Waga a siłownia

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
bartorz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 413
Rejestracja: 25 lip 2010, 09:57
Życiówka na 10k: kiepska

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na siłowni, na którą chodzę, jest jedna waga.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Awatar użytkownika
Bogil
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1908
Rejestracja: 20 gru 2009, 12:16
Życiówka na 10k: wstyd się przyznać
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Skawina

Nieprzeczytany post

A czy ktoś spotkał się z opinią, że biegacz powinien ćwiczyć siłowo tzn. podnosić swoje rekordy np. w martwym ciągu w małej liczbie powtórzeń z tygodnia na tydzień. Do tej pory słyszałem tylko o treningu siłowo-wytrzymałościowym czyli dużej liczbie powtórzeń - rzekomo z uwagi na wytrzymałościowy charakter biegania.

Podczas gdy na siłowni powinniśmy zwiększać nasza siłę, bo i tak potrzebnym mięśniom nadajemy wytrzymałości podczas biegania.

Wiadomo to niby bardziej statyczna siła ale przy dużej liczbie powtórzeń bardzo ciężko jest o progres siłowy. Więc taka teoria by się zgadzała.
manfred
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 594
Rejestracja: 27 paź 2009, 07:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

To właściwe jak powinien wyglądać trening maratończyk na siłowni który uwielbia być chudy i nie chce przybrać na wadze?
Awatar użytkownika
biegowyninja
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 495
Rejestracja: 09 lip 2014, 14:19
Życiówka na 10k: 47:03
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Akurat dobrze wykonany martwy ciąg angażuje tyle mięśni, że żadnemu biegaczowi nie zaszkodzi.
tomek_runner
Wyga
Wyga
Posty: 145
Rejestracja: 16 mar 2012, 11:06
Życiówka na 10k: 39:32
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

manfred pisze:To właściwe jak powinien wyglądać trening maratończyk na siłowni który uwielbia być chudy i nie chce przybrać na wadze?
a ty myślisz że od samego chwycenia za sztangę mięśnie ci urosną? Skąd wśród biegaczy taki zabobon że jak chwycą za ciężary to się napakują niczym Pudziań. Ogarnijcie się biegowi koledzy i koleżanki.
Goralll
Wyga
Wyga
Posty: 89
Rejestracja: 05 paź 2011, 17:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Bogil pisze:A czy ktoś spotkał się z opinią, że biegacz powinien ćwiczyć siłowo tzn. podnosić swoje rekordy np. w martwym ciągu w małej liczbie powtórzeń z tygodnia na tydzień. Do tej pory słyszałem tylko o treningu siłowo-wytrzymałościowym czyli dużej liczbie powtórzeń - rzekomo z uwagi na wytrzymałościowy charakter biegania.

Podczas gdy na siłowni powinniśmy zwiększać nasza siłę, bo i tak potrzebnym mięśniom nadajemy wytrzymałości podczas biegania.
Taka teoria jest przedstawiona przez autora w pozycji "waga startowa"
Sądzę, że może być w tym dużo racji. Niestety na sobie nie testowałem xD
manfred
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 594
Rejestracja: 27 paź 2009, 07:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

tomek_runner pisze:
manfred pisze:To właściwe jak powinien wyglądać trening maratończyk na siłowni który uwielbia być chudy i nie chce przybrać na wadze?
a ty myślisz że od samego chwycenia za sztangę mięśnie ci urosną? Skąd wśród biegaczy taki zabobon że jak chwycą za ciężary to się napakują niczym Pudziań. Ogarnijcie się biegowi koledzy i koleżanki.
Czyli nie ważne jak mam ćwiczyć? Bo nie rozumiem Twojej odpowiedzi. Ja nie mam zielonego pojęcia jak ćwiczyć dlatego pytam.
Kshysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 251
Rejestracja: 13 paź 2008, 17:58
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

1. Nie bardzo rozumiem co ten artykuł ma do biegania. Chyba, że na bardzo podstawowym poziomie, gdy zastanawiamy się czy od biegania schudniemy. Pytanie "czy lepiej schudnę biegając czy chodząc na siłkę" na które (chyba) stara się odpowiedzieć to badanie, wydaje mi się głupie. Lepiej schudniesz jeśli będziesz robił coś co lubisz, bo naturalnie będziesz to robił częściej niż jak byś się miał zmuszać.

2. W sprawie komentarza redakcji:
Uważam, że biegacze nie lubią ćwiczeń ogólnorozwojowych, dlatego że te są nudne jak kościelny skowyt starych bab. Mocno kontrastują z przemierzaniem przestrzeni w biegu - poznawaniem nowych miejsc.
Jeśli się ładnie poskłada ćwiczenia ogólnorozwojowe w coś bardziej wkaszalnego to da się przekonać większość populacji. To nie przypadek, że crossfit czy boot camp czy parę innych systemów zdobyło popularność. To za co się je przeklina - dobry marketing, to z drugiej strony ich ogromna siła. Bo te systemy nie są monotonne i pozwalają się wciągnąć - choćby w zabawę w coraz wyższe rekordy w martwym ciągu czy w WOD-dzie Helen.
napieraj.pl
Awatar użytkownika
spaw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 281
Rejestracja: 01 lis 2014, 22:39
Życiówka na 10k: 41:40
Życiówka w maratonie: 3h28
Lokalizacja: Sobolew

Nieprzeczytany post

Bogil pisze:A czy ktoś spotkał się z opinią, że biegacz powinien ćwiczyć siłowo tzn. podnosić swoje rekordy np. w martwym ciągu w małej liczbie powtórzeń z tygodnia na tydzień. Do tej pory słyszałem tylko o treningu siłowo-wytrzymałościowym czyli dużej liczbie powtórzeń - rzekomo z uwagi na wytrzymałościowy charakter biegania.

