Moderowanie forum

W jakim kierunku zmierza bieganie.pl, pytania, pomoc, wyjaśnienia, pytania do Redakcji.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Na czym powinno polegać dobre moderowanie forum? Dajcie mi przykłady. Bo już nie po raz pierwszy spotykam sie z zarzutem, że forum jest słabo moderowane.
Jest słabo, ale jak byście moderowali lepiej?
Ja chętnie posłucham jak, nawet moderatorów mianuję.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Powiem Ci Adam, ze jak tu trafilem bylem zaskoczony, hmmm... rozwiazloscia i rozpasaniem uzytkownikow oraz brakiem jakiejkolwiek moderacji;) Na innych forach nie cytowalo sie wypowiedzi pod ktora bezposrednio sie pisze, tu bylo to nagminne. Offtopic byl usuwany i pisalo sie na temat u nas jest z tym roznie. Nie dublowalo sie tematow (przykladowo, jak ubrac sie na zime. W sezonie pojawia sie ich kilka dziennie chyba) i odsylalo sie do szukajki. Kiedys mi to przeszkadzalo, teraz sie przyzwyczailem.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Aha, do jakiejkolwiek moderacji potrzebny by byl jasny regulamin, a tego chyba nie ma na bieganie.pl
Marx
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 464
Rejestracja: 16 mar 2016, 08:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gliwice

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem jest ok, na forum jest mały ruch. Dopiero duże fora potrzebują moderacji
Endomondo
Obrazek
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:Aha, do jakiejkolwiek moderacji potrzebny by byl jasny regulamin, a tego chyba nie ma na bieganie.pl
I od tego trzeba zacząć.
Usuwanie postów czy tematów robię często ale tzw słupom. Usuniesz temat aktywnemu userowi to zaraz lament dlaczego, a co ja takiego zrobiłem itd. To jest stąpanie po cienkim lodzie. Regulamin jasno określa co i ile :)
Skoor pisze:Powiem Ci Adam, ze jak tu trafilem bylem zaskoczony, hmmm... rozwiazloscia i rozpasaniem uzytkownikow oraz brakiem jakiejkolwiek moderacji;)
Dokładnie takie samo odniosłem wrażenie.
Skoor pisze:Na innych forach nie cytowalo sie wypowiedzi pod ktora bezposrednio sie pisze, tu bylo to nagminne. Offtopic byl usuwany i pisalo sie na temat u nas jest z tym roznie. Nie dublowalo sie tematow (przykladowo, jak ubrac sie na zime. W sezonie pojawia sie ich kilka dziennie chyba) i odsylalo sie do szukajki. Kiedys mi to przeszkadzalo, teraz sie przyzwyczailem.
Pisanie posta pod postem też było zakazane, obecne skrypty for pozwalają na automatyczne scalanie.
Może do tego też dopisać używanie polskich znaków, zasad interpunkcji i ortografii ale to już drastyczne posuniecie ;)
W popularnych działach należałoby przykleić tematy i zrobić FAQ najbardziej popularnych np:

W dziale buty:
- jakie buty na asfalt
- jakie buty w teren
- jakie buty dla "grubasa"

...

W dziale kontuzje :
- bolą piszczele
- boli stopa
- boli kolano

... itd .... i tam kierować userów zagubionych na forum i łączyć tematy.

Do posprzątania jest wiele tematów od scalania po edycję :)


//edit:

przydałby się dział - kosz ( śmietnik )
Można tam przenosić posty/tematy , w razie pomyłki zawsze można je przenieść w inne miejsce. User także widziałby gdzie jego post/temat jest a moderator może w nim napisać notkę za co został usunięty np punkt 5 regulaminu*

* - powielanie tematów
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Post pod postem? To do mnie? ;) Ja zawsze grzecznie edytowalem posty, dopiero tutaj nabralem zlej maniery ;)

Na pewnym forum motoryzacyjnym byl kosz i zasada byla taka, ze jesli temat byl zamkniety to wisial on zamkniety w dziale w ktorym byl zalozony przez 24h chyba, tak zeby zakladajacy latwo mogl na niego trafic. Pozniej ladowal w koszu i po 5 dniach automatycznie znikal.

