegi są rozgrywane w drugiej połowie kwietnia, w Pieninach o tej porze czasami panuje jeszcze zima, a więc dodatkową atrakcją jest nieprzewidywalna pogoda – zawody co roku rozgrywane są w innej aurze. Na 43-kilometrowej trasie Wielkiej Prehyby rozgrywane są Mistrzostwa Polski w długodystansowym biegu górskim – przy czym aby wziąć w nich udział w tym roku, po raz pierwszy trzeba mieć licencję PZLA. Dodatkową atrakcją jest oblegana ceremonia dekoracji zwycięzców, połączona z losowaniem nagród wśród publiczności.

Termin: 27 kwietnia
Baza zawodów: Szczawnica
Cechy szczególne: świetna organizacja, panoramy Tatr

ultrachojnik_logo.pngULTRA CHOJNIK

Bazą zawodów jest Sobieszów, ulokowany u podnóża wzgórza - na jego szczycie wznosi się zamek Chojnik, od którego wzięła nazwę impreza. Najdłuższa trasa licząca ok. 100 kilometrów uchodzi za jedną z najtrudniejszych górskich setek w Polsce, ze względu na prawie 5000 metrów przewyższenia i kamienisty charakter karkonoskich szlaków. Krótsze trasy potrafią też nieźle dać w kość... Organizatorzy stworzyli nie tylko świetną imprezę, ale nadali jej równie dobrą otoczkę – od strony internetowej biegu po gadżety. Co prawda zawody rozgrywane są w lipcu, ale dotychczasowe edycje miały miejsce wiosną, tak więc niejako z rozpędu bieg wślizgnął się do naszego zestawienia.

Termin: 13 lipca
Baza zawodów: Sobieszów
Cechy szczególne: Karkonosze, wizualna oprawa

babiagiora_logo.png6 X BABIA

Bieg – legenda. Jeden z najtrudniejszych polskich ultramaratonów, a to za sprawą trasy, która kilkakrotnie wspina się na szczyt Babiej Góry. Jest to szczyt szczególny ze względu na kaprysy pogody, jak również swą wybitność na tle krajobrazu. Budowniczy tras każą uczestnikom pokonywać nie tylko wymagające szlaki turystyczne, ale również odcinki poprowadzone w trudnym, dzikim terenie. Co ciekawe, w dotychczasowych edycjach tylko jednemu zawodnikowi udało się zmieścić w limicie czasu i zaliczyć całość – dokonał tego Krzysztof Dołęgowski, znany z upodobania do jak najtrudniejszych warunków. Dla mniej „hardkorowych” biegaczy przewidziano krótsze trasy: 1x, 2x oraz 3x Babia. Warto pamiętać, że jednym z budowniczych trasy 6 x Babia był jeden z najbardziej utalentowanych biegaczy górskich, nieodżałowany Lucjan Chorąży, który zmarł podczas treningu na Babiej Górze 4 lata temu.

Termin: 8 czerwca
Baza: Zawoja
Cechy szczególne: Babia Góra, trudności techniczne

3xsniezka_logo.jpg3 X ŚNIEŻKA

Kolejny z „festiwali” biegowych, a więc imprez oferujących uczestnikom możliwość wyboru jednej z kilku tras. Na tej średniej – 2 x Śnieżka – rozegrano w ubiegłym roku Mistrzostwa Świata w biegach górskich WMRA, w których Dominika Stelmach wywalczyła srebrny medal. Choć jej dokładnie zmierzona wysokość nie budzi podziwu (1602 metry n.p.m.), niegdyś Śnieżka – za sprawą swego surowego klimatu, wyglądu oraz... błędów pomiarowych – była uważana za najwyższy szczyt Europy.

Termin: 29 czerwca
Baza: Karpacz
Cechy szczególne: trasa mistrzostw świata, najwyższy szczyt Karkonoszy

 

biegisokolelogo.png WYSOKOGÓRSKI BIEG IM. DH. FRANCISZKA MARDUŁY

Popularny „Marduła” to bieg tatrzański, prowadzący z Zakopanego na szczyt Kasprowego Wierchu i z powrotem. Pierwszy polski bieg wysokogórski z prawdziwego zdarzenia – trudna technicznie trasa z potężnym przewyższeniem, zapierające dech w piersiach widoki i aura „kultowości”. Są to jednocześnie Mistrzostwa Polski Skyrunning. Marduła to jeden z trzech biegów wchodzących w skład zakopiańskiego weekendu „biegów z Sokołem”, z których medale układają się w jedną kompozycję.

Termin: 1 czerwca
Baza: Zakopane
Cechy szczególne: skyrunningowe trudności, duży ruch turystyczny

biegrzexnikalogo.pngBIEG RZEŹNIKA

Bieg Rzeźnika budzi skrajne emocje. Nie da się również ukryć, że bardzo się zmienił przez lata, podobnie jak zmieniły się Bieszczady. A jednak cudne połoniny przyciągają co roku rzesze miłośników gór, a festiwal Biegu Rzeźnika przyciąga rzesze biegaczy. Oczywiście najważniejszym punktem programu jest „klasyczny”, biegany parami Bieg Rzeźnika, choć może od razu podniosą się głosy, że po zmianie trasy to już nie to samo… Sprawę najlepiej ocenić samemu, na miejscu – na przykład przyglądając się zmieniającym się kolorom jeziorek w Duszatynie o świcie. Rzeźnik ma szczególne znaczenie dla redakcji bieganie.pl – Kuba Wiśniewski w parze z Przemkiem Sobczykiem pobili rekord kultowej trasy, a ja (Kuba Krause) przebiegłem to w 2012 roku swoje pierwsze ultra, w parze z… Adamem Kleinem!

