Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Monitory Pracy Serca - krótki przewodnik

Monitory Pracy Serca - krótki przewodnik

Przypadki kupowania najbardziej technologicznie zaawansowanych pulsometrów a
Adam Klein
15-08-2007

A131_524.jpg


Monitor pracy serca służy do pomiaru intensywności wysiłku a bezpośrednio do pomiary częstości skurczów serca czyli tętna. Im tętno wyższe tym oczywiście intensywność większa. Dzięki niemu możesz trenować nie za mocno ale i nie za słabo.


Standardowo monitor pracy serca – inaczej zwany pulsometrem (lub HRM od angielskiego Heart Rate Monitor) składa się z dwóch elementów:


- Transmitera - opaski na klatkę piersiową zaopatrzoną w sensory mające odebrać i wytransmitować twoje tętno


- Odbiornika – zegarka na nadgarstku zaopatrzonego oczywiście w zestaw standardowych funkcji typowych dla sportowych zegarków


Niektóre monitory współpracują ponad to z systemami pomiaru dystansu, prędkości (technologia GPS – np. Garmin Forerunner, technologia bezwładnościowa – np. Polar, Suunto).


Na rynku są dostępne monitory w cenach zaczynających się już od kilkudziesięciu złotych a kończąc na blisko dwu tysiącach złotych. Im droższy monitor tym więcej ma zaimplementowanych funkcji, gadżetów. Ale wszystkie monitoruję tętno j posiadają zazwyczaj przynajmniej podstawowe funkcje zegarka sportowego. Od ciebie zależy jaki kupisz. Czy potrzebujesz taki, który pozwoli zapisać 100 godzin treningu czy taki, który umożliwi ocenić Ci tylko Twoje bieżące tętno? Czy chcesz przy jego pomocy prowadzić bardzo szczegółowy dziennik treningowy czy wystarcza Ci kartka i długopis ?


Oto opis funkcji, jakie spotkacie w pulsometrach i ocena ich przydatności.

Funkcja

Opis

Waga

Dla kogo

Zegarek sportowy

Czyli czas, data, budzik, stoper z możliwością zapisywania międzyczasów, ewentualnie timer

Niezbędne, podstawowe funkcje

Dla każdego

Podświetlana tarcza

Tarcze są podświetlane na kilka sposobów – przycisk, automatycznie przy przechyleniu nadgarstka, po zbliżeniu do transmitera

Ważny dla treningów po ciemku

Dla każdego

Licznik Kalorii

Suma spalonych kalorii podczas treningu

Raczej mało dokładna wartość, dla biegaczy mało przydatna bo liczba kalorii i tak jest mniej więcej wprost proporcjonalna do dystansu

Dla bywalczyń klubów fitness

Zakresy intensywności, strefy wysiłku

Możliwość zdefiniowania zakresów intensywności pracy serca

Ta funkcja może być wykorzystana do późniejszej analizy treningu

Dla bardziej zaawansowanego użytkownika

Sygnalizator dźwiękowy przekroczenia strefy

W momencie kiedy Twoje tętno przekracza założoną intensywność wysiłku monitor sygnalizuje to dźwiękowo

Użyteczne na pewno w początkowym etapie stosowania, potem bywa różnie, wiele osób po prostu co jakiś czas patrzy za tarczę.

Dla bardziej zaawansowanego użytkownika

Funkcje rowerowe

Monitor może mieć możliwość wpięcia do roweru i używania go jako prędkościomierza

Jeśli ktoś dodatkowo jeździ na rowerze i chce tą jazdę potraktować sportowo, treningowo to może się przydać.

