Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij

Terenowe Kalenji - testy część I

Terenowe Kalenji - testy część I
kalenji_trail_524.jpg


Terenowe Kalenji - testów część I

Zmieniamy nasze podejście do testów. Dzielimy je teraz na dwie części: część pierwsza - opis tego, co widać i można sprawdzić na "sucho", część druga - testy w terenie. Często wobec niektórych urządzeń wystarczy część na sucho.

Dzisiaj zaczynamy od "suchych testów" dwóch terenowych modeli Kalenji - Kapteren TR i Kapteren XT.


Wrażenie ogólne.

Buty wydają się przemyślane. Są to powielone, sprawdzone patenty innych markowych producentów. To, do czego tak zwani markowi, uznani producenci dochodzili latami, Kalenji skopiowało i umieściło w swoich modelach. Trudno mieć o to pretensje, skoro tamte rozwiązania nie były opatentowane. Kalenji wykorzystało po prostu najlepsze, sprawdzone rozwiązania. Jeżeli znacie trochę rozwiązania Adidasa czy Asicsa, to na stronie Kalenji poświęconej technologiom znajdziecie dużo podobieństw: KALENJI.

Różnice pojawiają się w detalach i póki nie przeprowadzimy testu w terenie, trudno wyrokować czy mają one znaczenie.

kalenji_trail_cs.jpgPierwsze wątpliwości budzi krążek amortyzujący umieszczony w pięcie (oficjalna nazwa: "Circular System" - na zdjęciu to ta pomarańczowa część). Stwarza on wrażenie wprost "zabawkowe". W porównaniu do tych wszystkich Gelów (Asicsa), ProGrid (Saucony), AdiPrene (Adidasa) wygląda podejrzanie i chyba lepiej by było gdyby był po prostu schowany. To jest zresztą najważniejsza część tego buta, na którą nasi testerzy zwrócić będą musieli baczną uwagę - bo poza powyższym przy ogólnych oględzinach można mieć wrażenie, że ten krążek nie jest wystarczająco mocno zespolony z podeszwą i po kilkunastu tysiącach uderzeń stopy o ziemię (czyli po około 3 godzinach biegu), może zostać uszkodzony. Sprawdzimy to.


Druga sprawa to dopasowanie stopy. To jest akurat trudne do skopiowania bo jakość wykonania ma na to duży wpływ więc tak naprawdę dopiero po testach będziemy wiedzieli - jak noga czuje się w bucie, czy but opina ją bezpiecznie zapewniając jednocześnie wygodę. Tak czy inaczej - zobaczymy.

Pozostaje jeszcze kwestia języka. W trailowych modelach, które ostatnio testowaliśmy, był on zszyty po bokach z wierzchnią częścią buta, co trochę utrudniało przedostawanie się wody do środka buta przy wdepnięciu w kałużę. Tutaj - tak jak w standardowych modelach treningowych czy startowych, język nie jest przyszyty, więc but łatwiej "złapie" wodę..

Sam odlew podeszwy wskazuje na to, że nie przykładano do niej takiej uwagi jak przy produkcji butów markowych producentów - pianka jest z boku miejscami nierówna, minimalnie pofałdowana, co nie wpływa w żaden sposób na biegowe właściwości, ale wskazuje na brak dbałości o szczegóły - z powodu ceny oczywiście. Bo przyznać trzeba że buty Kalenji są po prostu tańsze niż buty markowych producentów, przynajmniej na razie. Bo być może za jakiś czas o Kalenji także będziemy mówić jako o markowym producencie, co jest możliwe, patrząc na postęp, jaki ta firma zrobiła w zakresie ubrań biegowych, które prezentują bardzo wysoki poziom, ale cenowo nie odbiegają już od cen tych tak zwanych markowych producentów.
Kapteren TR

kal_tr_view.jpgPrzeznaczenie: optymalnie but przeznaczony dla pronatorów - lekkich i średnich, do długodystansowych biegów w terenie, dla biegaczy o wadze poniżej 85kg.
Waga buta: 360 g (US 9)
Cena: 270 zł
Dostępny: tylko w sklepach sieci Decathlon

Zalety.
Po pierwsze, wzdłuż całej podeszwy but otoczony jest tworzywem wodoodpornym. Oczywiście nie bardzo wysoko, ale wystarczająco, aby znacznie poprawiać komfort biegania po podmokłym terenie. Dodatkowo wokół palców dodano gumowe ochronne wzmocnienie.

Po drugie, sznurowadła połączone są z podeszwą i pietą cienkimi paskami, które przy zaciskaniu mają lepiej opinać zarówno śródstopie jak i okolice piety.

Wady, zagadnienia do wyjaśnienia w trakcie testów:


Zachowanie się i trwałość krążka amortyzującego w pięcie, trwałość podeszwy.

kal_tr_outside_100.jpg kal_tr_inside_100.jpg kal_tr_sole_100.jpg kal_tr_side_100.jpgKapteren XT

Przeznaczenie: optymalnie buty dla supinatorów, biegaczy neutralnych i lekkich pronatorów o wadze poniżej 85 kg. Do długich treningów w zróżnicowanym terenie.
kal_xt_view.jpg

Waga: 360 g (US 9)
Cena: 300 zł
Dostępne: tylko w sklepach sieci Decathlon

Zalety:
Po pierwsze, prawie wzdłuż całej podeszwy but otoczony jest materiałem wodoodpornym. Prawie, bo w okolicach pięty jest po jednej i po drugiej stronie półcentymetrowa przerwa, gdzie siateczka styka się bezpośrednio z podeszwą. Dodatkowo wokół palców dodano gumowe ochronne wzmocnienie.

Po drugie, system wiązania (skopiowany z Salomona) - cienka linka zaciągana jednym ruchem, a końcówka chowana w kieszonce w języku - jest to wiązanie szybkie, efektywne, dobrze opinające stopę. Naszym testerom przyjdzie sprawdzić, czy jest równie dobre jak w Salomonie.

Wady, zagadnienia do wyjaśnienia w trakcie testów:
Zachowanie się i trwałość krążka amortyzującego w pięcie, trwałość podeszwy.

kal_tr_100_inside.jpgkal_xt_100_outside.jpg kal_xt_lace_100.jpg kal_xt_bottom_100.jpg


Wkrótce - testy w terenie.