Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Wielkość butów biegowych

Wielkość butów biegowych

Jak duże powinny być buty biegowe - to częste pytanie początkujących
Adam Klein
23-07-2007

A110_300.jpg


Jak duże powinny być buty biegowe - to częste pytanie początkujących biegaczy. Oto kilka rad.


Stopa musi mieć przestrzeń. W trakcie godzinnego biegu stopa uderza o podłoże około 5 tys razy. W trakcie kontaktu z podłożem stopa z dużą siłą prze do przodu. Jeśli but będzie za mały końcówki palców uderzać lub ocierać się będą o elementy buta w przedniej jego części. Przy krótkim biegu - to może nie być bardzo uciążliwe. Jednak przy dłuższym, może się to skończyć bolesnymi obtarciami czy pęcherzami. Pamiętać należy, że stopa minimalnie puchnie w trakcie biegu.


Dlatego - wszystkie zdroworozsądkowe argumenty przemawiają za tym, żeby but był większy, niż but w którym chodzicie na co dzień. Są wprawdzie osoby, które twierdzą, że biega im się dobrze w mniejszych ale wg mnie jest to racjonalnie nie uzasadnione.


Jeśli jednak przyjmiemy już zasadę, że but ma być większy - pytanie o ile większy? Jak to sprawdzić? W sklepie nie jesteśmy przecież w stanie zasymulować długiego biegu.


No cóż. Prawda jest taka, że z biegiem lat, im dłużej będziecie biegali, im więcej butów w życiu zużyjecie tym kolejna decyzja będzie łatwiejsza. Po kilku latach, może nawet po kilku miesiącach będziecie w stanie kupować buty w ciemno, przez internet, znając swój rozmiar w poszukiwanym modelu.


Jednak przy pierwszych zakupach spróbujcie zastosować się do następujących zasad.


1.
But przymierzajcie w skarpetkach, optymalnie wieczorem, po południu, kiedy nogi są zmęczone. Zawiążcie but ale nie bardzo mocno.


2.
Po zawiązaniu przejdźcie się po sklepie a nawet przetruchtajcie - palce nie powinny dotykać przedniej części buta.


3.
Stańcie na palcach - nawet wtedy powinniście mieć swobodę i przestrzeń w okolicy palców.


Oczywiście but nie powinien być ZA duży. Jeśli przymierzacie za dużego buta - będzie się on zginał w przedniej części w taki sposób, że możecie odczuwać nieprzyjemny nacisk materiału. Będziecie czuli zdecydowanie za dużo przestrzeni z przodu, palce nie mogą wam "latać".


Przymierzcie, potruchtajcie, sprawdźcie to na sobie. I dopiero wtedy kupujcie


Pocieszcie się, że nawet jeśli wasze pierwsze buty będą za małe - to autor tych słów kiedy zaczynał biegać kupił kilka par za małych butów a swój pierwszy maraton w takich właśnie przebiegł, co spowodowało zejście trzech paznokci.


Ale miejmy nadzieję, że was to nie spotka.