Komentarz do artykułu Bieganie może zniszczyć zęby. Jak to możliwe?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1735
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Z tym niszczeniem zębów przez słodycze to chyba nie jest takie proste, jak dentyści mówią.
Większość kłopotów z zębami, które miewałem zaczynały się od wnętrza zęba. Dentysta przy przeglądzie nie zauważał zmian, a dopiero na zdjęciu wychodziło, że w środku buszuje próchnica.
Mam takie wewnętrzne przekonanie, że słodycze w mniejszym stopniu szkodzą zębom przez bezpośrednie działanie, a w większym stopniu poprzez blokowanie przyswajania wapnia przez organizm.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Moja działka, myślałem, że dowiem się czegoś ciekawego a tu sprytnie zakamuflowana reklama gabinetu :bum:
Większość kłopotów z zębami, które miewałem zaczynały się od wnętrza zęba. Dentysta przy przeglądzie nie zauważał zmian, a dopiero na zdjęciu wychodziło, że w środku buszuje próchnica.
No muszę Cię zmartwić, ale próchnica nigdy nie zrobi się "od środka zęba" zawsze zaczyna się od zewnątrz. To co opisujesz wynika z naturalnej budowy zęba. Szkliwo czyli tkanka która buduje go od zewnątrz jest lepiej zmineralizowane niż zębina która jest od wewnątrz. Próchnica jeśli zaatakuje szkliwo i dostanie się do zębiny, dużo szybciej postępuje właśnie w tej wewnętrznej tkance co powoduje dokładnie taki obraz jaki opisujesz czyli malutką dziurkę w szkliwie i dziurę bombę w środku. Dlatego tak ważna jest kontrola radiologiczna poprzez zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2015, 11:43 przez Skoor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wahałem się, czy to pokazywać ale uznałem, że posiada jednak pewne ciekawe informacje.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak chcesz Adam to możesz mnie traktować jako konsultanta ds. stomatologii ;) zrobię to za darmoszkę :hejhej:

Informacje tu podane są prawdziwe, zwłaszcza chodzi o cukry i suchość w j.ustnej. Podczas biegu są podobne warunki w ustach jak podczas snu, a są to warunki które sprzyjają próchnicy czyli brak śliny i przepłukiwania zębów. Dodatkowo nie przejmował bym się tak bardzo samymi izotonikami a zwrócił uwagę na wszelkie batony i żele energetyczne bo one pięknie obklejają zęby i mają duuuużo WW. Podstawowa zasada to przepłukać zęby po izo czy żelu i będzie dobrze. No i kontrola co 6 miesięcy :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Pomyślałem, że szczególnie ta rada, dlaczego umyć zęby przed biegiem jest może ciekawa.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ma sens z tego samego powodu dla którego powinno się myć zęby przed snem :)

Generalnie w tym tekście same oczywiste oczywistości, ale dla mnie. Laik może wyciągnie z niego coś wartościowego. Swoją drogą ciekawi mnie jaki % biegaczy ma zdrowe zęby. Z tego co widzę po moich biegających pacjentach to nie jest za różowo pod tym względem.
Awatar użytkownika
Bacio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1229
Rejestracja: 22 cze 2013, 00:11
Życiówka na 10k: 55:09
Życiówka w maratonie: 5:12:13

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:Z tego co widzę po moich biegających pacjentach to nie jest za różowo pod tym względem.
Ale jak ząb boli, to nawet nie-biegacz szybko biegnie do stomatologa :-)
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak by nie-biegacz chodził na przeglądy to by go ząb nie bolał ;)
Awatar użytkownika
fotman
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1738
Rejestracja: 25 wrz 2008, 15:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

@Skoor
Pewnie, jako fachowiec masz rację pisząc o małej dziurce i dużych zniszczeniach w środku.
Ale czy ta dziurka może być tak mała, że dentysta jej nie zauważa na przeglądzie?
Raz miałem taką sytuację, że ząb wydawał się zdrowy od zewnątrz, a od wewnątrz było tak źle, że prawie skończyło się leczeniem kanałowym.

Powiem szczerze, że przemawia do mnie teoria, że nadmiar węglowodanów prostych blokuje wchłanianie witamin i minerałów. To tłumaczy nie tylko problemy z uzębieniem, ale i inne problemy zdrowotne związane ze śmieciową dietą.
Nie lubię człapać kilometrów. Wystarczy 400m.
'anything over 400m, I take a taxi' Jimson Lee www.speedendurance.com
O MOIM TRENINGU
KOMENTARZE NA TEMAT MOJEGO TRENINGU
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

fotman, założę się, że był to ubytek klasy II czyli zaczął się od powierzchni stycznej czy też międzyzębowej. Takie ubytki często są ciężkie w diagnostyce i "wychodzą" właśnie przy okazji kontroli radiologicznej. Co do Twojego "przypadku" ciężko mi cokolwiek powiedzieć bo na oczy nie widziałem, natomiast z własnej praktyki mogę powiedzieć, że bywa, że ząb wygląda na zdrowy, ale w obrazie radiologicznym widoczna jest próchnica.

Co do tej teorii to zęby generalnie nie są tak podatne na braki minerałów i witamin. Oczywiście mówię o samych zębach jako o tkance twardej i pomijam tkanki okołozębowe czyli ozębną, dziąsła itd I oczywiście sytuacja taka tyczy się osób dorosłych u których uzębienie jest w pełni rozwinięte. Krótko mówiąc ząb dojrzały jest jaki jest i taki będzie i próchnica nigdy nie zacznie się od środka, to jest zwyczajnie niemożliwe. Inaczej jest u dzieci u których zęby się rozwijają, wtedy dieta ma duży wpływ na ich jakość w przyszłości i wszelkie niedobory lub nadmiary mogą się na zębach odbić.
kowalus
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 183
Rejestracja: 07 sty 2011, 17:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Może też byc ważnym aspekt zaburzenia rówowagi kwasowo-zasadowej organizmu?
Wyczytać można, że m.in. weglowodany zakwaszają organizm, który dla utrzymania równowagi alkalicznej wykorzystuje minerały, których źródłem jest kościec i uzebienie (przy zakwaszajacej diecie, na której bazuje dziś większość społeczeństwa).
Sam intensywny sport zakwasza, oraz w jego wyniku powstaje dużo wolnych rodników, które psują tkanki i ogólnie osłaniają organizm (przy powszechnych błędach żywieniowych).
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Mój dentysta zalecał używać nitki stomatologicznej, która czyście dokładniej niż szczoteczka do zębów.
Ciekawe ile ludzi stosuje te nici.
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

:trup: Yahoo, az nie chce mi sie komentowac... Sluchaj dokladnie co Twoj dentysta mowi. :bum:
Zbigniew94
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 936
Rejestracja: 16 cze 2015, 15:59
Życiówka na 10k: 34'08
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bieruń
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przed biegiem z mentolem w gęboli lepiej mi się dycha ;)
1000 2;42'83
1500 m 4;17'59
3000 m 9'44
5000 m 16;49
10000 34'08
ODPOWIEDZ