Dla bardziej zaawansowanego użytkownika

Kodowana transmisja

Niektóre pulsometry stosują tzw kodowaną transmisję aby zapobiec sytuacji w której na naszym monitorze pokazują się wskazania biegnącego obok biegacza a nie nasze

To ma znaczenie zwłaszcza w przypadku startów, jełki chcemy używać pulsometra na wyścigach, wtedy w tłumie złapanie czyjegoś odczytu w przypadku nie posiadania kodowanej transmisji jest bardzo typowe

Dla każdego

Średnie tętno podczas treningu

Pulsometr wskazuje średnie tętno od rozpoczęcia treningu

Mało przydatna funkcja. Średnie tętno nic nam nie mówi, trening zazwyczaj składa się z więcej niż jednego elementu – spokojna rozgrzewka, część zasadnicza, schłodzenie.

Dla każdego i dla nikogo

Tętno Maksymalne

Maksymalne tętno podczas treningu

To może mieć tylko znaczenie przy próbie empirycznego wyznaczenia tętna maksymalnego lub jeśli chcemy wiedzieć jakie mieliśmy tętno na finiszu jakiegoś wyścigu.

Dla bardziej zaawansowanego użytkownika

Wyświetlanie na bieżąco % tętna maksymalnego

Pulsometr na bieżąco wyświetla procentowo tętno z jakim aktualnie bije Twoje serce w stosunku do tętna maksymalnego.

Dla tych osób które wolą monitorować wysiłek w oparciu o strefy procentowe a nie wartości bezwzględne

Dla bardziej zaawansowanego użytkownika

Pamięć

Zapamiętywanie zapisu tętna do późniejszej analizy

Dla amatorów szczegółowej analizy treningu

Dla zaawansowanego użytkownika

Interfejs do komputera

Możliwość zrzucenia zapisów z monitora do komputera

Przydatne dla biegaczy chcących prowadzić bardzo dokładny, elektroniczny dziennik treningowy oraz tych którzy chcą go potem analizować

Dla zaawansowanego użytkownika

Programowanie treningu

Dla biegaczy chcących dokładnego prowadzenia treningu wg wcześniej przygotowanego planu: np. rozgrzewka 30 min, następnie 8 x 4 min z założoną do 170 HRmax, przerwa do momentu spadku tętna do 130 HRmax

Dla biegaczy przekonanych, że rzeczywiście im jest to potrzebne i którym takie twarde prowadzenie nie będzie przeszkadzać

Dla zaawansowanego użytkownika


Jest jeszcze wiele funkcji w które wyposażone są te najbardziej technologicznie zaawansowane monitory, wiele z nich posiada specjalne funkcje własne mające pomóc w monitorowaniu postępów w treningu, poziomu aktualnej sprawności, przetrenowania, przełączanie częstości uśredniania, współpracujące ze skomplikowanym oprogramowaniem i inne.


Problem jednak w tym, że prawdopodobnie większość biegaczy nigdy nie użyje wielu zaawansowanych funkcji. Wymaga to po pierwsze wiedzy, dobrego zrozumienia jak działa dany pulsometr ale przede wszystkim cierpliwości i samozaparcia. Do tego naprawdę trzeba się przyłożyć. I jeśli chcemy czerpać z tego prawdziwą wiedzę powinniśmy być bardzo skrupulatni i systematyczni. Jednym z podstawowych wskazań jakich moglibyśmy oczekiwać od pulsometru jest wskazanie informujące nas o zbliżającym się przetrenowaniu. Jednak puslometr nie powie nam jak przy dotknięciu czarodziejskiej różdżki czy jesteśmy przetrenowani czy nie i aby uzyskać tą informację potrzebne jest zazwyczaj stosowanie jakiejś określonej procedury.


Przypadki kupowania najbardziej technologicznie zaawansowanych pulsometrów a następnie używanie ich tylko jak zwykłego zegarka są nagminne. Więc zanim kupicie zastanówcie się czy i do jakich celów potrzebny jest wam pulsometr.


Jeśli chcecie być pewni, że wasz trening przebiega dokładnie zgodnie z założeniami opartymi na monitorowaniu intensywności pracy serca, jeśli macie czas to potem analizować – monitor przyda wam się bardzo. Jednak jeśli nie - może zwykły stoper wystarczy ?