Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Trening siłowy a biegowy - ile czasu poświęcać na który w zależności od wieku

Trening siłowy a biegowy - ile czasu poświęcać na który w zależności od wieku

Niestety, starzejemy się wszyscy, choc bieganie jest dla wielu ucieczką przed
Adam Klein
15-08-2015
Na zdjęciu: Kenneth Cooper i Tyler Cooper, czyli ojciec i syn, cooperaerobics.com

Niestety, starzejemy się wszyscy, choć bieganie jest dla wielu ucieczką przed swym biologicznym wiekiem. Korzyści dla zdrowia są bezdyskusyjne. Biegacze czy starsi czy młodsi mają niższą masę ciała, unormowane ciśnienie i generalnie mniejsze tak zwane sercowo-naczyniowe ryzyko śmierci.

Ale, nie dotyczy to niestety kontuzji. Im więcej biegamy tym więcej mamy kontuzji. Oczywiście, ci seniorzy którzy nie biegają mają może innego rodzaju problemy z mobilnością, ale kontuzja jest zmorą zarówno młodych jak i starszych, choć jak pokazują badania (i logika), im człowiek starszy tym bardziej podatny na kontuzje.

Dlaczego tak się dzieje? Wraz z wiekiem spada siła mięśni, mobilność stawów, elastyczność ścięgien i więzadeł. W badaniach porównawczych na biegaczach młodych i starszych widać, wyraźne różnice w wielu parametrach biomechanicznych, co oczywiście powoduje, że ryzyko kontuzji u osoby starszej jest większe.

Ułomna biomechanika, słabe mięśnie u młodej osoby mogą okresowo kompensować się z innymi parametrami ciała (np młoda osoba ze słabymi mięśniami może amortyzować w większym stopniu układem kostnym, ścięgnami) choć w dłuższym okresie to pewnie także przełoży się na kontuzję. U osoby starszej ta kompensacja nieefektywności jednego procesu (np amortyzowania) może przełożyć się na kontuzję natychmiast.

Kenneth Cooper, twórca słynnego testu Coopera jest człowiekiem, który świetnie potrafi ubierać wszystko w liczby. Jego książki pełne są różnych ciekawych relacji liczbowych. Także i tym razem, w kontekście biegania osób starszych Kenneth Cooper przychodzi z pomocą i sugestią: jak alokować czas, ile czasu poświęcać na trening siłowy a ile na biegowy.

Kenneth Cooper jest dziś 84 letnim człowiekiem i nadal jest w dobrej formie, więc wie co mówi. Wg niego wiek to tylko numer. Poniżej jego propozycja komponowania treningu.

Przeczytaj też: Starsi biegacze potrzebują treningu siłowego


Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • fotman | 18.08.2015
  No, nieeee. Oczywiście, że nie.
  Nie mam odwagi proponować komukolwiek takiego treningu. Mogłoby się to skończyć pozwem o namawianie do samobójstwa. :bum:
  Ale proporcje ilości treningów siłowych do pozostałych można by spróbować wdrożyć.
 • Adam Klein | 18.08.2015
  fotman napisał(a):
  W pewnym wieku osiągnięcia sportowe są wynikiem utrzymania dobrego stanu zdrowia.


  No tak, ale nie odwrotnie. Nie próbujmy każdemu osobnikowi w Twoim wieku aplikować treningu jaki robiłeś kiedy szykowałeś się do Mistrzostw Weteranów. :)
 • fotman | 17.08.2015
  W pewnym wieku osiągnięcia sportowe są wynikiem utrzymania dobrego stanu zdrowia.
  Tutaj można poczytać o starzeniu się organizmu.
  Co do skuteczności leczniczej ćwiczeń siłowych, to np. kontuzję achillesów, z którą zmagałem się przez ponad dwa lata, ostatecznie przezwyciężyłem dzięki treningowi siłowemu.
  Sposobem na bóle kręgosłupa lędźwiowego także są ćwiczenia siłowe (stabilność).
  Itp., itd.
 • Crazyfly | 17.08.2015
  Adam Klein napisał(a):
  Wy mówicie o dobrych wynikach sportowych, w artykule chodzi po prostu o zachowanie dobrego zdrowia.  Moje zdanie jest takie samo; tzn im wiecej lat, tym wiecej trzeba cwiczyc zeby dobrze biegac - zwiekszanie km do niczego nie prowadzi no moze do kontuzji albo do zdychania po biegu.
  Jestem w grupie 50+ i z własnego doswiadczenia wiem, ze od kiedy zaczalem cwiczyc - to zaczalem lepiej biegac,
  na olimpiade juz nie pojade ale biegac tak zeby sobie nie robic krzywdy to wazne.
  Zreszta uwazam ze zanim ktos zacznie w wieku 40 -50 i wiecej biegac powinien najpierw cwiczyc przez 2 - 3 miesiace a dopiero potem zalozyc buty i biegac.
  Nigdy nie przebiegłem maratonu po asfalcie ale 4 po plazy na boso tak, jeden bieg gorski - 36 km i dwa ultramaratony, nie startuje za czesto, bo uprawiam tez inne sporty, ale jeden start w roku jest wazny - B7D - 66 km Krynica.
  pzdr
 • Adam Klein | 16.08.2015
  Wy mówicie o dobrych wynikach sportowych, w artykule chodzi po prostu o zachowanie dobrego zdrowia.
 • Rolli | 15.08.2015
  fotman napisał(a):
  Po czterdziestce kilometry, kilometrami, ale sztanga to podstawa.
  Mój trening na od stycznia do marca zawierał w tygodniu cztery treningi siłowe (siła biegowa, siła ciężka, crossfit, propriocepcja/stabilność) i dwa biegowe. Ten schemat dał wyśmienity efekt.

  Na 400... Na półmaraton to już trzeba 3 pary botów. A żeby osiągnąć porównywalny wynik do twojego na polowce to 8 par i 5000-6000km w roku.
 • fotman | 15.08.2015
  Po czterdziestce kilometry, kilometrami, ale sztanga to podstawa.
  Mój trening na od stycznia do marca zawierał w tygodniu cztery treningi siłowe (siła biegowa, siła ciężka, crossfit, propriocepcja/stabilność) i dwa biegowe. Ten schemat dał wyśmienity efekt.
 • Bylon | 15.08.2015
  To zależy od celu, jaki się chce za pomocą treningu siłowego osiągnąć.
  Do zatrzymania degeneracji mięśni dwie sesje w tygodniu w stu procentach wystarczą.
 • romanlo | 15.08.2015
  przydało by się wspomnieć jak powinien wyglądać trening siłowy i ile czasu powinien trwać. Dwa trzy razy w tygodniu czy może więcej.