Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Trening z Pumą dla początkujących

Trening z Pumą dla początkujących

Prezentujemy trzy plany treningowe dla osób początkujących, których
bieganie.pl
26-05-2011


 Plan 3-5 km
Plan 8-12 km
Plan 15-21 km
  8_12_79.jpg 


Prezentujemy trzy plany treningowe dla osób początkujących, których marzeniem jest przebiec lub wystartować w zawodach na dystansie od 3 km do półmaratonu. Schematy obejmują kilkanaście tygodni, podczas których, powinniście wygospodarować 2-3 dni w tygodniu na trening. Plany jest w stanie wykonać każdy, kto bez zatrzymania potrafi przetruchtać 10-20 min. Jeśli to sprawia Ci problem powinieneś wykonać "Puma Plan 6 tygodniowy".

Te Plany mają dwie specyficzne cechy.

- po pierwsze są adresowane do osób czynnych zawodowo, naukowo, studencko - czyli przewidują, że oprócz biegania macie codzienne obowiązki, dlatego nie są bardzo absorbujące czasowo - choć wraz z waszym sportowym rozwojem będziecie potrzebowali prawdopodobnie bardziej absorbujących biegowo planów. Możecie te plany "tuningować" w zależności od własnych potrzeb, od losowych sytuacji, od układu tygodnia. Trzymajcie się jednak następujących zasad: (1) nie wykonujcie treningu trzy dni pod rząd - dwa dni to maksimum co na razie wam zalecamy, (2) starajcie się do treningu przystępować wyspani, jeśli czujecie zmęczenie i niechęć - przełóżcie trening na kolejny dzień, bieganie ma być przyjemnością, (3) - pozostawajcie aktywni - jeśli pływacie, jeździcie na rowerze to tylko pomoże wam w szybszym osiągnięciu celów biegowych. Z dodatkową aktywnością związana jest także druga cecha Planów.


- po drugie - jak wiecie PUMA to marka zdecydowanie imprezowa, sam Usain Bolt znany jest z uczestniczenia w różnych tanecznych imprezach, podczas których zdarza się, że jest nawet DJem. Dlatego plan skomponowany jest w taki sposób abyście piątkowy wieczór mogli potraktować zgodnie z dewizą "Dzięki Bogu już piątek" czyli imprezowo. Potraktujcie to jako swoisty trening uzupełniający. Aktywny taniec, może być doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego, wymusza w przeciwieństwie do biegania wielokierunkową pracę całego ciała, wzmacnia mięśnie, które w bieganiu mało pracują a co za tym idzie pomaga przeciwdziałać kontuzjom. Nawet czołowy polski ośmiusetmetrowiec, Mistrz Europy z Barcelony Marcin Lewandowski stosuje taniec jako jeden z elementów treningu, którym poprawia rytm i koordynację ruchów. Że taniec nie jest biegaczom obcy, wiedzą także Ci wszyscy, którzy widzieli tańczącego Rekordzistę Polski w Maratonie Grzegorza Gajdusa. Dzięki temu, że obecnie w klubach wprowadzono zakaz palenia możemy wam z czystym sumieniem polecać wieczorną piątkową imprezę jako trening uzupełniający (pod warunkiem, że nie spędzicie całej nocy przy barze ;) )

Tym z was, którzy mają wątpliwości jak może wyglądać taki trening uzupełniający pokazujemy kilka podstawowych kroków w wykonaniu ojca Funku i Soulu, jedynego w swoim rodzaju, wielkiego i nieodżałowanego Jamesa Browna.Poniżej - linki ściągnięcia trzech planów:

 Plan 3-5 km
Plan 8-12 km
Plan 15-21 km
  8_12_79.jpg 

FORUM DYSKUSYJNE

Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • Adam Klein | 19.10.2018
  Jeżeli czujesz się dobrze to możesz, ale dodaj też więcej pracy nad siłą i sprawnością ogólną.
 • rolka | 19.10.2018
  Mam pytanie. W internecie roi się od planów treningowych dla początkujących. Ich budowa jest generalnie zbliżona.
  2 krótsze, ale intensywniejsze treningi w tygodniu plus dłuższe rozbieganie w niedziele. Ja przygodę z bieganiem zacząłem raptem 2 miesiące temu i jestem w trakcie 7 tygodnia treningu pumy 8-12. 11 listopada zamierzam wziąć odział w biegu niepodległości. I tu pojawia się moje pytanie: Czy mogę szybciej zwiększać dystans pokonywany w niedziele czy raczej trzymac się planu? Kondycyjnie na pewno dal bym rade biegać więcej, ale nie chce nabawić się kontuzji. Bardzo proszę o rade.
 • Adam Klein | 20.07.2016
  No jasne, 2011 to był świetny rocznik. :)
 • nemi | 20.07.2016
  ...a ja nie biegam...przestalam z takich i innych powodow...troche mi zal owczesnego zapalu i checi...teraz zbieram sie do kolejnej próby powrotu na ścieżki. ...coz i tak juz od dwoch lat...pozdrawiam wszystkie pumy z mojego rocznika 2011...jak jeszcze ktos mnie pamięta...n.
 • Vick | 07.10.2014
  Też jestem pumą 2011

  Od tego czasu 5 maratonów, parę półmaratonów, dyszek i piątek.
  Życiówka w Maratonie 3:28

  Kilka kontuzji w tym "słynne" rozścięgno podeszwowe :lalala:
  Po kontuzji miesiąc przerwy, potem powolny powrót. W tej chwili już jest ok, ale przeszedłem na bieganie rekreacyjne, biegam sobie 10-13km co drugi dzień, w weekend jedno dłuższe wybieganie 20-30km, na zawodach nie startuję, bo wiem że nie pobiję życiówek, a samo ukończenie nie sprawi mi satysfakcji. Może kiedyś jeszcze gdzieś wystartuję, ale to wymagałoby podjęcia planu treningowego, a ostatnia kontuzja skutecznie mnie od tego odstrasza.

  Z biegania nie rezygnuję, ale robię to już czysto dla zabawy i rekreacji, nie dla poprawiania wyników.
 • nodrog | 08.08.2013
  mariuszbugajniak napisał(a):
  ciekawe ile biega a ile nie... :bum:

  Ja biegam. Trochę kontuzji po drodze, ale motywacja i chęć do biegania wciąż mną targa po ścieżkach (ok. 50-60/km tygodniowo)
  Zeszłoroczny MW mi przepadł bo pokonało mnie zapalenie płuc więc maratoński debiut przeniosłem na ten rok.
  Mam nadzieję, że się uda.

  Zaraziłem bieganiem trochę osób w swoim otoczeniu, kilkoro biegaczy odkryłem wśród sąsiadów. Nowe czasy, nowe motywacje, ale sentyment do starych "pumowych" czasów pozostał. To był piękny czas.

  Pozdrawiam
 • mariuszbugajniak | 27.07.2013
  ciekawe ile biega a ile nie... :bum:
 • ptak | 26.07.2013
  Niepotrzeba już wzajemnego wspierania i podnoszenia motywacji, bo albo super biegamy lub niebiegamy wcale.
  Poobrażaliśmy się na siebie, no może tylko niektórzy na niektórych (N).
  Każdy ma swoje sprawy i nie ma czasu na gadanie tutaj.
  Krótko mówiąc nastąpił karambol i nikt nie przeżył.
  Uważam, że ten temat, przynajmnie dla starych "Pumowców" jest już zamknięty.
  (Chyba, że się myle?)
  Pozdrawiam wszystkie Pumy z 2011 roku. (to były czsy!)
 • mariuszbugajniak | 18.07.2013
  żyje ktoś?