Glukozamina profilaktycznie

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
marjarz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 02 sie 2003, 20:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Cześć,czy warto brać glukozaminę profilaktycznie ,aby zmniejszyć prawdopodobieństwo  kontuzji  lecząc na bieżąco mikrourazy powstające podczas biegania? Jeśli tak to w jakich dawkach i jak długo?

pozdrawiam
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
raner
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 347
Rejestracja: 26 lut 2003, 22:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

przepraszam a co to jest i co zawiera i gdzie mozna dostać ?
oceniaj swój sukces na podstawie tego z czego musiałeś zrezygnować żeby go osiągnąć[/b]  gg310854
marjarz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 02 sie 2003, 20:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Siarczan glukozaminy (Glucosamin) na bóle stawów i kontuzje
 


  Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej wynikiem biologicznych i mechanicznych zaburzeń, które destabilizują procesy niszczenia i odnowy chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Proces ten może być zapoczątkowany przez różne czynniki, z których najpopularniejszym i najgroźniejszym jest nieleczony uraz. Szybko obejmuje wszystkie tkanki stawu. Charakteryzuje się bólem, tkliwością i ograniczeniem ruchomości. Wydłużanie się średniej długości życia powoduje narastanie problemu medycznego i społecznego jakim jest choroba zwyrodnieniowa. Obecnie jest ona najczęstszą przyczyną niepełnosprawności oraz niezdolności do pracy zarobkowej. Obok chorób krążenia oraz nowotworowych stanowi najtrudniejszy do rozwiązania dylemat medyczno-ekonomiczny. Rozwój motoryzacji, upowszechnienie sportu oraz negatywny wpływ środowiska zewnętrznego na rozwój dzieci i młodzieży spowodowały nie tylko wzrost liczby urazów, ale także zwiększenie ich ciężkości z następowym powstawaniem pourazowych zmian zwyrodnieniowych. Choroba dotyczy najczęściej stawów kończyn dolnych kolanowego i biodrowego, kręgosłupa oraz stawów nadgarstka. Dla naszych potrzeb przyjęliśmy podział na pierwotną i wtórną chorobę zwyrodnieniową. Pierwotna występuje bez uchwytnej przyczyny, wtórna jest następstwem urazu lub innej choroby towarzyszącej.

  Istotą rozwoju choroby jest zaburzenie równowagi pomiędzy odnową i rozpadem tkanki chrzęstnej, samoistne lub w wyniku urazów i chorób. W momencie przekroczenia możliwości regeneracyjnych chrząstki stawowej pojawiają się uszkodzenia z następowym powstaniem choroby zwyrodnieniowej stawów.

  Jedno z najważniejszych zadań w procesie regeneracji chrząstki stawowej spełnia siarczan glukozaminy. Stanowi on substrat do syntezy proteoglikanów wchodzących w skład substancji podstawowej chrząstki stawowej. Dostarczanie z zewnątrz siarczanu glukozaminy pobudza biosyntezę proteoglikanów, która jest zaburzona w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Pobudzenie syntezy proteoglikanów wywiera korzystny wpływ na trofikę chrząstki i ułatwia syntezę kwasu chondroitynosiarkowego, co przeciwdziała degeneracji chrząstki.

  W warunkach naturalnych glukozamina jest wytwarzana przez komórki chrząstek z glukozy i glutaminy. Siarczan glukozaminy jest związkiem monosacharydu glukozaminy syntetyzowanym z chityny. Jako czysta chemicznie substancja dobrze wchłania się z żołądka i jelit. Dodatkowo blokuje działanie enzymów rozkładających chrząstkę oraz działa przeciwzapalnie.

  W badaniach klinicznych prowadzonych z zastosowaniem siarczanu glukozaminy stwierdzono, że już po 2 tygodniach stosowania w dawce doustnej 1500 mg, zmniejszyły się dolegliwości bólowe stawów kolanowych oraz kręgosłupa. Podczas 3 miesięcznego stosowania, preparat okazał się skuteczniejszy w leczeniu objawów pourazowej choroby zwyrodnieniowej niż niektóre niesterydowe leki przeciwzapalne. Siarczan glukozaminy jest jedynym preparatem, który łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej oraz zwalnia tempo narastania uszkodzenia stawów. Oznacza to zdolność stosowanego środka do modyfikowania przebiegu choroby. W doniesieniach naukowych kładzie się szczególny nacisk na niską skuteczność działania chlorowodorku glukozaminy stosowanego jako składnik niektórych preparatów dostępnych na rynku.

Proponowane jednoczesne podawanie siarczanu glukozaminy oraz chondroityny nie znalazło naukowego uzasadnienia. Wysoki poziom siarczanu glukozaminy oraz wysoki poziom kwasu chondroitynosiarkowego jednocześnie hamuje i pobudza syntezę proteoglikanów. Ingerencja chemiczna na kolejnych etapach tego samego szlaku metabolicznego może doprowadzić do rozchwiania równowagi oraz wtórnego zahamowania odnowy chrząstki stawowej.