Podczas gdy na siłowni powinniśmy zwiększać nasza siłę, bo i tak potrzebnym mięśniom nadajemy wytrzymałości podczas biegania.

Wiadomo to niby bardziej statyczna siła ale przy dużej liczbie powtórzeń bardzo ciężko jest o progres siłowy. Więc taka teoria by się zgadzała.
Z ciężarami długodystansowiec powinien trenować bardziej moc niż siłę maksymalną.
Odpowiednio wykonywany trening mocy nie powinien powodować wzrostu masy.
BLOG viewtopic.php?f=27&t=59722
Kom viewtopic.php?f=28&t=59723
40lat, 98kg, 190cm, biegam od 2007
400m 0:55, 800m 2:04, 1000m 2:48,
1500m 4:30, 3000m 10:25, 5000m 18:38,
10km 41:40, Maraton 3h28
Awatar użytkownika
Bogil
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1908
Rejestracja: 20 gru 2009, 12:16
Życiówka na 10k: wstyd się przyznać
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Skawina

Nieprzeczytany post

Masy nie tak łatwo przybrać. Szczególnie jak się biega i jest się na wiecznym deficycie kalorycznym. Poza tym nowy bodziec dla amatora biegania który nie widział w życiu sztangi na własne oczy to nawet tzw. trening mocy może spowodować wzrost "masy".
Podobno na "czysto" realne jest przybierać 0,5 kg masy mięśniowej rocznie przy treningu kulturystycznym. Czy taki przyrost któremuś z amatorów w ogóle przeszkadza?

Myślę, że nie ma sie co wczuwać tylko normalnie robić standardowe ćwiczenia wielostawowe w różnych zakresach powtórzeń.

Niestety większość biegaczy nie lubi siłowni, a siłownia i bieganie się bardzo dobrze uzupełnia.
stepow
Wyga
Wyga
Posty: 135
Rejestracja: 25 sie 2004, 09:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Od czterech lat dołożyłem siłownię do biegania, robię trening obwodowy, od 1-2 (lato) do 3-4 razy w tygodniu (zima), możliwe minimalne przerwy, (wolne) ciężary dobrane tak, by dało się zrobić nie więcej niż 16-18 powtórzeń w serii (czyli niezbyt wielkie ale za to pot się leje ;-) ). Mięśnie jakby bardziej widoczne (zwłaszcza brzuch), a waga na wadze od czterech lata taka sama. Biega się lepiej, szybciej, o kontuzjach już zapomniałem, kręgosłup przestał boleć. Jestem już kilka lat po czterdziestce, ogólnie polecam.

Pozdrawiam,
Marek, Wrocław
http://www.stepow.net/
Ania z dietmap.pl
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2015, 16:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No proszę. Kto by pomyślał, że ćwiczenia siłowe w pewnym wieku są tak zbawienne dla panów. Nie przypuszczałabym.

Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Pozdrawiam.
manfred
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 594
Rejestracja: 27 paź 2009, 07:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Co powinien zawierać taki trening siłowy. Jakie ćwiczenia wpleść aby się nie zajechac na siłowni.
Awatar użytkownika
rubin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4232
Rejestracja: 24 sie 2012, 12:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Bogil pisze:A czy ktoś spotkał się z opinią, że biegacz powinien ćwiczyć siłowo tzn. podnosić swoje rekordy np. w martwym ciągu w małej liczbie powtórzeń z tygodnia na tydzień. Do tej pory słyszałem tylko o treningu siłowo-wytrzymałościowym czyli dużej liczbie powtórzeń - rzekomo z uwagi na wytrzymałościowy charakter biegania.

Podczas gdy na siłowni powinniśmy zwiększać nasza siłę, bo i tak potrzebnym mięśniom nadajemy wytrzymałości podczas biegania.

Wiadomo to niby bardziej statyczna siła ale przy dużej liczbie powtórzeń bardzo ciężko jest o progres siłowy. Więc taka teoria by się zgadzała.
Ja się spotkałam, tyle - że tak jak pisze dalej spaw i nie tyle chodzi o "rekordy", co zbudowanie większej siły + wytrzymałości siłowej. Dostałam szkic planu treningowego na siłownię (jako trening uzupełniający), który uwzględniając plany startowe zakłada kolejno cykle: ogólnorozwojowy, siłowy - właśnie z małą ilością powtórzeń a większymi ciężarami, obwodowy, wytrzymałościowy. Z dala od maszyn i ćwiczeń izolowanych. Za sobą mam pierwszy etap i muszę się nie zgodzić, że jest to nudne i nieatrakcyjne.
ODPOWIEDZ