Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Rekomendacje butów biegowych - jaką metodę stosuje bieganie.pl

Rekomendacje butów biegowych - jaką metodę stosuje bieganie.pl

Na maratonie w Poznaniu już po raz trzeci będziemy udzielać rekomendacji
Adam Klein
11-10-2007

Na maratonie w Poznaniu już po raz trzeci będziemy udzielać rekomendacji dotyczących konkretnych modeli butów biegowych.


Chciałbym napisać kilka słów na czym polega taka analiza.


Kiedy bieganie.pl było jeszcze w fazie projektów na papierze, byłem pewien, że nasz portal musi pracować nad podnoszeniem standardów wyboru butów biegowych. W USA, Anglii, Niemczech jest sporo sklepów, punktów które dokonują analizy kroku biegowego i na tej podstawie wydają rekomendację jakie buty powinien używać dany biegacz.


A274_analiza.jpg

Metod takich analiz jest wiele – poczynając od najprostszych – testu wodnego lub ścieralności podeszw butów poprzez analizę na bieżni mechanicznej i filmowanie stóp, do bardzo zaawansowanych technologicznie skanerów stóp. Im metoda bardziej zaawansowana technologicznie – tym oczywiście droższa ale wcale nie znaczy, że najlepsza.


Ostatnich kilka miesięcy poświęciłem na analizę metod i próbę wyboru jednej z nich, aby osiągnąć maksimum korzyści – wysoką jakość, dokładność analizy za rozsądne pieniądze. W tym czasie odwiedzałem mnóstwo stron internetowych, rozmawiałem z producentami systemów analitycznych, projektantami butów, stałem się nawet użytkownikiem portali dla profesjonalnych podiatrów. Te miesiące dały mi całkiem nowe spojrzenie na wiele spraw, których część myślę, że przełoży się na jakieś artykuły o współczesnych trendach w projektowaniu butów (czeka już zresztą nas niezwykle ciekawy wywiad z projektantem najnowszego Adidas Response Trail), o biegowych kontuzjach i ich relacji do biomechanicznych cech biegacza, o pomysłach na zmianę stylu biegania, o ćwiczeniach mających zapobiec większości kontuzji.


Wciąż dowiadywałem się czegoś nowego, ale mój cel – to było znalezienie wiarygodnego i sprawdzonego systemu analizy biomechaniki nóg biegacza w celu przedstawienia mu listy rekomendowanych modeli butów biegowych.


bjoern.jpgW końcu zdecydowałem się na niemiecką firmę Currex. Jest to przedsiębiorstwo prowadzone przez nadal młodego, ale niezwykle doświadczonego człowieka, Bjoerna Gustaffsona, byłego reprezentanta Niemiec w triatlonie, mistrza kraju. Niestety w wieku 23 lat kariera Bjoerna została przerwana przez kontuzję. Wówczas Bjoern rzucił się w wir nauki, choć ze sportem nie zerwał. Ukończył studia z zakresu medycyny sportowej i rehabilitacji. Następnie przez kilka lat pracował w firmie produkującej wkładki do butów sportowych – poczynając od analizy stopy zawodnika, poprzez jej projekt i wyprodukowanie. Pracując w ten sposób zdobywał unikalną wiedzę, jego punkt widzenia zawsze był jednak inny niż typowego producenta wkładek, Bjoern zawsze patrzył od strony sportowca. Lata praktyki pozwoliły mu na bardzo dobre zrozumienie praw jakimi rządzą się nasze stawy w trakcie biegu i jakie buty powinien nosić dany biegacz (lub jakie mieć wkładki), aby jego bieg był możliwie najmniej ryzykowny. Wiedza Bjoerna cały czas ewoluuje. Kiedy rozmawiałem z nim ostatnio, powiedział, że jeszcze siedem lat temu (będąc już doświadczonym projektantem wkładek) o wielu sprawach myślał zupełnie inaczej.

