Nowe buty do biegania obcierają na pięcie

Nana
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 01 paź 2016, 16:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam, wymieniłam buty do biegania na Nike Pegasusu 33, w sklepie było wszystko ok, ale po pierwszym krótkim (ok 4 km) bieganiu obtarły mnie przy zapiętce. Szczerze mówiąc nie wiem co mam zrobić, biegać w nich dalej i czekać aż się ułożą, czy szukać innego modelu. Po jednym bieganiu to już chyba nie ma możliwości ich zwrócić.
Będę wdzięczna za pomoc - początki zawsze są trudne.
New Balance but biegowy
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Buty raczej się nie ułożą, jeśli problem jest już po 4km. Czy rozmiar dobrze dobrany (powinien być nieco większy niż buty "cywilne"), skarpetki biegowe i zasznurowane jak trzeba?

PS nie wiem, jaki sklep ale niektóre sklepy by Ci te buty wymieniły na inne :)
biegam ultra i w górach :)
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak nie biegałaś po nie wiadomo jakim błocie, to przetrzyj je z kurzu i wymień. Mogą się ułożyć a mogą i nie - loteria. Ja bym nie chciał się męczyć przez 100 czy 200 kilometrów i czekać czy się "ułożą".
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeśli nie da się zwrócić, to wypróbuj inne skarpetki. Dobre skarpetki do biegania w swojej cenie można kupić w sklepie Tchibo, jeśli akurat są.
Tomi205
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 42
Rejestracja: 20 maja 2015, 09:15
Życiówka na 10k: 49,49
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć.Jestem trochę "w temacie".Miesiąc temu zareklamowałem (udanie)Kalenji z tak wytartymi zapiętkami że materiał zewnętrzny było widać.Miałem farta na którego nie liczyłem,reklamacja została uwzględniona w formie wymiany butów na inne.Wybrałem Asics Stormhawk,dopłaciłem różnicę,szybko powrót do domku i wio.... w trasę.10 kilometrów dalej miałem tak poobcierane pięty że lekko kulejąc wróciłem do domu.Przez kilka następnych dni studiowanie wszelkiej możliwej lektury o skarpetkach i wiązaniu butów.W moim przypadku okazało się że zwykłe białe 'stopki" nawet gdy są firmowe nie bardzo się nadają do biegania.A do tego miałem żle sznurowane buty.Zmiana skarpetek i kilka prób z różnym ułożeniem sznurówek przyniosło pozytywny efekt.
Zmień system sznurowania(porad i zdjęć jest mega dużo w necie),trochę je potestuj aby dobrać pod siebie.I jak pisali moi poprzednicy też zmiana skarpetek dużo pomaga.Pozdrawiam.
Robert
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 791
Rejestracja: 30 lip 2001, 10:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nana pisze:... Nike Pegasusu 33, w sklepie było wszystko ok, ale po pierwszym krótkim (ok 4 km) bieganiu obtarły mnie przy zapiętce.
A musisz w nich teraz biegac, tzn. nie masz jakichs starszych butow, ktorych moglabys uzywac w "okresie przejsciowym" przez jakies 2-3 tyg.?

Teoretycznie wiem, ze buty do biegania powinny byc gotowe do biegania "od razu", ale w moim przypadku nie jest to prawda...

Jak ja "wdrazam" buty do biegania, aby sie ulozyly pode mnie:
- z tydzien noszenia w mieszkaniu, przez 20-30 min. dziennie;
- z tydzien zwyklego chodzenia na zewnatrz (do sklepu, jesli mozesz wziac do pracy etc.), po pare kilometrow - coraz dluzej;
- w trzecim tygodniu kilka razy krotkie biegi, po 4-7 km.

