1 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Zacznij Biegać

Sterowanie treningiem interwałowym – wykład Bieganie.pl!


Wybitni zawodnicy mają wybitne wyniki prawdopodobnie raczej dzięki temu, że są wybitnie utalentowani. W dodatku podczas kiedy większość ich kolegów wpadło w przetrenowanie, złapało kontuzję to im udało się w pewien sposób ominąć te komplikacje i dobiec do naprawnę wybitnych wyników. Myślę tu o zawodnikach choćby pokroju Bekele, Gebrselassie, czy świeżo upieczonego rekordzisty świata w maratonie – Kipsanga.

interwal 11

Często ich talent objawiał się już młodym wieku zanim jeszcze poddani byli jakiemuś specjalistycznemu treningowi, poprostu dużo biegali.

"Dużo biegania" to nadal pewnie najlepszy środek treningowy w biegach długodystansowych. A jednak stosowanie bardziej różnorodnych środków treningowych często może być a często na pewno jest wskazane. Jednym ze środków jest trening interwałowy.

Adam Klein: Wśród biegaczy amatorów stosowanie "interwałów" w treningu uchodzi za "wyższą szkołę jazdy" choć często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że plany treningowe dla zupełnie początkujących to sa klasyczne treningi interwałowe. (np Plan 6 tygodniowy). Może nie klasyczne w rozumieniu dużej grupy biegaczy wyczynowych ale klasyczne z punktu widzenia logiki. Niestety pewne określenia, nawet sam "trening interwałowy" zostały zawłaszczone tylko dla pewnego typu treningu. Nie ma jakiegoś twardego podziału kto i jak to zawłaszczył ale dla jednej grupy są to tylko treningi o bardzo wysokiej intensywności (jak choćby dla biegaczy z powyższego zdjęcia) a dla innych (choćby wywodzących swoją wiedzę od Jacka Danielsa) tylko wysiłki bazujące na intensywności 15 minutowego wysiłku maksymalnego, choć myślę, że wielu nie zdaje sobie z tego sprawy.

Wszystkie te zawłaszczenia skutkują nielogicznymi ograniczeniami w stosowaniu i często ograniczają biegaczy nie dając możliwości wykorzystania pełnego spektrum różnorodności jakie daje trening interwałowy. Nie mówiąc o tym, że wykonywanie czy niewykonywanie pewnego typu treningu interwałowego może być w przypadku danego biegacza zupełnie bezzasadne.

Nie spotkałem się do tej pory z żadnym sensownym wydanym opracowaniem na temat stosowania treningu interwałowego. Dlatego bogactwo jakie daje ten środek treningowy będę chciał Państwu przedstawić na spotkaniu w czwartek 3 października. Przedstawienie będzie bardzo praktyczne, tydzień później ma się przerodzić w konkretny trening, który będziecie musieli Państwo sami zaprojektować (przy naszej pomocy).

To zresztą teoretyczny wstęp do ostatniego bloku treningów jakie co tydzień organizujemy w Warszawie. Ponieważ w najbliższych tygodniach będziemy chcieli skupić się na przygotowaniach do zawodów na 10 km, trening interwałowy jest tutaj znakomitą alternatywą do wykonania raz w tygodniu. 

polarrc3Ci z Państwa, którzy pojawią się na spotkaniu otrzymają ciekawą choć popularną publikację na temat testowania progów metabolicznych i tak zwanego naukowego podejścia do treningu dostarczoną przez "Sport Konsulting", dystrybutora pulsometrów marki Polar, partnera naszych "Treningów z Pulsometrem".

Pulsometr w planowanych przez nas treningach interwałowych będzie zresztą wreszcie mógł pełnić taką rolę jakiej nie da się zastąpić żadnym innym urządzeniem (czego nie można było zrobić w przygotowaniach do maratonu, gdzie intensywność treningu można też monitorować za pomocą tempa czy nawet samopoczucia).

Musieliśmy już zamknąć listę zgłoszeń, postaramy się pokazać materiał wideo ze spotkania.

img 7349

Możliwość komentowania została wyłączona.