Badania krwi - Bilirubina +

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Scoco
Wyga
Wyga
Posty: 91
Rejestracja: 07 sty 2003, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lodz - od czasu, do czasu.

Nieprzeczytany post

Wlasnie odebralem wyniki badania krwi, w zasadzie poza cholesterolem nieco powyzej gornej granicy, niepokoi mnie podwyższony poziom bilirubiny (1.6 mg/dL).
Z tego co slyszalem o bilirubinie:
- na wysoki poziom bilirubiny moze miec wplyw... zle obuwie (mechaniczne uszkodzenia czerwonych krwinek w stopie podczas dlugich wybiegow),
- wysoki poziom bilirubiny, moze sugerowac kamienie w woreczku zolciowym lub uszkodzenie miazszu watroby,
- powyzej wieku dwudziestu paru lat, toksycznosc bilirubiny nie jest tak szkodliwa,
- dieta weglowodanowa obniza poziom bilirubiny.
Czy powyzsze stwierdznia sa prawdziwe? Moze ktos z was zetknal sie z podobnym problemem? Pytam z czystej niecierpliwosci, bo i tak w najblizszym czasie wybiore sie z tym do lekarza.
Scoco
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na twoim miejscu powtorzyl bym to oznaczenie za jakis czas (2-3tyg). Co do twoich pytan to:

1. nadmierny rozpad krwinek czerwonych wplywa na podwyzszenie poziomu bilirubiny, ale nie uwazam, ze moze byc to spowodowane bieganiem (uszkodzeniami stopy), badalem np. piecioboistow, biegaczy na orientacje, maratonczykow i nie spotkalem sie z takim zjawiskiem;

2. tak, wszelkie sprawy zwiazane z uszkodzeniami watroby objawiaja sie miedzy innymi podwyzszeniem bilirubiny, czy oznaczales rowniez enzymy watrobowe (GOT, GPT)? Jezeli cos zlego dzieje sie z watroba, to zasadniczo aktywnosc tych enzymow powinna wzrosnac;

3. raczej tak, dorosli maja lepsze mechanizmy pozbywania sie jej;

4. tego nie wiem, ale brzmi to dla mnie dosc dziwnie.

Wzrost stezenia bilirubiny wystepuje oczywiscie w zoltaczce, ale rowniez przy zatruciach lekami (np.paracetamol) lub toksynami, a takze w nastepstwie glodzenia lub dlugotrwalego ujemnego bilansu energetycznego organizmu.

Zastanow sie, moze ostatnio zbyt gorliwie leczyles sie jakimis specyfikami (moze zbyt szybko chciales wyzdrowiec np. z grypy), albo moze stosujesz jakas diete?

Mimo wszystko i tak warto powtorzyc te badania oraz skonsultowac sie z lekarzem.
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
foma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 761
Rejestracja: 15 lut 2003, 20:05

Nieprzeczytany post

Wchodzą również w rachubę  hyperbilirubinemie genetycznie uwarunkowane.Czy kiedyś wcześniej miałeś badanie bilirubiny i jaki był wynik.Może np. pracujesz w szkodliwych warunkach, może to jakieś przewlekłe wzw  itd. Dlatego myślę że najlepiej jak pójdziesz do lekarza.foma
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

BILRUBINA - jak to słodko brzmi :)

(Edited by FREDZIO at 6:49 pm on Feb. 20, 2003)
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

bilirubina, Fredzio, bilirubina
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Scoco- a czy robiles morfologie krwi? Tam przewaznie jest taki parametr RDW, ktory mowi o procentowym rozkladzie wielkosci krwinek czerwonych. Parametr ten, razem z histogramem rozkladu wielkosci komorek, moze odpowiedziec na pytanie, czy wystepuje rozpad krwinek u ciebie czy nie za bardzo.
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
wirek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 21 paź 2002, 11:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Fredziowi się chyba skojarzyło z "bili-rywina". A tak serio, możesz Deck podać warunki w których pod wpływem wysiłku fizycznego następuje rozpad czerwonych ciałek? Czy forsowne ćwiczenia siłowe (np. wielokrotnie powtarzane przysiady z dużym obciążeniem, długotrwała jazda rowerem itp) może coś takiego wywołać?
wirek
Scoco
Wyga
Wyga
Posty: 91
Rejestracja: 07 sty 2003, 15:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lodz - od czasu, do czasu.