Termin: 21 czerwca
Baza: Cisna
Cechy szczególne: bieg w parach, połoniny bieszczadzki

Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • Qba Krause | 18.03.2019
  są, są, sam po drodze musiałem z kilku zrezygnować i skupić się na tych NAJ :)
 • Adam Klein | 18.03.2019
  A moze innych ciekawych poprostu nie ma?
 • Qba Krause | 18.03.2019
  ok, postaram się odpowiedzieć najlepiej jak umiem - rozmawialiśmy zresztą o tym z Kubą, wskazywałem mu fakt, że na część zapisów już nie ma. Chodzi o pewną zajawkę tego, co się będzie ogólnie ciekawego działo wiosną... Więc nie miał to być poradnik "w czym warto pobiec", ale raczej o czym warto pamiętać, może wybrać się pokibicować, może śledzić rywalizację w necie?

  żeby było jasne - z żadnym z organizatorów się nie kontaktowałem, wybrałem moim zdaniem najciekawsze imprezy. i oczywiście - sporo super biegów pominąłem, bo 1) nie da się wymienić wszystkich, a nawet jakby się dało, to bym nie chciał, wolę ograniczyć się do kilku, 2) części biegów sam nie znam :)

  nie na tym wzorowałem się pisząc przegląd, ale teraz myśli skierowały mi się w stronę podsumowań tygodniowych na irunfarze - tam co tydzień piszą o tym co się działo i co będzie się działo. oczywiście tam jest super na bieżąco, z tygodnia na tydzień, ale chodzi ogólnie o kierowanie uwagi czytelników w tę stronę, gdzie będzie coś ciekawego.

  moim zdaniem z przenajróżniejszych przyczyn, o których częściowo wspomniałem wymienione imprezy jawią mi się jako szczególnie ciekawe.
 • marnow | 18.03.2019
  Kuba, a ja z trochę innej strony zapytam - jaki jest w ogóle cel tej listy biegów publikowanej teraz?

  Na chyba 4 z 7 się nie da już zapisać (na niektóre od niedawna, na niektóre od bardzo dawna), więc albo ktoś o tych biegach już wie i jest zapisany - albo nie wie ... i do czasu zapisów na edycję 2020 zapomni ;)
  Z drugiej strony są to wybrane najbardziej znane imprezy - może lepiej by było poinformować o trochę mniej popularnych biegach, bo o tych na wszystkich portalach co chwilę jakieś informacje można znaleźć ...
 • Adam Klein | 16.03.2019
  A wiesz dlaczego ksiądz nie powinien mowić na kazaniu o polityce? Bo zwolennikom to niepotrzebne a przeciwnicy nie przyjdą do niego na kazanie. Więc jesli czytelnik Ci mówi, że to błąd, to przyjmij, że to błąd.
 • Qba Krause | 16.03.2019
  Adam, szczerze: naprawdę nie rozumiem, w czym problem. Moim szczerym zdaniem nie wszystkie listy muszą mieć porządek. Uważam, że jeśli nie ma żadnego celu w jakimkolwiek ułożeniu elementów, to nie ma praktycznej potrzeby układania listy w ogóle. Przypadkowa kolejność nie przeszkadza w odbiorze tekstu, nie czyni go niezrozumiałym - szczególnie, że na początku jest wzmianka, że to subiektywny przegląd, nie ranking ani kalendarz... Uważam, ze nie masz racji określając to jako błąd, to chyba twoja osobista chęć uporządkowania, które moim zdaniem jest zbyteczne, ba! wolę, by te biegi były w takiej całkowicie przypadkowej kolejności.
 • b@rto | 16.03.2019
  Adam Klein napisał(a):
  Jak jakiś wykładowca czy dziennikarz popełnia błąd językowy to powoduje, że część osób zaczyna słuchać nie tego co mówi ale jak mówi.

  Co prawda, to prawda - czasami nie zapamiętasz treści a np. "cofnąć do tyłu" przez najbliższe 3 miesiące będą "się odbijać".
 • Adam Klein | 16.03.2019
  Listy od żony nie publikuję.
  Kuba, ale tu nie ma o czym dyskutować.
  Jak mi ktoś mówił, że zrobiłem błąd ortograficzny czy interpunkcyjny, to brałem na klatę i mówiłem sorry, trudno, poprawię.
  Jak Ci ktoś mówi, że nie zrozumiał jakiegoś elementu tekstu (i mówi to osoba bądź co bądź w temacie internetowych tekstów chyba wg Ciebie ogarnięta) to znaczy, że zrobiłeś błąd i trzeba to na przyszłość uwzględnić. Są błędy które da się w przyszłości łatwo poprawić (taki jak ten) i takie, które nie tak łatwo (bo błędy ortograficzne czy jakieś interpunkcyjne robi każdy).

  Ta dyskusja nie powinna być o formacie artykułu ale o meritum.
  Jak jakiś wykładowca czy dziennikarz popełnia błąd językowy to powoduje, że część osób zaczyna słuchać nie tego co mówi ale jak mówi.
 • Qba Krause | 16.03.2019
  Adam :D

  jak ci żona pisze na kartce do sklepu

  jaja
  masło
  jakiś sok
  brokuł
  jeszcze jeden sok
  ser (biały)
  parówki (wiesz które)
  marchew

  to też dociekasz parametru, który rządzi tą listą? :D

  jak robić zakupy, jak rzeczy są tak wymieszane - ani grupami produktów, ani kolorami, ani cenami, ani alfabetycznie. jak żyć?