Zmiażdżona kaletka...

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
pabrze
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

Witam!
Pięć dni temu (czwartek), biegnąc przez miasto, przeskakiwałem przez murek - sytuacja wymuszona i w trakcie zeskoku uderzyłem o niego kolanem. Rana otwarta. Zaszyli mi nogę i podczas wizyty w poradni w piątek, ortopeda powiedział, że mam kaletkę zmiażdżoną. Czy miał już ktoś z Was coś podobnego? Jakie są szanse na pełen powrót do zdrowia?

Pozdrawiam
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Kazig
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2518
Rejestracja: 01 paź 2001, 11:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Kontakt:

Nieprzeczytany post

co to jest kaletka?
Awatar użytkownika
romek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1859
Rejestracja: 27 kwie 2003, 20:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kazig, a co z Twoją aktywnością, leniu:

"Kaletka to kieszonka zawierająca płyn, znajdująca się między kością a skórą lub kością i ścięgnem. Zapobiega ścieraniu się kości i zniszczeniu sąsiednich struktur. Wyściółka kaletki jest podobna do wyściółki stawów i tak samo może ulec zapaleniu. Tak dzieje się na przykład w "kolanie gospodyni domowej", gdy dochodzi do zapalenia kaletki znajdującej się między rzepką a skórą. "


lub:

"Kaletka maziowa, worek łącznotkankowy (tkanka łączna) produkujący śliską substancję, zwaną mazią (synovia). Kaletki maziowe położone są między brzuścem mięsnym a kością, na której ten mięsień przesuwa się w czasie skurczu, co zmniejsza tarcie.

Kaletki maziowe znajdują się również między skórą a nie osłoniętą tkanką tłuszczową, kością lub wystającą częścią kostną narażoną na ucisk (np. kaletka przedrzepkowa - bursa praepatellaris)."


(Edited by romek at 2:50 pm on June 16, 2004)
Awatar użytkownika
romek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1859
Rejestracja: 27 kwie 2003, 20:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

jakbyś chciał więcej:

Bogdan Ciszek (1),(2), Aleksandra Kwolczak (1), Wojciech Glinkowski (1)


1 Zakład Anatomii Prawidłowej, Centrum Biostruktury, Akademia Medyczna, Warszawa
Kierownik Zakładu: dr hab. med. B. Ciszek
Centrum Leczenia Obrażeń, Szpital Dzieciątka Jezus, Warszawa
Leksykon kaletek maziowych


Słowa kluczowe: kaletka maziowa, mianownictwo kliniczne i anatomiczne


Streszczenie
Kaletka maziowa (bursa synovialis) stanowi zachyłek jamy stawowej powstający w miejscu gdzie warstwa włóknista torebki stawowej jest cienka i błona maziowa może się poza nią uwypuklać. Wiele kaletek traci połączenie z jamami stawów, którym towarzyszą. Rolą kaletki jest ułatwienie ślizgania się mięśni i ścięgien oraz innych tkanek miękkich w stosunku do przemieszczających się struktur kostnych oraz przenoszenie obciążeń pomiędzy kośćmi a tkankami miękkimi. Anatomia kaletek znajduje implikacje w chirurgii endoskopowej stawów i samych kaletek. W wielu sytuacjach klinicznych dominujące objawy mogą pochodzić ze strony określonych kaletek maziowych. Terminologia Anatomica (1998) wymienia około 50 kaletek. Autorzy dokonują przeglądu wiedzy dotyczącej anatomii kaletek maziowych. Wyszczególniono kaletki maziowe istotne klinicznie oraz zaproponowano uzgodnienie mianownictwa klinicznego i anatomicznego.
Awatar użytkownika
Karola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 883
Rejestracja: 31 sie 2001, 09:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Miałam kiedyś zapalenie kaletek, ale tych z tyłu pięty. Bardzo przykra i bolesna dolegliwość zmuszająca do chodzenia tylko w butach bez zakrytej pięty czyli klapkach i tp.
Nie wiedziałam ze jest ich aż 50!!!
Zniszczenie to pewnie gorzej? Ciekawe czy to jest do odtworzenia, naprawienia?
zula
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 420
Rejestracja: 05 mar 2004, 13:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

Hej Romek, a skąd Ty masz takie fajne wypiski z prac prac prof. Ciszka? Może podzielisz się linkiem :)?
Pabrze: czy aby na pewno diagnoza dokładnie tak brzmiała "zmiażdżona kaletka"?
Często mniej oznacza więcej
Awatar użytkownika
pabrze
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2004, 21:23
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Opole

Nieprzeczytany post

Zula: tak mi się wydaje, ale mógł mieć na myśli inne uszkodzenie (wyglądał na zmęczonego :) ).

Ma ktoś z Was może jakiś schemat budowy kolana z zaznaczonymi kaletkami?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
romek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1859
Rejestracja: 27 kwie 2003, 20:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kto szuka nie błądzi :). Proszę bardzo:

http://www.medsport.pl/ortopedia/archiwum05/varia-3.htm


(Edited by romek at 8:11 pm on June 16, 2004)
zula
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 420
Rejestracja: 05 mar 2004, 13:45
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

Proszę, nie wszystkie ale są
http://www.massagetoday.com/archives/2003/08/05.html
Dzięki Romek
Często mniej oznacza więcej
Awatar użytkownika
kolagen
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 9
Rejestracja: 25 cze 2004, 23:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: olsztyn

Nieprzeczytany post

w sobote zaczelo mnie bolec kolano araczej skora na nim w niedzielu po weselu juz kolano bolalo strasznie i bylo spuchniete i mialem klo[pot ze zgieciem i wyprostowaniem go .bol nei do zniesienia malo nie popuscilem w spodnie a łzy same cisnely sie do oczu imialem do tego 38,6goraczki.pojechalem do lekarza i wsadzili mi noge w gips od kostki po udo dali ketonal i antybiotyk.lekarz powiedzial z eto jest zapalenie kaletki miedzy rzepka a skora i powiedzial z ejak przez tydzien nie przejdzie to zaaza mi drenaz.czy o jest jakie spowazne  gofno  ktore powraca.jak sie zachowywac po zdjeciu gipsu czy od razu moge isc na kriokomre<top samo co krioterapia tyle ze caly wlaz edo kabiny>?
foczka81
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2004, 18:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kołobrzeg

Nieprzeczytany post

Witam
3 m-temu uderzyłam dosyć mocno kolanem w drabinkę wieży ratowniczej, powstał obrzęk i zgrubienie na przedniej powierzchni rzepki, które widoczne jest przy zgięciu kolana, jednak do lekarza udałam się po 2 m-cach, kiedy to poważnie zaczęło mnie boleć kolano. Ortopeda stwierdził, że mam zapalenie ścięgna m.czworogłowego i przepisał leki i 2 tyg. bez ćwiczeń. Zastosowałam to i rzeczywiście przestałam odczuwać ból. Lekarz po kontroli stwierdził, że mogę zacząć uprawiać sporty. Jednak kiedy znowu zaczęłam ćwiczyć, a głównie chodzi o skakanie i bieganie, znowu zaczęłam odczuwać dolegliwości, ale tym razem rwący ból na przyśrodkowej stronie podudzia, który obecnie utrudnia mi nawet chodzenie. Proponowano mi zabiegi krioterapii, laser i solux. Proszę o pomoc czy dzięki zastosowaniu tych zabiegów moje kolano wróci do formy?Pozdrawiam
foczka
Awatar użytkownika
Karola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 883
Rejestracja: 31 sie 2001, 09:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Trzeba spróbować, bo fizykoterapia pomaga.
ODPOWIEDZ