Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Flexistav Bieg Granią Tatr ze zmienioną trasą już 17.08

Flexistav Bieg Granią Tatr ze zmienioną trasą już 17.08

Flexistav Bieg Granią Tatr ze zmienioną trasą już 17.08

Już za miesiąc długo wyczekiwany Flexistav Bieg Granią Tatr. Trasa imprezy, która będzie jednocześnie Mistrzostwami Polski Skyrunning Ultra została nieznacznie zmodyfikowana. Monika Strojny i Justyna Żyszkowska opowiadają nam o atrakcjach dla uczestników i kibiców oraz o wyzwaniach stojących przed organizatorami jednego z najtrudniejszych biegów w Polsce.

Za niecały miesiąc, a dokładnie w sobotę 17 sierpnia, zaledwie 350 szczęśliwców stanie na starcie Flexistav Biegu Granią Tatr w Zakopanem. Zmierzą się z jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wymagających technicznie tras biegowych w Polsce.

W tym roku biuro zawodów będzie znajdować się w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa, zaś miasteczko biegowe i meta staną w Kuźnicach, w zespole dworsko-parkowym (obok Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, który został jednym z partnerów wydarzenia). W związku z przeniesieniem mety, trasa będzie krótsza o około 1,2 km i będzie prowadziła z Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej przez Grzesia, Wołowiec, Starorobociański Wierch na Halę Ornak, dalej przez Czerwone Wierchy na Halę Gąsienicową, Krzyżne, Dolinę Pięciu Stawów i Rówień Waksmundzką do Kuźnic. Dystans wyniesie 70 km z przewyższeniami +5000m.PLAKAT_kpia.jpg Na trasie znajdą się 2 dwa punkty odżywcze, w których organizatorzy liczą na szczególny doping kibiców: przy Schroniskach na Hali Ornak i w Murowańcu. Trzeci punkt tylko z napojami usytuowany będzie na drodze do Morskiego Oka, przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Do kibicowania zaprasza też Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Polskie Koleje Linowe na Kasprowym Wierchu.

W tym roku przekroczona została liczba 900 zgłoszeń. Na starcie stanie mniej więcej jedna trzecia chętnych. O medale Mistrzostw Polski w Skyrunningu na dystansie ultra powalczą zapewne zwycięzcy pierwszej i drugiej edycji imprezy - Przemek Sobczyk i Bartosz Gorczyca. Wszyscy, którzy ukończą zawody w limicie czasu otrzymają medale wykonane z naturalnego tworzywa oraz bluzy „finisher” marki Dynafit.

Ze względów ekologicznych na punktach odżywczych zrezygnowano z plastikowych kubków – wszystkie napoje będą nalewane do bidonów, camelbacków oraz wielorazowych kubków niesionych przez zawodników. Na „ekozachętę” zawodnicy w pakiecie startowym otrzymają wielorazowe „flaski” Dynafit ufundowane przez Apotex, dystrybutora marki FlexiStav.

- Dzięki współpracy z TPN i marką Polar Sport na mecie w Kuźnicach zostaną zorganizowane warsztaty pt. Zero Waste czyli praktyczna nauka, jak żyć minimalizując wytwarzane przez siebie śmieci - opowiada Justyna Żyszkowska współorganizator Flexistav Biegu Granią Tatr. - Najmłodsi będą mogli wziąć udział w akcji „Zostań Przyjacielem Tatrzańskiego Parku Narodowego”, w której każde dziecko, które rozwiąże zadania dostosowane do swojego wieku otrzyma odznakę Przyjaciela Parku i pamiątkowy dyplom. Dodatkowo Cukiernia Piekarnia Gałuszka z Żywca przeprowadzi praktyczne zajęcia ze zdrowego odżywania: pieczenie słodkości bez użycia białego cukru... Polar Sport przygotuje z kolei konkurs, w ramach którego będzie można wygrać gadżety, które wspierają ekologiczne zachowania. Wszystko będzie działo się na mecie w Kuźnicach na którą serdecznie zapraszamy zarówno turystów jak i kibiców oraz ma się rozumieć zawodników.bugt1.jpgW biurze zawodów w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa 16 sierpnia będzie można natomiast wesprzeć Fundację DKMS i zostać dawcą szpiku w godz. 12-19. W piątek będą też wypożyczane bezpłatnie kijki marki Leki, aż 90 par z kolekcji Trail Running w tym flagowy model Micro Trail Pro. Będzie też można kupić koszulki pamiątkowe biegu, odebrać zamówione gadżety od Halfworn czy uzupełnić batony i żele energetyczne z serii enduro na stoisku Nutrend. Stoisko z pięknymi i wygodnymi ubraniami przygotuje Konsta – made in Zakopane (dla małych i dużych biegaczy), a wybór nie tylko regionalnych gadżetów zapewni Baza Tatry. Biuro zawodów znajdować się będzie w sali Rysy na poziomie -1, a wieczorna obowiązkowa odprawa odbędzie się w sali Gerlach.

Każda kolejna edycja biegu jest wielkim wyzwaniem dla organizatorów.

- Chyba najtrudniej było w pierwszej edycji, głównie ze względu na logistykę, oznaczenie tak trudnej trasy oraz przekonanie różnych instytucji, że taki bieg ma sens i nie szkodzi przyrodzie. Teraz głównie zabiegamy o sponsorów oraz udział wolontariuszy – bez ich licznej pomocy zawody nie byłyby możliwe. Cieszy nas to, że tak wiele osób z Zakopanego i całej Polski przyjeżdża, by wspomóc nas oraz biegaczy. Szczególnie dziękujemy ratownikom i lekarzom z obstawy medycznej – to ich obecność daje nam trochę spokoju… W tym roku udało się również pozyskać ważnego partnera czyli Tatrzański Park Narodowy – po raz pierwszy w historii imprezy - podsumowuje Monika Strojny z komitetu organizacyjnego imprezy.

W imieniu organizatorów i całego Zakopanego serdecznie zapraszamy do kibicowania na trasie zawodów 17 sierpnia 2019 roku. Do zobaczenia w Tatrach!

Więcej na www.graniatatr.pl oraz hwww.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr/
Imprezę wspierają: Flexistav, Dynafit, Eutelsat, Polar Sport, Nutrend, Thule, Coca-Cola, Urząd Miasta Zakopane, Nikwax, Piekarnia Cukiernia Gałuszka, PKL oraz Hyundai i Autoneo.