Komentarz do artykułu Motoryka cz. 4 - Sprężystość

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Romanov nie zostawiłby na Tobie suchej nitki. :)
Awatar użytkownika
Sylw3g
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3665
Rejestracja: 22 sty 2010, 23:47
Życiówka na 10k: 35:56
Życiówka w maratonie: 2:57:46
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

2:42 - Charmander.
wtf?

To jest temat dla fizyka-geeka.
Obrazek
BLOG | KOMENTARZE
5KM-17:19 10KM-35:56 15KM-55:18 (M.Czas) 21.1KM-1:18:41 42.2KM-2:57:46
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12343
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Romanov nie zostawiłby na Tobie suchej nitki. :)
Gorzej gdyby mnie pochwalił...
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Sprężystość jest pewnie tak samo genetyczna jak predyspozycje do sprintu, czasami sie zastanawiałem czy to nie to samo, ale jednak chyba nie. Pamietam takiego chłopaka w liceum. Z malego rozbiegu wsadzał piłkę do kosza, był minimalnie wyższy ode mnie.
Ale Ci super sprężyście skoczkowie tez chyba nie specjalizują sie w bieganiu ( a moze powinni ?). Chyba, że to jest jednak zupełnie inna sprężystość.
Awatar użytkownika
Krzysztof Janik
Ekspert/Trener
Posty: 1084
Rejestracja: 15 sie 2007, 09:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bieganie.pl
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wszystkie cechy motoryczne są w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie, ale różnymi metodami treningowymi można uwydatnić i poprawić. Oczywiście nie oznacza to że każdy jest wstanie biegać tak jak zawodnicy na załączonym filmie. Bo taki efekt jest wypadkową wielu czynników.
Pozdrawiam
Trener Krzysztof Janik

Obrazek
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12343
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jeżeli naukowcom uda się wyszczególnić gen "sprężystości", to nie będzie on przypisany do koloru skóry. Sprężystość jest trenowalną cechą motoryczną, tak jak na przykład gibkość i tu zgadzam się z Krzyśkiem.
Poza tym, to o czym piszesz dotyczy pracy eksplozywnej, czyli takiego jednorazowego wyskoku jak w skoku wzwyż, gdzie wykorzystujesz zarówno elastyczność tkankową i skurcz koncentryczny. Ćwiczenia plyometryczne prowokują do takiej właśnie pracy. Natomiast częstotliwość pracy biegowej ogranicza ten rodzaj pracy, bo zbyt długo trwa taka akcja mięśniowa i kadencja musiałaby spaść do około herca, jak na przykład w trójskoku.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ta trenowalnosc tej specyficznej biegowej sprężystości jest niewiadomą. To znaczy Kipchoge jak widzieliśmy robi ten swój dziwny taniec na stepperach z lekkim obciążeniem ale on przecież zawsze (tzn odkąd pamietam) był świetnym zawodnikiem a to co teraz robi to pewnie kwestia ostatnich dwóch lat. Czy ktos trenowal jakos specyficznie sprężystość Bekele w młodym wieku?
Chyba nie.

Nie znaczy że to nie jest trenowalne, ale akurat oni nie biegają tak dlatego, że ktos trenował z nimi sprężystość.

Ale dla białasa to moze byc jakiś kierunek.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: Poza tym, to o czym piszesz dotyczy pracy eksplozywnej, czyli takiego jednorazowego wyskoku jak w skoku wzwyż, gdzie wykorzystujesz zarówno elastyczność tkankową i skurcz koncentryczny. Ćwiczenia plyometryczne prowokują do takiej właśnie pracy.
:niewiem:
1. Cechy motoryczne nie maja tylko cos z praca ekscentryczna do czynienia, tylko z kazdym rodzajem ruchu.
2. Praca ekscentryczna nie jest wykonywana przy jednym skoku , tylko przy kazdym kroku. Kazdy praca krok zaczyna sie z napieciem miesnia, pracy ekscentrycznej, kompenascji, pracy koncentrycznej i rozluznienie. Wszystkie te czynniki sa cechami motoryki.
3. Cwiczenia plyolmetryczne poprawiaja sile tylko posrednio. Glownym celem plyo jest poprawienie sztywnosci miesni, co poprawia sprezystosc, co poprawia wykorzystanie sily.
4. Cechy motoryki sa wrodzone i czesciowo (niestety tylko czesciowo) wyuczone.

I juz uciekam, bo jak zwykle nic nie rozumie.

Pozdrowienia
Rolli
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12343
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Będę o tej trenowalności mówił w następnym odcinku, przy okazji koordynacji skurczu ekscentrycznego, bo to są w pierwszej kolejności ćwiczenia na czucie równoczesności pracy mięśni nogi podporowej. Tutaj bardzo łatwo jest przegiąć z obciążeniami i katować nogę w myśl zasady, że im więcej sobie założę tym lepiej, ale poza przyrostem siły nie ma wzrostu sprężystości. Dlatego też plyometria w klasycznym wydaniu będzie przegięciem. Stepper Kipchoge i etiopska rozgrzewka Bekele, nadają się do wyczuwania sprężystości znacznie lepiej.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2016, 07:52 przez yacool, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej_Witek
Wyga
Wyga
Posty: 131
Rejestracja: 27 lis 2015, 08:06
Życiówka na 10k: 31:35
Życiówka w maratonie: 2:23:32
Lokalizacja: Wrocław / Szklarska Poręba
Kontakt:

Nieprzeczytany post

W gwoli ścisłości dodam, że używane dawniej pojęcie: cech motorycznych, zostało zastąpione określeniem: zdolności motorycznych.

Musiałem to napisać, bo mój promotor nie darowałby mi tego, że nie zareagowałem ;)

Materiał jak zwykle skłania do refleksji. Dzięki.
M: 2:23:32
HM: 1:08:57

ASICS Trail Team
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12343
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dzięki za czujność. Jestem po silnikach i operuję nieco inną nomenklaturą, dlatego mogę nie wyczuwać niuansów, które dla purystów są oczywiste. Niemniej jeśli to o czym piszę i mówię okaże się skuteczne w pracy z zawodnikami i zaowocuje na początek rekordami Polski, to takie teoretyczne potyczki lingwistyczne zejdą na dalszy plan.
Keri
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1625
Rejestracja: 17 gru 2012, 13:28
Życiówka w maratonie: 2:59:50

Nieprzeczytany post

Za to, to ja chetnie bede trzymal kciuki.
ODPOWIEDZ