Kalkulator Intensywności Treningowych i Czasów na Zawodach

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Prezentujemy kalkulator o którym już jakiś czas temu mówiłem.
Są pewne ograniczenia stosowania (jak to z kalkulatorami, opisane pod kalkulatorem) ale myślę, że ma on jakąś wartość dodaną.

http://bieganie.pl/index.php?show=1&cat=2&id=399
Ostatnio zmieniony 29 gru 2007, 00:09 przez Adam Klein, łącznie zmieniany 1 raz.
New Balance but biegowy
tomasz

Nieprzeczytany post

Tam nic nie ma.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Sorry, adres poprawiony. Ale jest tez na stronie głównej.
aolesins
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 391
Rejestracja: 09 sie 2007, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

ciekawe, że nie wpisuje się tam wagi...
[url=http://runmania.com/rlog/?u=aolesins][img]http://runmania.com/f/1f8a6a254b727ad4b3be2d11bf661f5a.gif[/img][/url]
10K - 46:23
15K - 1:17:33
21.097K - 1:42:15
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

A dlaczego ciekawe?
Może inaczej - jak sobie wyobrażasz wkomponowanie wagi do takiego kalkulatora ? Co waga może tu zmienić? Pobiegłeś 10 km w czasie x i z tego coś wnioskujemy.
Innym kalkulatorem byłoby prognozowanie jak zmieniłby sie Twój wynik na 10 km czy w maratonie gdyby Twoja waga była niższa o ileś kilo.
Awatar użytkownika
MichalJ
Ekspert/Trener
Posty: 2107
Rejestracja: 18 lut 2006, 07:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Peru
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Idac za firma ORMA dodalbym obwod pasa, klatki, no i oczywiscie niebywaly wplyw bedzie mial obwod nadgarstka na wynik w maratonie :hej:
Michal. J
MOIM TRENEREM JEST JEZUS-strasznie wymagajacy ale warto mu zaufac

www.rodzinkamisyjna.pl
Awatar użytkownika
Nagor
Ekspert/Trener
Posty: 3438
Rejestracja: 09 paź 2007, 17:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Ja wciąż postuluję o wprowadzenie do wyników rubryki : "twoje szczęśliwe numery na ten tydzień" :hej:
piotras
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 220
Rejestracja: 11 gru 2001, 21:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

FREDZIO pisze:A dlaczego ciekawe?
Może inaczej - jak sobie wyobrażasz wkomponowanie wagi do takiego kalkulatora ? Co waga może tu zmienić?
Myślę że chodziło o VO2max...
Kiedyś w necie bawiłem się kalkulatorem VO2max w którym oprócz dystansu, wyniku i płci podawało się również wagę. VO2max to ml tlenu na kg masy ciała więc w formule obliczeniowej musi być przyjęta jakaś uśredniona masa ciała takiego statystycznego Stefana Burczymuchy:)

Pobawiłem się troszkę i rzeczywiście kalkulator jest zoptymalizowany pod kątem dłuższych dystansów. No i żeby bezkrytycznie przyjmować podawane przez niego wartości trzeba mieć już trochę kilometrów w nogach tzn być wybieganym.

Poza tym bardzo fajny.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Jest też podejście do vo2max od drugiej strony - od strony czasu w jakim pokonujemy dany dystans.
Wiadomo, że jeśli zawodnik jest lżejszy to czas lepszy i vo2max wyższe.
Na tym właśnie polega ta formuła (wymyślona zresztą przez Danielsa) że szacuje vo2max bez potrzeby podawania wagi.
I to nam potem daje także możliwość teoretycznego szacowania jak zmieniłby sie nasz wynik gdyby zmieniła sie waga a vo2max pozostało bez zmian.
marekD
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 08 lis 2007, 16:55

Nieprzeczytany post

Bardzo dokładny kalkulator , u mnie na wszystkich zakresach zgadza się tempo i tętno.Teraz mam pewność ,że dobrze określiłem HRmax.
Wczoraj na stadionie robiłem 3x3000 m w III zakresie, średnie tętno 176 przy średnim tempie 3:23 a z kalkulator wyliczył że powinienem biegać po 3:24 na tętnie 174. :hej:
tomasz

Nieprzeczytany post

Jest taki kalkulator, który pokazuje przewidywaną zmianę wyniku w zależności od masy ciałai. Wówczas można sobie w przybliżeniu zobaczyć ile minut w maratonie urwiemy mając przykładowo 2kg mniej.