  Analiza skuteczności działania preparatu Glucosamin oferowanego przez firmę Hi Tec Nutrition przeprowadzona wśród sportowców uprawiających sporty siłowe oraz sporty walki i szczególnie narażonych na kontuzje oraz przeciążeniowe zespoły uszkodzenia chrząstek stawowych, wypadła pozytywnie głównie dzięki połączeniu z witaminami C i E oraz zwiększeniu przyswajalności przez podzielenie dawki dobowej.

  „Złoty Lek OTC” 2003 to tytuł, który przyznano preparatowi Glucosamin Hi Tec Nutrition. Zaszczytne wyróżnienie będące efektem nowoczesnego zarządzania firmą jest zwieńczeniem wieloletniej pracy działu Badawczego i Medycznego. Prestiżowa nagroda świadczy o jakości i skuteczności działania produktu. Cieszy i napawa dumą fakt, że produkt spożywczy powszechnie dostępny i tani, może włączyć się do walki ze skutkami chorób i urazów w sporcie wyczynowym i w życiu codziennym.
Awatar użytkownika
Ralphi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 304
Rejestracja: 27 lip 2003, 14:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Proponuję już raczej Artesan, też siarczek glukozaminy z witaminkami, no i działa - co prawda nie wiem, jak to z profilaktyką, ale na już posiadane problemy z kolanami, pomaga.
Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluszki, zaplanować inwazję, zarżnąć wieprza, sterować statkiem, zaprojektować budynek, napisać sonet, (...), ugotować smaczny posiłek, walczyć skutecznie, umrzeć bohatersko. Specjalizacja jest dla insektów.
marjarz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 02 sie 2003, 20:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Już sie powoli zaczynam gubić:) a o to jakie są informacje od lekarza na sfd.pl

"Jedna mała uwaga do Artesanu - to jest chlorowodorek glukozaminy. W literaturze opisywana jest wysoka skuteczność działania tylko siarczanu. Siarczanem jest Arthryl (lek na receptę) i Glukozamin Hi Tec Nutrition. Osobiście przygotowywałem materiały do konkursu "Złoty Lek 2003", gdzie nagrodzony został Glukozamin. Różnica cenowa jest prawie żadna w porównaniu ze skutecznością działania.
Pozdrawiam. "

Więc jak to w końcu jest ,
Siarczan czy chlorowodorek ?
marjarz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 02 sie 2003, 20:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

tak apropo to siarczek i siarczan to chyba co innego ,pomimo  iż obydwa zawierają siarkę :)
Awatar użytkownika
Ralphi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 304
Rejestracja: 27 lip 2003, 14:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Masz rację - mój błąd: Artesan to: siarczan glukosaminy. Już wcześniej Przemek, jakiś lekarz wypowiadał się na forum właśnie, że Artesan to chlorowodorek, ale ja przyjmuje Artesam i na etykietce od tego leku jest napisane: "Skład kapsułki: siarczan glukozaminy - 500 mg Witamina C Kapsułka (żelatyna, dwutlenek tytanu - barwnik kapsułki) "  Cóż, ja lekarzem nie jestem, ale czytać umiem... Polecono mi Artesan w aptece - często farmaceuci są bardziej kompetentni niż lekaże. I Arthryl i Artesan zawierają siarczan glukosaminy, tyle, że Arthryl w takiej dawce, że przyjmujesz jedną saszetkę dziennie, a Artesanu trzy kapsułki dziennie. No i Arthryl dostępny jest również bez recepty, no przynajmniej ja niemiałbym z tym problemu... ;)
Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluszki, zaplanować inwazję, zarżnąć wieprza, sterować statkiem, zaprojektować budynek, napisać sonet, (...), ugotować smaczny posiłek, walczyć skutecznie, umrzeć bohatersko. Specjalizacja jest dla insektów.
Awatar użytkownika
Ralphi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 304
Rejestracja: 27 lip 2003, 14:41
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Hmmm, a może wogóle chodzi o coś innego... to, co ja przyjmuję nazywa się Artresan, a nie, jak myślałem Artesan..... ale Artesan chyba nie istnieje, więc to tylko czeski błąd :)
Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluszki, zaplanować inwazję, zarżnąć wieprza, sterować statkiem, zaprojektować budynek, napisać sonet, (...), ugotować smaczny posiłek, walczyć skutecznie, umrzeć bohatersko. Specjalizacja jest dla insektów.
marjarz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 02 sie 2003, 20:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

W końcu szukając sporo w necie dowiedziałem się że można, a nawet warto stosować siarczan glukozaminy profilaktycznie- polecam.
silos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 426
Rejestracja: 10 lis 2003, 18:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Częstochowa

