Sciegno Achillesa

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
angelinaa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:20

Nieprzeczytany post

No wiec mam bardzo wazne pytanie bo moze ktos cos na ten temat wie...
Jestem po zapaleniu ściegna achillesa.. to znaczy po zapaleniu oscięgnej (wszystko inne czyli samo sciegno i kaletka nie byla dotknieta stanami zapalnymi) moge juz biegac... ale bardzo powoli... na czym polega moj problem? no wiec osciegno jest grubsze co zapewne jest normalne... no ale boli mnie przy dotykaniu go.. rozciaganiu... i stawaniu wysoko na palcach.... ale przy bieganiu nie odczuwam bólu po bieganiu moze ciut bardziej boli.. ale sama nei wiem moze mi sie wydaje ;|
No i moje treningi sa malo obciazajace sciegno.. i nie wiem co sądzic o tym? czy moge obizazyc juz bardzo mocno sciegno nie obawiajac sie o nawroty? bo te bole zapewne sa spowodowane zmianami pozapalnymi... ale czy to nie jest przeszkoda w treningach?? jak ktos cos wie na ten temat to prosze o napisanie :)
New Balance but biegowy
Ruda
Ekspert/fizjoterapia
Posty: 432
Rejestracja: 17 lis 2006, 18:48
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:20
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Witaj,
to niestety uciążliwa i nawracająca kontuzja. Nieleczone zapalenie achillesa może się przerodzić nawet w częściowe zerwanie achillesa. co robić?
najważniejsze,żeby wyleczyć stan zapalny. w tym celu: chłodzenie achillesa (najlepiej okładami chłodzącymi, które modelują się do ścięgna), kilka razy dziennie po 10-15 min. Utrzymujemy to także jak juz biegamy. ścięgno wtedy chłodzimy po ćwiczeniach i termoingu
ucisk ścięgna- kompresja w celu zmniejszenia obrzęku, torowania proprioceptywnego, zmniejszenia zapalenia. Do tego celu można stosować opaski na ścięgno achillesa( niedawno na naszym rynku, w niemczech są od wielu lat hite: Achillodyn i achillohit). Bardzo dobre także wtedy gdy zaczynamy biegać. opaski można zobaczyć na www.ortoreh.pl
Cwiczenia rozciągające: stoimy, stopy w jednej linii jedna za drugą w pewnej odległości, noga z przodu ugieta, przenosimy cięzar ciała do przodu- powinnismy czuć ciągnięcie z tyły łydki
rozciąganie z kolanem ugiętym z tyłu
ćwiczenia ekscentryczne, modelujące ścięgno- stoimy na encyklopedii, pięty na podłodze, Wspinamy się na palce i bardzo wolno opadamy na dół , ąż do dotknięcia pięty i wtedy wytrzymujemy 5-7 s.
PO kontuzji bieganie zaczynamy od miękkiego podłoża
angelinaa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:20

Nieprzeczytany post

Ruda1 ale chyba nie dokladnie przeczytalas moja wypowiedz..:) ja nie mam juz zapalenia..:) jestem juz po nim... a jesli chodzi o zerwanie czy naderwanie to wystepuje ono TYLKO podczas stanow zapalnych samego sciegna.. a moje sciegno bylo nienaruszone... zapalenie niedoleczone osciegna moze przejsc w zapalenie sciegna jesli jest nei doleczone.. ale ja jestem po fizykoterapii po przerwie i zapalenia juz nie mam...:) a te cwiczenia to wlasnie sa raczej dla osob pozapaleniu samego sciegna...:)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ruda w temacie jest na pewno bardziej kompetentna niż ja, ale napiszę coś.
(Ruda, popraw mnie jeśłi źle mówię)
Po kontuzjach na ścięgnach robią się czesto jakies zrosty.
Upewnij się, że zapalenia niema - pewnie USG było by najlepsze, chyba, że wiesz ze juz nie ma.
I wtedy - niestety - trzeba nad tym popracować, rozgrzać i potem powoli, delikatnie rozciagac.
Miałem chyba podobną sprawę ze stawem barkowym. Wprawdzie - u mnie nie bylo to spowodowane zapaleniem ale naderwaniem - - wie cnie jestem pewien czy to nie jest wazna różnica.