Co do polskich znakow diakrytycznych... Piszac na kompie wstawiam je, ale, ze czesto pisze z telefonu . i nie uzywam "podpowiadaczy" to wstawianie ich jest dla mnie zwyczajnie niewygodne :)
Ostatnio zmieniony 26 maja 2016, 18:30 przez Skoor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie nie, nie do Ciebie, ogólnie ;)
Awatar użytkownika
lama71
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 353
Rejestracja: 16 lis 2015, 07:11
Życiówka na 10k: 52,22
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gliwice

Nieprzeczytany post

Wtrącę swoje 3 grosze.
Adam Klein pisze:Na czym powinno polegać dobre moderowanie forum? Dajcie mi przykłady. Bo już nie po raz pierwszy spotykam sie z zarzutem, że forum jest słabo moderowane.
Wszystko zależy od tego, jakie forum chcesz mieć.
Jak czysto techniczne, "sztywne" z zasadach wypowiedzi odnośnie tematu który ktoś zakłada, to moderacja musi być bardzo daleko idąca. Z usuwaniem różnych wpisów, które nie są ściśle związane z tematem posta. Znałem takie forum, na którym zaczęto tego typu moderacji. Najpierw budziło to kontrowersje osób, które tam się wypowiadały, a później ludzie zaczęli pisać mniej, aż w końcu likwidowali konta.

Jak ma być to forum wymiany myśli, związanych z bieganiem, to moderacja powinna się ograniczać do złamania regulaminu, netykiety. I tyle. Ja lubię się wypowiadać w sposób, w jaki wypowiadam się "normalnie", poza pracą. Czasem odejść nieco od tematu, zażartować. Ot, jak w życiu. Ja nie mam większych zastrzeżeń do sposobu moderacji.

Jedna uwaga, która w niczym nie umniejsza samemu forum, to powielanie tematów, z klasycznym hasłem "jakie buty na/dla". Ale - choć jest to irytujące, mi nie przeszkadza.

Ostatnia sprawa to ludzie, którzy na tym czy innym forum, zakładają wątki wyłącznie handlowe. Rozumiem tych, którzy chcą sprzedać pakiet, bo coś się wydarzyło. Ale tworzenie w nieskończoność tematów "sprzedam..." a potem żeby temat był na wierzchu "nowa cena" i tak miesiąc, czy dwa. To mi przeszkadza, ale też nie jakoś mocno, umiem omijać takie tematy.
Awatar użytkownika
KUBATRIX
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 209
Rejestracja: 26 maja 2016, 19:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

lama71 pisze:a potem żeby temat był na wierzchu "nowa cena" i tak miesiąc, czy dwa.

Bo to jest tak jak na allegro. Zobacz ile jest ofert kupna w przedmiotach promowanych w każdym dziale. Im oferta wyżej tym bardziej atrakcyjna. A te niżej mimo że nawet cena niższa to są mniej atrakcyjne. Bardzo mało osób tu na forum zagląda w oferty kupna/sprzedaży powyżej piątej strony. 10 strona to już oferty z lutego które w większości już się sprzedały, a linki w nich do allegro lub olx już dawno wygasły. A po co są oferty w tym dziale z roku 2010 ? Powinny być wykasowane wszystkie ogłoszenia powyżej dwóch miesięcy od dnia dzisiejszego. Są nawet oferty użytkowników którzy już od kilku lat nie logowali się na forum :hahaha:

Mam wrażenie że tu na forum jest tylko jeden naczelny moderator, a innych rola jest taka że są tylko na zdjęciu :hejhej:

Obrazek
Szukasz czegoś biegowego ? Właśnie sprzedaję kilka rzeczy :)
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=5727301
Awatar użytkownika
lama71
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 353
Rejestracja: 16 lis 2015, 07:11
Życiówka na 10k: 52,22
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gliwice

Nieprzeczytany post

KUBATRIX pisze: Powinny być wykasowane wszystkie ogłoszenia powyżej dwóch miesięcy od dnia dzisiejszego.

Mam wrażenie że tu na forum jest tylko jeden naczelny moderator, a innych rola jest taka że są tylko na zdjęciu :hejhej:
O, i tu może być rozwiązanie jakieś. Wystarczy w regulaminie napisać, że masz obowiązek usunąć swoje ogłoszenie po np. dwóch miesiącach. Jak tego nie zrobisz, dostajesz ostrzeżenie lub bana. Lub coś innego.

A co do moderatora, to taka jest jego rola. A Ty i ja, i jak myślę wszyscy na forum, jesteśmy tylko gośćmi. To trochę jak z biegiem, wiesz w co wchodzisz i konsekwencje wejścia są po Twojej stronie. Tak przynajmniej myślę. Pasuje mi gdzieś być, to jestem, a nie, to nie jestem. Jak przypuszczam, bez żalu z obu stron.

A co do ogłoszeń o sprzedaży.... ja np. je omijam tutaj, znaczy czasem czytam, ale raczej nic poza tym. A np. na Allegro - zupełnie inaczej, czytam i na 1 i na 10. Ale tam dla mnie znaczenie ma ocena sprzedającego. Ale tu nie Allegro ani inne takie.
Rzekłem :hejhej:
ODPOWIEDZ