Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Od piątku, 26 lipca do niedzieli, 28 lipca odbywała się w Łodzi 19. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w lekkoatletyce. Zawody będące jednocześnie Mistrzostwami Polski dla zawodników z kategorii juniorów młodszych szczególnie udane były dla Ewy Swobody, Dawida Żebrowskiego i sztafety UKS Orkan Środa Wlkp - wszyscy oni ustanowili bowiem nowe rekordy Polski.



Ewa Swoboda, czwarta zawodniczka tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w biegu na 100 m zgodnie z oczekiwaniami wygrała oba dystanse sprinterskie: 100 i 200 m. Na obu uzyskała także bardzo wartościowe wyniki. Podopieczna Iwony Krupy stumetrówkę wygrała z czasem 11.54, który jest nowym rekordem Polski poprawionym o 0.01 s.

Na dystansie dwukrotnie dłuższym również osiągnęła dobry czas, choć ten najlepszy ustanowiła w eliminacjach - 23.92 (+1.9). W finale zwycięstwo dał jej wynik 24.03.

Dawid Żebrowski rekordowy wynik osiągnął w finałowym biegu na 110 m przez płotki. Zawodnik z Raciborza rezultatem 13.55 poprawił o 0.04 s rekord samego Artura Nogi, który - co ciekawe- także reprezentował barwy Victorii Racibórz i trenował pod okiem Karola Szynola, obecnego trenera Dawida.

Sztafeta UKS Orkan Środa Wlkp biegnąca w składzie Jarosław Guszczak, Maciej Palicki, Marcin Senk i Wojciech Kaczor zwyciężyła w biegu rozstawnym 4x 100 m. Ich wynik 41.82 jest o 0.31 s lepszy od klubowego rekordu Polski należącego dotychczas do MKS-MOS Płomień Sosnowiec. Świetny czas zawodnicy trenowani przez Mieczysława Kaczora zawdzięczają bardzo dobrym zmianom.

Juniorki młodsze

100 m (+1.6 m/s)
1. Ewa Swoboda (UKS Czwórka Żory) - 11.54 RPJm
2. Zuzanna Kaniecka (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) - 12.06
3. Weronika Błażek (MMKS Gdańsk) - 12.11

200 m (+0.3 m/s)
1. Ewa Swoboda (UKS Czwórka Żory) - 24.03
2. Alicja Wrona (SKB Kraśnik) - 24.61
3. Zuzanna Kaniecka (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) - 24.95

400 m
1. Oliwia Pakuła (KKS Victoria Stalowa Wola) - 55.16
2. Mariola Karaś (MLUKS Tarnów) - 55.86
3. Anna Dobek (LKS Mila Kamienica Królewska) - 56.05

800 m
1. Katarzyna Gawlak (LKS Pszczyna) - 2:16.23
2. Klaudia Owczarek (UKS Jedyna Bartoszyce) - 2:16.62
3. Michalina Kowalska (GKS Olimpia Grudziądz) - 2:17.15

1500 m
1. Agnieszka Filipowska (LKB Rudnik) - 4:41.20
2. Sylwia Indeka (LKS Pszczyna) - 4:42.08
3. Sandra Szpott (KS Gwardia Piła) - 4:42.64

3000 m
1. Weronika Pyzik (LKS Znicz Biłgoraj) - 10:04.64
2. Marta Łukijaniuk (MKS MOS Wrocław) - 10:25.77
3. Małgorzata Zieleń (SS MKS Parasol Wrocław) - 10:30.54

100 m ppł. (-0.1 m/s)
1. Agata Borowiak (ALKSZ PWSZ Gorzów Wlkp) - 13.87
2. Martyna Basa (AZS-AWFiS Gdańsk) - 14.46
3. Alicja Doczekalska (RKS Rumia) - 14.69

400 m ppł.
1. Helena Dalke (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) - 1:01.64
2. Maria Wendler (UKS 55 Łódź) - 1:01.67
3. Patrycja Wieczorek (BKL Bełchatów) - 1:02.07

2000 m pprz.
1. Aneta Konieczek (WMLKS Nadodrze Powodowo) - 7:12.00
2. Miłosłąwa Dziugieł (MKS Piast Lwówek Śląski) - 7:23.61
3. Paulina Przybyszewska (LKS Jantar Ustka) - 7:24.42

Sztafeta 4x 100 m
1. SL WKS Zawisza Bydgoszcz - 47.45
2. KS AZS AWF Kraków - 48.90
3. UKS Kusy Warszawa - 49.49

Sztafeta 4x 400 m
1. SL WKS Zawisza Bydgoszcz - 3:51.51
2. KS AZS UWM Olsztyn - 3:53.79
3. KKS Victoria Stalowa Wola - 3:53.95

Juniorzy młodsi

100 m (-0.4 m/s)
1. Jakub Gałandziej (MLKS Agros Żary) - 10.96
2. Kacper Ambroży (MLKS Sokół Lubin) - 11.04
3. Kacper Fabiszewski (BKS Bydgoszcz) - 11.06

200 m (+0.8 m/s)
1. Konrad Ziółkowski (niestowarzyszony) - 21.97
2. Jakub Gałandziej (MLKS Agros Żary) - 22.19
3. Eryk Hampel (LUKS Orkan Września) - 22.39

400 m
1. Wiktor Suwara (AZS Łódź) - 47.91
2. Paweł Chmiel (RKS Łódź) - 48.47
3. Dawid Kapałą (ZLKL Zielona Góra) - 48.88

800 m
1. Jakub Oczki (MKL Toruń) - 1:57.31
2. Jakub Król (LKS Stal Mielec) - 1:57.60
3. Jakub Bałdyka (RKS Łódź) - 1:57.80

1500 m
1. Mateusz Borkowski (LKB Rudnik) - 4:00.13
2. Dominik Nowak (AZS-AWF Warszawa) - 4:00.93
3. Rafał Biolik (GTS Bajszowy) - 4:02.24

3000 m
1. Tomasz Marczak (MKS Polonia Warszawa) - 8:52.77
2. Michał Roguski (MKS Pogoń Siedlce) - 8:53.16
3. Mateusz Kaczor (UKS Starówka Radom) - 8:53.66

110 m ppł. (+1.9 m/s)
1. Dawid Żebrowski (MKS-SMS Victoria Racibórz) - 13.55 RPJm
2. Mateusz Szczepaniak (AZS-AWF Gorzów) - 13.83
3. Bartosz Gul (MKL 12 Jelenia Góra) - 14.10

400 m ppł.
1. Szymon Birt (LUKS Hańcza Suwałki) - 52.76
2. Michał Galikowski (SKLA Sopot) - 53.01
3. Jakub Mordyl (MLUKS Tarnów) - 53.13

2000 m pprz.
1. Mateusz Kaczmarek (WMLKS Nadodrze Powodowo) - 5:56.53
2. Patryk Błaszczyk (LKS Jantar Ustka) - 5:58.89
3. Krzysztof Majewski (MKS Osa Zgorzelec) - 6:07.42

Sztafeta 4x 100 m
1. UKS Orkan Środa Wlkp - 41.82 RPJm
2. RKS Łódź - 43.31
3. MKS Pogoń Siedlce - 43.32

Sztafeta 4x 400 m
1. RKS Łódź - 3:22.23
2. AZS-AWF Gorzów - 3:22.51
3. SL WKS Zawisza Bydgoszcz - 3:23.03

Pełne wyniki dostępne na stronie: 19. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.