10 kwietnia 2018 Redakcja Bieganie.pl Sprzęt

Kalenji Kiprun Fast i Kiprun Long – test i konkurs


Kiprun Fast i Kiprun Long to buty z nowej kolekcji, które zastąpiły modele SD i LD. Przetestowaliśmy je „koncepcyjnie”, w terenie i w laboratorium. Zapraszamy na film.

Jak widać, są to modele o dosyć podobnej geometrii (drop, kształt i szerokość podeszwy). Drop 12 mm, szerokość pod piętą 85mm. Główna różnica to nieco wyższy średni profil modelu Long (grubsza, wyższa podeszwa). 12 mm to raczej górna strefa tego co jest obecnie spotykane. Ale jak już wiele razy widzieliśmy, z wysokim dropem da się szybko biegać, zwłaszcza, jeśli buty są miękkie, a tutaj są bardzo miękkie (szczególnie Fast). Jednak wąska podeszwa pod piętą w przypadku modelu Long zaskakuje. Szerokość pod piętą nadaje butowi stabilności. Odczuje to każdy biegacz, ale zwłaszcza ten, który na długim treningu spada na piętę.

Ciekawe jest zatem, czy Kalenji odkryło, że większość amortyzujących butów do długiego dystansu ma przesadnie szeroką piętę (najnowszy Nimbus to 92mm) , czy może to Kalenji „przestrzeliło” i okaże się, że biegacze zgłaszają problemy zwłaszcza na długich treningach ?. Okaże się.

kiprunfast 1

kiprufast 2

kiprunfast 3
Na koniec. Uważam, że but w którym biegamy musi się nam podobać. Dzięki temu łatwiej wizualizujemy siebie na jakichś szybkich odcinkach z rozwianym włosem (jeśli go ktoś ma). Ja nie potrafię przekonać się do buta, który nie przemawia do mnie wizualnie. Nie chodzi tylko o kolorystykę i wzornictwo, ale o kształt, zgrabność, interesujący, intrygujący wygląd. Te kwestie sprawiają, pewnie nie tylko u mnie akceptowanie jakichś mankamentów, na które w przypadku innych butów od razu zwrócilibyśmy uwagę. Kalenji jeszcze dwa sezony temu wyglądały topornie. Dziś to się zmienia i model Fast jest naprawdę wizualnie bardzo atrakcyjny i z chęcią będę zakładał go na treningi.

kiprunlong 1

kiprunlong 2

Reasumując

Fast i Long to buty raczej mocno amortyzowane, miękkie, komfortowe. Zarówno Fast jak i Long są nadal nieco przyciężkie w swojej klasie. Tak przynajmniej pokazuje waga, bo na nodze się tego nie czuje. Mimo wysokiego dropu, pozwalają biegać dynamicznie, chociaż należy wziąć margines błędu na to, że tę dynamikę ocenia człowiek z 10 kilogramową nadwagą. Szerokość podeszwy pod pietą, w przypadku modelu Long zdecydowanie mniejsza niż u konkurencji sygnalizuje, że nie mogą być bardzo stabilne, ale w końcu nie o stabilność przede wszystkim chodzi. Przyzwoite buty biegowe, model Fast mogę założyć na trening bez żadnego poczucia „obciachu”.

Konkurs

Dla zwycięzcy konkursu mamy model Kiprun Fast. Prosimy o odpowiedzi w poniższym formularzu. Czas na odpowiedzi do niedzieli, 15 kwietnia, 9:00.

Możliwość komentowania została wyłączona.