A274_lab.jpg

"Laboratorium" Currex w Hamburgu


Kilka lat temu zdecydował się założyć firmę, która dostarczałaby sklepom biegowym pełną „linię produkcyjną” – od analizy do właściwego buta. W jego ofercie znajduje się teraz zestaw kilku alternatywnych produktów znajdujących swoje zastosowanie w sklepach z butami biegowymi (jednym z najbardziej technologicznie zaawansowanych jest specjalne stanowisko – MotionQube stosowane przez wiele renomowanych firm, producentów butów w ich salonach firmowych). Ale za wszystkimi tymi produktami kryje się jedno – knowhow. Czyli wiedza, którą Bjoern posiadł w trakcie swojej zawodowej praktyki. Bjoern nauczył się rozkładać krok biegowy na części pierwsze, bazowe elementy które można analizować oddzielnie, a które po złożeniu dają nam obraz niezbędny do oceny jakich butów potrzebuje biegacz.


A274_sklep.jpg

Jeden ze sklepów w Niemczech w którym używane są produkty Currex pod marką Nike (Currex oferuje tzw "branding" swoich produktów)


Bjoern robi także analizy na bieżni mechanicznej. Jak sam podkreśla – taka analiza, jeśli dobrze przeprowadzona jest najlepsza. Ale wg niego taka analiza może być obarczona ogromnymi błędami, gdyż każdy biegacz ma naturalną tendencje do zmiany swojego kroku biegowego na mechanicznej bieżni. Zazwyczaj krok staje się krótszy, biegacz zaczyna opadać bardziej na śródstopie mimo, że na przykład normalnie spada na piętę, w każdym razie zachowuje się nienaturalnie. Bjoern podkreśla, że czasami taki biegacz musi biec na bieżni nawet 15-20 minut, aby jego bieg był dla niego naturalny.


Podobne zresztą obserwacje miałem będąc ostatnio analizowanym przez FootScan na stoisku Adidasa. Prostokąt na który musiałem wbiec był tak mały, że w naturalny sposób mój krok biegowy stawał się zmieniony dając dziwne wnioski. Oczywiście skaner o właściwych rozmiarach prawdopodobnie rozwiązałby dużą część problemu – ale skaner o boku o długości 2 m kosztuje 17 tys. Euro.

Wbrew pozorom, analiza dynamiczna nie musi być najlepsza.


Zdecydowałem się zatem wybrać analizę opartą na analizie elementów składowych kroku biegowego zaproponowaną przez Bjoerna. Zresztą - zweryfikowałem jej jakość poprzez kontakty z brytyjskimi podiatrami, którzy wystawili jej wysokie noty.


Nasza analiza składa się 7 punktów:


- badanie sklepienia podłużnego stopy (na podoskopie lub na FootDisc)

- badanie ustawienia stóp w chodzie

- badanie ustawienia kolan

- badanie elastyczności łydek (głęboki przysiad)

- badanie czucia mięśniowego, uciekania kolana

- ocena spadania na piętę lub śródstopie

- waga

- i w przypadku kobiet test elastyczności stawów – wyginanie palca małej ręki.

(bardziej zaawansowana wersja programu Bjoerna bierze pod uwagę jeszcze ustawienie miednicy).

W zakresie tej części analizy - współpracujemy z kliniką rehabilitacji ORTOREH.pl.


Tych siedem lub osiem punktów określa profil biegacza (oczywiście problem jest w sytuacji, kiedy biegacz ma znacząco różne obydwie stopy. Wówczas należy przyjąć do rekomendacji tą, która jest bardziej „ułomna”).


W wyniku takiej analizy biegacz dostaje listę kilku, do kilkunastu modeli butów biegowych treningowych, startowych, terenowych.

A274_training.jpg

Szkolenie branżowe prowadzone przez Bjoerna


A274_raport.jpg

W wyniku naszych badań, każdy badany otrzymuje raport z listą rekomendowanych modeli butów