Ale niby wszystko juz było ok - a jak się podciągałem to bolało. Dopiero po ładnych kilku miesiącach przestało po w miarę regularnym podciąganiu się.
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zaobserwowalem u siebie pewna rzecz , chyba znamienna dla biegaczy .
Na prawej stopie ( pieta ) zrobila mi sie narosl do przyczepu achillesa . Domniemam , ze kiedys mialem tam naderwanie i sciegno lub jego czesc , przyroslo nieco wyzej , tworzac pewien guz .

Ten guz robi dziury w wykladzinie butow , ktore z kolei obcieraja te czesc piety .
Grubsze skarpety jak Thorlo wydaja sie zalatwiac sprawe ale nie ma lekkie , cienkie skarpetki na upalne dni .
Ostatnio zmieniony 22 gru 2006, 14:21 przez wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

:) - ja tez to mam. Nie duzy ale jednak. Co tylko wskazuje, zę za jakiś czas trzeba bedzie kupowac buty o pół numeru większe, bo stopa jak by nie było rośnie.
Awatar użytkownika
Acid
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 303
Rejestracja: 22 lis 2003, 10:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bedlno k/Kutna

Nieprzeczytany post

Ja dodam teraz coś od siebie w kwesti achillesa, u mnie wygląda to tak, że ból jest taki iż nie mogę biegać, ale ścięgno mam czyste, juz wielu specja;listów to stwierdziło, ból zlokalizowany jest w miejscu gdzie mięsień łydki przechodzi w ścięgno od strony zewnętrznej, to jest tak jakby pod ścięgnem achillesa (to jest mięsień prosty). To cholerstwo nie daje mi spokoju juz od roku, nie mogę normalnie trenować bo boli, juz jestem bliski rzucenia tego wszystkiego w cholerę a lekarze tylko rozkładają ręce. Co do leczenia sciegna to po kontuzji biegac z wkładka pod piętą i nie biegac po miękkim podłożu tylko po twardym, to tyle może cos zaradzicie.
Greg
angelinaa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:20

Nieprzeczytany post

Fredziu masz racje robią sie zrosty praktycznie zawsze gdy jest zapalenie sciegna.. w zapaleniu osciegna rzadziej.... USG oczywiscie mialam i nie wykazalo ono jakis szczegolnych zrostow... czy tam jakies malutkie... no i zadnych stanow zapalnych nie pokazało... :) a to ze ciagle cos czuje na tej nodze nie daje mi spokoju i zamartwiam sie czy oby napewno moge mocno obciazzac sciegno...:(
Acid racja biegam z wkladką... ale czy oby napewno nei pomyliłes sie piszac ze nie biegac po miekkim tylko po twardym.. bo z tym sie nei zgodze.. akurat twarde podloze sprzyja urazom sciegna.. lekarze i trener rowniez kaza mi biegac po trawie..:)
Ruda
Ekspert/fizjoterapia
Posty: 432
Rejestracja: 17 lis 2006, 18:48
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:20
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To dokładnie jest tak: jeśli jest zapalenie ościęgna, nie ma praktycznie siły, zeby nie dotyczyło to także ścięgna. Ościęgno to jest taka cieniutka błonka pokrywająca ściegno i umożliwiająca mu ruchomość podczas ruchu stawu skokowego czy kolana(to sa przyczepy mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego, które razem łączą się na końcu jako ścięgno achillesa. Zgrubienia prz pięcie są to japrawdopodobniej zmiany zwane piętą Huglunda- cos w rodzaju osetofitów(wyrośli kostnych) . to jest taka obrona organizmu przed przeciążeniami.
Polecone ćwiczenia są jak najbardziej nie tylko stosowane przy zapalenie ścięgna, ale także po nim. Przecież musisz się przygotować do treningów. Bieganie trzeba zaczynać od biegania po miekkim podłożu- jest wtedy wieksza absorbcja energii i mniej energii jest pochłaniane przez samo ścięgno.
Czy zerwania są tyylko przy stanie zapalnym? otóż nie.... Często u pacjentów, którzy wiel lat temu mieli zapalone ścięgno i powstały jakieś zmniany degeneracyjne, dochodzi do naderwań ścięgna.
Napewno problemom z achillesem sprzyja: bieganie w za małym obuwiu, bieganie po twardej nawierzchni, stany zapalne, które niekoniecznie muszą toczyć się w ścięgnie, ale ogólnoustrojowe, palenie paierosów)kiedy ukrwienie jest słabsze), przeciążające treningi, brak odnowy biologicznej i rozciagania,
Zacznij od rozciągania i ćwiczeń eksentrycznych plus ćwiczenia równoważne
angelinaa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:20