Nieprzeczytany post

Ja sam zarzywałem Artresanu pomogło. Artresan jest tylko nazwa, w składzie posiada glukozamine i witamine c która wspomaga wchłanianie. Można również kupić HIT glukozamina dostepne prawie w każdym sklepie z odżywkami. Pozatym wychodzi taniej Artresan 45 tab. około 19zł.  HIT glukozamina 60 tab. 32zł. Są to tabletki po 500mg, nalezy je przyjmować 3 tabletki na dzień, zaraz po posiłku, przez okres 1 miesiaca. Nalezy brać profilaktycznie zwłaszcza po długim i cięzkim sezonie.  
[b]"Kto się ośmieli, wygrywa"[/b]
Tedi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 282
Rejestracja: 05 mar 2003, 18:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja używam artresanu od jakiś dwóch tygodni i działa, a przynajmniej tak mi się wydaje. Kupiłem od razu 3 opakowania, i troche się zdenerwowałem jak przeczytałem te opinie że to jakiś chlorowodorek, na opakowaniu jest napisane siarczan..... Teraz efekt placebo jest obniżony:bum:, czy ten lekarz o tym nie pomyślał zanim coś napisał;)?
Tedi
gg:5688977
[url=http://www.czarnogrod.prv.pl/][b]Czarnogród- przystań każdego wojownika......[/b][/url]
silos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 426
Rejestracja: 10 lis 2003, 18:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Częstochowa

Nieprzeczytany post

Przepraszam zrobiłem błąd nie hit tylko hi-tec
[b]"Kto się ośmieli, wygrywa"[/b]
Awatar użytkownika
Hayer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2003, 01:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wałbrzych

Nieprzeczytany post

A czy jest możliwe żeby siarczan glukozaminy, np. w formie leku firmy hi-tec, nie tylko powodowal ustapienie bolu, ale i regeneracje chrzastki stawowej?

Czytalem o siarczanie glukozaminy w prasie i w intenecie i dotarly do mnie same dobre rzeczy:
- "Glukozamina odbudowuje nowa chrzastke wspomagajac mechanizm odnowy biologicznej"
- "Niesterydowe leki przeciwzapalne dzialaja nieco szybciej niż siarczan glukozaminy, ale już po około dwoch tygodniach siarczan glukozaminy jest tak samo skuteczny jak niesterydowe leki przeciwzapalne. Jego przewaga polega na tym, ze dociera do podloza problemu i leczy chrzastke, a nie tylko usmierza bol."
To co zdobyte nigdy nie bedzie szczytem.
Awatar użytkownika
Hayer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2003, 01:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wałbrzych

Nieprzeczytany post

c.d.


"Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w naszym organizmie i wchodzący w skład proteoglikanów ( związki białkowo-cukrowe). Związki te budują tkankę chrzęstną, nadają jej twardość i sprężystość. Chrząstka stawowa pozbawiona jest naczyń krwionośnych, a odżywianie jej możliwe jest za pomocą płynu stawowego(mazi stawowej), zawierającego m.in. glukozaminę. Tak więc glukozamina nie tylko buduje chrząstkę, ale także bierze udział w jej odżywianiu.
    Obie funkcje (budulcową i odżywczą) glukozaminy można wykorzystać by stymulować odbudowę i regenerację zmienionej chorobowo chrząstki. Suplementacja preparatem zawierającym siarczan glukozaminy pobudza komórki chrząstki stawowej do odbudowy własnych proteoglikanów, a przez to prowadzi do wzmocnienia chrząstki. Podawana doustnie w postaci preparatu Glukozamina bardzo dobrze wchłania się i przenika do chorej chrząstki, gdzie uruchamiane są naturalne mechanizmy naprawcze. Stopniowe odbudowywanie chrząstki wpływa na poprawę sprawności ruchowej stawu, a także zmniejsza dolegliwości bólowe.
    Preparat Glukozamina może być stosowany zarówno w celu wspomagania leczenia chorób reumatycznych jak i profilaktycznie by wzmocnić stawy.
    Glukozaminę należy stosować przez okres przynajmniej 6-8 tygodni, by nastąpiła regeneracja chrząstki i istotnie zmniejszyły się uszkodzenia oraz dolegliwości bólowe. W trosce o stawy należy też zmniejszyć nadwagę i zachowywać aktywny tryb życia

Glukozamina szczególnie polecana jest osobom:

w starszym wieku,
odczuwającym dyskomfort i bóle spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów,
osobom intensywnie ćwiczącym"
To co zdobyte nigdy nie bedzie szczytem.
Awatar użytkownika
Hayer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2003, 01:12
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wałbrzych

Nieprzeczytany post

To co zdobyte nigdy nie bedzie szczytem.
ODPOWIEDZ