Nieprzeczytany post

RDW 9.5. Histogram FRYTRO (mam nadzieje, ze sie nie rozjedzie):

                     ###
                   ######
                 #########
               ############
             ################
           ########################              
        ##################################
##############################################
40                    80                   120                   160

Nie pamietam czy wczesniej mialem robiona bilirubine, ale dzieckiem bedac przechodzilem dos gruntowne badanie wielokrotnie, i wysoce prawdopodobne, ze to sprawdzali. A skoro nic o tym nie wiem, znaczy ze bylo OK. Prace mam spokojna, gapie sie w ten monitor, a on sobie promieniuje radosnie.
Ech, jak to bylo fajnie - czlowiek byl zdrowy, zanim poszedl do lekarza :)
Scoco
foma
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 761
Rejestracja: 15 lut 2003, 20:05

Nieprzeczytany post

To po co byleś u lekarza skoro jesteś zdrowy.Nie leczy się wyników tylko chorobę.foma
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Scoco- z tego co napisales i narysowales (gratuluje determinacji, a czy moglbys zrobic wykres liniowy :usmiech: ?) to wyglada tak, ze dominuja u ciebie krwinki male i pewnie mlode.

Zasadniczo sa dwie mozliwosci: albo stare (duze) ulegaja nadmiernemu rozpadowi (co mogloby podwyzszyc poziom bilirubiny), albo masz problemy z procesami krwiotworczymi (braki zelaza, witamin itp.).

Poniewaz masz podwyzszana bilirubine to wydaje sie, ze u ciebie wystepuje ta pierwsza sytuacja, ale dlaczego to nie jestem w stanie ci powiedziec.

Musze sie przyznac do bledu. Przejrzalem literature, i rzeczywiscie znalazlem stwierdzenie, ze podczas dlugotrwalych biegow moze nastepowac rozpad krwinek czerwonych poprzez uderzanie stopa o podloze. Jednak nie bylo napisane jak dlugotrwale to sa biegi. Zapewne zalezy od biegacza (jak zawsze).
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
Cyryl
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 16 lip 2003, 22:50

Nieprzeczytany post

Quote: from Deck on 9:27 am on Feb. 21, 2003
Scoco- a czy robiles morfologie krwi? Tam przewaznie jest taki parametr RDW, ktory mowi o procentowym rozkladzie wielkosci krwinek czerwonych. Parametr ten, razem z histogramem rozkladu wielkosci komorek, moze odpowiedziec na pytanie, czy wystepuje rozpad krwinek u ciebie czy nie za bardzo.
Quote: from Deck on 8:27 am on Feb. 21, 2003
Scoco- a czy robiles morfologie krwi? Tam przewaznie jest taki parametr RDW, ktory mowi o procentowym rozkladzie wielkosci krwinek czerwonych.

Przepraszam, że się włączam, ale mam podobny problem, również mam podwyższoną bilirubinę 1,89 mg/dl, GOT i GPT w normie, ale wskaźnik RDW w morfologii zaznaczony jako nieprawidłowy 11,3 %. O czym to świadczy?
Awatar użytkownika
raner
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 347
Rejestracja: 26 lut 2003, 22:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Nsuwa sie pytanie czy długie rozbiegania sa zdrowe tzn jak długie pod wzgledem tej całej bilirubiny. Wg mnie to troszke dziwne.
oceniaj swój sukces na podstawie tego z czego musiałeś zrezygnować żeby go osiągnąć[/b]  gg310854
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cyryl podaj jeszcze ilosc czerwonych krwinek (RBC), hemoglobine (HGB) i hematokryt (HCT)
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
Cyryl
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 16 lip 2003, 22:50

Nieprzeczytany post

Quote: from Deck on 5:36 pm on July 19, 2003
Cyryl podaj jeszcze ilosc czerwonych krwinek (RBC), hemoglobine (HGB) i hematokryt (HCT)
Wymienione wyżej są jakby w normie: RBC=4.78, HBG=14.4, HCT=44.0. Niestety, gorzej jest z białymi kwrwinkami WBC=3.8, LYM=53%, GRA=42%, MID=5%. Od kilku miesięcy biorę kardiopolopirynę 1x150 mg. Czy może to mieć jakić wpływ?
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cyryl, chwilowo nie mam sie kogo dokladnie podpytac, ale moze ten lek jakos wplywac. Ilosc krwinek czerwonych i HCT ok. hemoglobina w normie, ale nie za wysoka. Z tego co wczesniej napisales wynika, ze te twoje krwinki to one mlode sa. Czy kardiop wplywa jakos na rozpad krwinek tego tak do konca to nie wiem, ale raczej chyba nie powinien.

Jezeli mozesz poczekac, to w przyszlym tygodniu postaram sie cos wiecej dowiedziec.
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
ODPOWIEDZ