Po takiej ok. 3 tygodniowej procedurze buty prawie zawsze sa w porzadku, nie obcieraja. A kiedys, bez "dlugiego wdrazania" miewalem problemy zblizone do opisanych przez Ciebie. Nie zaszkodza rowniez skarpety zmniejszajace obtarcia, typu "anti blister" (m.in. Nike takie robi).
Ostatnio zmieniony 02 paź 2016, 20:37 przez Robert, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
spens
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 972
Rejestracja: 15 lis 2013, 12:36
Życiówka na 10k: 48:35
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Też miałem takie problemy z czasem skóra na nodze zrobiła się twardsza i nie jest już tak podatna na obtarcia :) U mnie sprawdzały się plastry Compeed czy jakoś tak na pęcherze. Naklejałem takie plastry i śmigałem w butach. Potem jak je odklejałem to jakby but bardziej był ułożony i już problem obcierania nie występował. Ważne są też skarpetki, polecam np firmy Nessi i może trochę luźniej sznurować buty na początku.
Facebook / Endomondo / Garmin Connect

PB:
5k - 20:43 (parkrun Rumia, Rumi 02.2018)
10k - 41:48 (Bieg Urodzinowy, Gdynia 02.2018)
HM - 1:38:26 (Onico Gdynia Półmaraton, Gdynia 03.2017)
M - 3:39:35 (40. Maraton Warszawski, Warszawa 09.2018)
Awatar użytkownika
WojtekM
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1991
Rejestracja: 18 lip 2012, 19:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Radzionków

Nieprzeczytany post

zdarza się. jeżeli buty są dobrze dobrane rozmiarowo i dobrze wiązane, nie drażni cię zbyt wysoki zapiętek, spróbuj:
- zmienić skarpetki
- plastrować przez jakiś czas pięty profilaktycznie przed bieganiem

rzadko miałem problemy z obcieraniem przez buty biegowe, ale plastrowanie pięt przez 2-3 tygodnie pomagało w takim przypadku. buty docierały się.
Go Hard Or Go Home
Nana
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 01 paź 2016, 16:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki ogromne za porady!
Dzwoniłam do sklepu i powiedzieli, że wymienią.
Zlokalizowałam, że to niestety kwestia za wysokiego zapiętka dla mnie, ostatnio miałam 6,5 cm a teraz 7,0 cm, mała różnica a jednak takie konsekwencje.

W skarpetki też już zainwestuję, szczerze mówiąc nie myślałam, że to ma takie znaczenie, ale człowiek uczy się całe życie.

Póki co śmigam w starych i jutro biorę buty do sklepu, dam znać jak poszło z wymianą :)
Awatar użytkownika
maciekl122
Wyga
Wyga
Posty: 72
Rejestracja: 26 mar 2015, 11:51
Życiówka na 10k: 0:44:09
Życiówka w maratonie: 3:53:59

Nieprzeczytany post

Z doświadczenia wiem, że nowy but na początku może obetrzeć. Ja sam nie raz przez to przechodziłem. Na pewno pomoże obklejenie pięty plastrami, a także stopniowe przezwyczajanie stopy do nowego buta. Później już nie powinno być z tym problemu. Przynajmniej mi to pomaga :)
Awatar użytkownika
Piotr-Fit
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 869
Rejestracja: 27 mar 2013, 23:14
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:00:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:Jeśli nie da się zwrócić, to wypróbuj inne skarpetki. Dobre skarpetki do biegania w swojej cenie można kupić w sklepie Tchibo, jeśli akurat są.
czy masz na myśli te: https://www.tchibo.pl/skarpety-funkcyjn ... 65367.html ?

Nana
a z ciekawości co to za sklep? Możesz na priv posłać info.
ku chwale biegania :)
Blog: https://piotrstanek.pl/
Nana
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 01 paź 2016, 16:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

To tak podsumowując, wolałam nie ryzykować tego czy się rozbiją czy nie.
Wymieniłam na model LunarGlide8, różnica jest taka, że mają prosty zapiętek, już wypróbowane i wszystko jest ok :)
Kupiłam skarpetki biegowe, a literaturę o sznurowaniu zostawiam sobie na weekend.

A i polecam plastry Compeed --> szybciej goją się otarcia :)
ODPOWIEDZ