Początki z bieganiem - proszę o kilka rad.

Stawiasz pierwsze kroki? Tutaj szukaj wsparcia, pomocy i zachęty. Wstąp i podaj rękę tym, którzy dopiero nabierają pędu.
Hexia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015, 15:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wczoraj przebiegłem trasę 5km (dokładnie 4,6km) bez zatrzymania. Zeszło mi 25,5 minuty. Jestem trochę zdziwiony, że takie efekty, nawet bardzo się nie zmęczyłem. Od jutra zacznę bieg na 7km.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ja to sie dziwie, że w wieku 22 lat jestes zaskoczony, że mogłeś przebiec niecałe 5km....ale:

jesli biegłes na 5km to 4,6 sie nie liczy... zabrakło Ci 400 metrów. Wprawdzie 7km to niewiele, ale zdrowiej powięszkać dystans o 10% na tydzień (np. w niedzielę). Pobiegnij całe 6 km i będzie dobrze.
Hexia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015, 15:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sprawdziłem dokładnie trasę w google maps i okazało się, że ma ona 4,6km. Jestem zdziwiony dlatego, że niecałe 3 tygodnie temu zmęczyłem się po 5 mintuach biegu, a teraz przebiegam bez zatrzymania.
taka-paulina
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 168
Rejestracja: 21 mar 2015, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A ja się nie dziwię w ogóle, bo mam 23 lata i przebiegnięcie ciągiem 5 kilometrów mogłoby mnie przypadkiem zabić, więc wbrew pozorom papierosy i typowo studencki tryb życia potrafi mocno zrujnować kondycje, więc i tak dla niego gratulacje, że przeżył taki bieg ;)
axe
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1210
Rejestracja: 04 sie 2014, 16:12
Życiówka na 10k: 46:42
Życiówka w maratonie: 3:56:58
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

@mały: "Ta dzisiejsza młodzież" ;-))) A na poważnie, to dobrze, że ludziom się chce wyjść na dwór i poruszać zamiast obudzić się po 40ce z brzuchem do kolan ;-))

--
Axe
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dobrze ze sie chce. Niedobrze ze z rożnych powodów dochodzi do tak wielkich zaniedbań. Dla mnie na studiach problemem bylo jakby tu chodzić na 3 wuefy bo przysługiwał 1 choć obowiązkowy. Dopiero pójście do pracy mnie rozwaliło.
axe
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1210
Rejestracja: 04 sie 2014, 16:12
Życiówka na 10k: 46:42
Życiówka w maratonie: 3:56:58
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Jakiś czas temu czytałem artykuł o aktualnej kondycji młodzieży w stosunku do tego samego 30 lat temu (robili jakieś takie przekrojowe badania) i wyszła jakaś masakra. Ja jestem chyba z ostatniego pokolenia, które jeszcze latało za pilką przed domem, łaziło po drzewach i takie tam...i faktycznie od Wf-u generlanie nikt sie nie uchylał, chłopaki wręcz czekali,żeby w coś pograć, dziewczyny - wiadomo - mniej chętnie, ale też brały "wolne" raz w miesiącu, a nie, że okres co tydzień, jak to teraz bywa. Najdziwniejsze (i najgorsze) jest to, że to nie pojedyncze przypadki, tylko po prostu obecna "norma". Miejmy nadzieję, że obecna "moda" na aktywność fizyczną się utrzyma dłużej :)

Edit:
O to ten artykuł: http://volley-siatka.blogspot.com/2015/ ... skiej.html

A tutaj bardziej naukowo (plik PDF), z tym,że na podstawie badań 1 '79,'89 i '99 (teraz pewnie jest jeszcze gorzej)...wychodzi,że młodzież mamy wyższą i smuklejszą, za to coraz słabszą fizycznie (strony 6,7 są o kondycji).
http://seib.uksw.edu.pl/sites/default/f ... 0dekad.pdf

--
Axe
Hexia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015, 15:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Aktualnie biegam trasę 7,2km w czasie 42 minuty. Zastanawiam się czy stopniowo wydłużać trasę, czy lepiej biegać taką samą, ale szybciej. Co myślicie?
axe
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1210
Rejestracja: 04 sie 2014, 16:12
Życiówka na 10k: 46:42
Życiówka w maratonie: 3:56:58
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

A od kiedy biegasz, jak często i od kiedy te 7km...bo tak trochę mało informacji, żeby cokolwiek poradzić :))

--
Axe
Hexia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015, 15:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Biegam niecały miesiąc co drugi dzień. Moim celem jest półmaraton. 7,2km dziś przebiegłem drugi raz, bez wielkich trudów. Zaczynałem od tras 3km, później 4,7km i 5,5km.
axe
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1210
Rejestracja: 04 sie 2014, 16:12
Życiówka na 10k: 46:42
Życiówka w maratonie: 3:56:58
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Na Twoim miescu pobiegałbym trochę tę trasę...niestety nie da się zbytnio przyspieszyć rozwoju aparatu ruchu (ścięgna, stawy, mięśnie), więc zbyt szybkie zwiększanie obciążeń (dystansu lub prędkości) może skończyć się kontuzją. Osobiście miałem trasę 6,64km i biegałem to 3x w tygodniu, tak po 2 miesiącach zacząłem wrzucac 10km jako bieg weekendowy..potem 2x w tygodniu te 10km... i tak dalej...(czyli najpierw biegałem 6/6/6, potem 6/6/10, 6/10/10, 10/10/10, 10/10/15, ...). Sam będziesz czuł, że czas już biegać więcej, byle nie za szybko :)))

--
Axe
Awatar użytkownika
małymiś
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1527
Rejestracja: 09 paź 2013, 11:26
Życiówka na 10k: 0:53:02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na razie ciągnij do 60 minut nieprzerwanego biegu. Moim zdaniem, opanuj dobrze 10 km i stąd zacznij myślec o połówce. Na jesień akurat będziesz mógł zaatakować.
Hexia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2015, 15:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Biegnę z prędkością ok. 10km/h stałym tempem. Teraz już bez przerw na marsz. Zdarza się, że czuje delikatny ból w lewej stopie, ale myślę, że jest to spowodowane kiepskim obuwiem. Ale faktycznie na razie pobiegam tę trasę. Dzięki.
ODPOWIEDZ