Nieprzeczytany post

no dobra rozumiem... tylko czemu nie powiedzial mi tego lekarz... dobry lekarz bo wielokrotny reprezentacji polski.. powiedzial ze moge zaczac biegac ( 3 tygodnie truchtac a potem juz szybciej cczyli chyba normalnie) o zadnych cwiczeniach nie wspomnial tylko o tym zeby przed treningem bardzo dobrze rozgrzac sciegno....
A tak wogole to co najlepiej zrobic aby jak najszybciej zregenerowac osciegno po stanie zapalnym? bo jak wiem sciegno zbudowane jest z wlkien kolagenu a osciegno?
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie wiem czy to zbieg okolicznosci ale zaraz po tym jak kupilem sobie taka kolyske :

Obrazek
wszystkie dolegliwosci achillesowo - lydkowe minely
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
Ruda
Ekspert/fizjoterapia
Posty: 432
Rejestracja: 17 lis 2006, 18:48
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:20
Kontakt:

Nieprzeczytany post

kołyska nie ma nic wspólnego z leczeniem achillesa- tam ćwiczysz tylko zakres ruchu. Jak jest problem z odzyskaniem zakresu ruchu po uszkodzeniach stawu skokowego to tak, ale przy achillesie nie bardzo. Lekarze generalnie nie bardzo znają się na rehabilitacji. U nas mówi się, ze rehabilitacja to 70 % sukcesu, reszta to leczenie i operacja. Może powoli zmieni sie mentalność lekarzy. Jak zregenerować? Niczym doustnie się nie da. Organizm , który otrzymuje bodźe do zmniejszenia stanu zapalnego( czyli chłodzenie, leki przeciwzapalne, terapia tkanek miękkich, ultradzwięki, czy inna fizykoterapia), powinien sam regenerować ścięgno. Trwa to około 6 tyg. Ćiczenia ekscentryczne i rzociągające modelują to ścięgno, tak , zeby się dobrze ślizgało, miało odpowiednią elastyczność a mięsień odpowiednią siłę i dynamikę
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

No tak , po tym jak zaczalem rozciagac lydki i sciegno , nie mialem chronicznych klopotow .

Warty polecenia gadzet , bedacy w dzialaniu co najmniej 15 lat ( wynalazl to mechanik samochodowy z New Jersey )
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
angelinaa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 22
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:20

Nieprzeczytany post

6 tygodnia od miniecia stanu zapalnego??? a co do cwiczen raczej nie sa koneiczne.. - radiolog robiacy mi USG powiedzial ze sciegno slizg i prace ma dobra :) wiec mysle ze tylko wzmocnic je trzeba coraz wiekszymi treningami.. :jatylko:
Ruda
Ekspert/fizjoterapia
Posty: 432
Rejestracja: 17 lis 2006, 18:48
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:20
Kontakt:

Nieprzeczytany post

wybaczcie, mam wrażenie , ze Wy pacjenci jesteście mądrzejsi.Po co więc pytacie, skoro i tak uważacie swoje racje. Jak ktoś po zapaleniu mówi, ze dla niego ćwiczenia nie są konieczne, bo radiolog.... Proszę. Na szczęscie to nie moje ścięgno, więc wzmacniaj je sobie tylko treningami.powodzenia!
ODPOWIEDZ