VO2max to dla mnie zawsze temat kontrowersyjny. Skoro zdecydowana większość naukowców mówi, że można poprawić VO2max maksymalne o 15-20% to w żaden sposób nie koreluje to z tym, że wyniki można poprawić znacznie węcej niż 20%. Dlatego szanowanie VO2max po wyniku uważam za bezsensowne.

Zastanawiam się też, czy rzeczywiście pod wpływem zmniejszenia masy ciała VO2max (ml/kg/min) rośnie. Ze wzoru wynika, że tak. Ale dopóki nie weźmiemy maski i nie obliczymy tego empirycznie to wszelkie szacunki można sobie darować.
pichotnik

Nieprzeczytany post

Ja lubie kalkulatory i ten tez mi sie podoba.
tomasz pisze:Jest taki kalkulator, który pokazuje przewidywaną zmianę wyniku w zależności od masy ciałai. Wówczas można sobie w przybliżeniu zobaczyć ile minut w maratonie urwiemy mając przykładowo 2kg mniej.
A znasz adres do niego moze?
Awatar użytkownika
Fist
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 949
Rejestracja: 18 lip 2005, 22:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Rumia/Gdańsk
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pichotnik jak chciales
http://runningforfitness.org/

wchodzisz po lewej na weight and performance
Mateusz
Dare for more!
aolesins
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 391
Rejestracja: 09 sie 2007, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Fist, dzięki :)
Ogólnie to zszokowałem się, że każdy kg to 30 sekund na dyszkę :)

Fredzio, Twój kalkulator bardzo mi się podoba, dodałem sobie go do ulubionych i analizuję, analizuję, analizuję (wtedy, kiedy nie biegam :D)
[url=http://runmania.com/rlog/?u=aolesins][img]http://runmania.com/f/1f8a6a254b727ad4b3be2d11bf661f5a.gif[/img][/url]
10K - 46:23
15K - 1:17:33
21.097K - 1:42:15
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

tomasz pisze:VO2max to dla mnie zawsze temat kontrowersyjny. Skoro zdecydowana większość naukowców mówi, że można poprawić VO2max maksymalne o 15-20% to w żaden sposób nie koreluje to z tym, że wyniki można poprawić znacznie węcej niż 20%. Dlatego szanowanie VO2max po wyniku uważam za bezsensowne.

Zastanawiam się też, czy rzeczywiście pod wpływem zmniejszenia masy ciała VO2max (ml/kg/min) rośnie. Ze wzoru wynika, że tak. Ale dopóki nie weźmiemy maski i nie obliczymy tego empirycznie to wszelkie szacunki można sobie darować.
Tomasz
Samego VO2max może nie wytrenujemy o więcej niż 20% ale wytrenujemy prędkość na intensywności VO2max. Lance Armstrong ze swoim VO2max na poziomie 81 ma bardzo kiepska biegową prędkość na takiej intensywności. I gdybyśmy mu z biegu wyliczyli vo2max wyszło by niskie. Ale to nie znaczy, że jest ono nieużyteczne.
Trening podnosi naszą efektywność wykorzystania VO2max i dzięki niemu możemy je w biegu wykorzystać.
VO2max wyliczane z biegu - to jest jakieś oszacowanie - lepsze, gorsze ale metodologiczne, spójne.
Więc jeśli chodzi o wykorzystanie dla celów obliczenia relacji wynik/waga - to jest to całkiem dobra metoda.
Nawet jeśli z wyliczeń wyjdzie jakieś inne VO2max to jest to błąd stały, błąd metody i jako że z definicji VO2max zależy od wagi ciała to można tą zależność bardzo dobrze wykorzystać do szacowania, z pewnymi oczywiście założeniami jaki mielibyśmy wynik jeśli zmieni się nasza waga, przy założeniu, że wszystko pozostałe jest constans.
ODPOWIEDZ