Poszukiwania butów startowych lub treningowo startowych

PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zastanawiam się nad zakupem butów startowych, lub treningowo startowych.

Rozpoczynam przygotowania (12 tyg. wg Jerzego Skarżyńskiego) do wyniku <40:00 na 10km. Mój ostatni bieg pod koniec czerwca to 42:01.

Mam 170cm wzrostu i aktualnie ważę 72kg, ale do czasu biegu pewnie zejdę do 70 (chyba, że nie będzie trzeba).
Ląduję na pięcie. Wiem, że to budzi kontrowersje, ale stosuję się do wszystkich rad J. Skarżyńskiego i to działa. A kontuzji nie miałem nigdy (2 lata biegania)!

Po pierwsze chciałbym zapytać, czy jest sens kupować takie buty, przy moich wynikach? Gdzieś czytałem, że warto od wyniku 45:00/10km, ale to uważam, że przesada.

Jeżeli warto, to czy polecacie jakieś startówki, których zakup powinienem rozważyć? Ja do tej pory znalazłem te poniżej. Nie chciałbym wydać więcej niż 300zł.

ASICS GEL-DS SKY SPEED 3
ASICS GEL-DS TRAINER 18
ASICS GEL-HYPER SPEED 6
ASICS PIRANHA SP 5 - te wyglądają bosko, ale są chyba tylko dla biegaczy, którzy nic nie ważą i mają nienaganną technikę?
ADIDAS ADIZERO HAGIO 2 M (aktualnie biegam w Response Cushion 22m i sobie chwalę, więc firma adidas jest u mnie lekkim faworytem)
ADIDAS ADIZERO ACE 6 M
KIPRUN COMP KALENJI
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Typowych startówek np. Asics Hyperspeed - nie ma sensu.

Natomiast treningowo-startowe np. Asics Sky Speed albo DS Trainer - jak najbardziej.

Co do pozostałych wymienionych modeli, niech wypowiedzą się inni, nie znam.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
adam1adam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1754
Rejestracja: 20 lis 2011, 09:59
Życiówka na 10k: 33:10
Życiówka w maratonie: 2:32:24

Nieprzeczytany post

Asics Pirhania to już buty na bardzo szybkie bieganie max. do 10km!
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:Typowych startówek np. Asics Hyperspeed - nie ma sensu.

Natomiast treningowo-startowe np. Asics Sky Speed albo DS Trainer - jak najbardziej.

Co do pozostałych wymienionych modeli, niech wypowiedzą się inni, nie znam.
Masz na myśli, że ich nie wykorzystam? Czy, że nie opłaca się w sensie, że przebiegnę w nich mniej km za 1zł bo są mniej trwałe?

Sky Speed kosztują 459zł, a Hyperspeed 249.
Np tutaj:
http://www.sklepbiegacza.pl/produkt/asi ... -speed-6-m
http://www.sklepbiegacza.pl/produkt/asi ... ky_speed_3

Ale gdzie indziej widzę sky speed 3 za 199. To jakiś stary model? Czy tak drogo powyżej?
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

PPP pisze:Masz na myśli, że ich nie wykorzystam? Czy, że nie opłaca się w sensie, że przebiegnę w nich mniej km za 1zł bo są mniej trwałe?
Jedno i drugie :)

459 za SkySpeed to regularna, czyli bardzo wysoka cena. 199 - to super cena. Zwykle za Skyspeed albo DS Trainer nie płacę więcej niż ok. 300zł, ale nie działam pod presją czasu.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A pomijając kwestię opłacalności złotówki/km to te Hyperspeed jak wypadają w porównaniu z innymi Asics?

To może wyda się dziwne, ale jak w listopadzie osiągnę 39:59 to raczej kończę z bieganiem. Także na długo mi nie są potrzebne.

<40 to cel, który postawiłem sobie w zeszłym roku w listopadzie. Niestety, nie podoba mi się sylwetka biegacza, a przy 70,5kg (duuuużo jak na biegacza o wzroście 170) koledzy śmieją się ze mnie i wołają "Kenijczyk" :). A żeby biegać dużo szybciej niż 40 pewnie jeszcze musiałbym zrzucić. Więc mam plan, że jak osiągnę zamierzony cel to wracam na siłownię i buduję masę. A wtedy o bieganiu poniżej 40 już mogę zapomnieć.

Także potrzebuję buty na treningi WB2, WB3 i "tysiączki" do listopada. Każdy z nich robiony raz w tygodniu (jeden z pośród nich, nie wszystkie w danym tygodniu) i wychodzi mi to tak ok 10-15km. Czyli maks 225 km.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Najważniejsza różnica to waga : Hyperspeed poniżej 200g/but, SkySpeed i DS Trainer bliżej 300g/but. To kolosalna różnica - dla bardzo szybko biegających, jednakże. Powiedzmy, nie wolniej niż 35 min/10k.
Druga to przewiewność.

Kenijczykiem to byłbyś jakbyś ważył 60-65 kg przy ok 180 cm.
Robiąc jeden trening jakościowy/szybkościowy w tygodniu, raczej, masz małe szanse na osiągnięcie 40 min, tym bardziej do listopada, ale skoro robisz wg planu to zobaczymy.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

oprócz tego jest trening siły biegowej, ale to w moich Response Cushion 22.

Wg J. Skarżyńskiego robi się jeden akcent tygodniowo. Do tej pory wychodzi mi poprawa o 30 sek/10km miesięcznie przy bieganiu ok 100km miesięcznie. Teraz będzie wychodziło ok 150km.
Jak będę widział problem to dodam ew drugi dzień z WB2 + 3M (wg zaleceń w programie < 40m)
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wczoraj zrobiłem rundkę po sklepach i znalazłem:

Puma Faas 300 v3 - http://www.sklepbiegacza.pl/produkt/puma_faas_300_v3
Sprzedawca polecał jako dobre na start na 10km.

Drugie polecane przez sprzedawcę to New Balance M590 GY3. Chwalił się, że pobiegł w nich 10km w 37:30.
Znacie te buty?
emilr10
Wyga
Wyga
Posty: 144
Rejestracja: 23 wrz 2012, 10:04
Życiówka na 10k: 0:39:30
Życiówka w maratonie: 03:05:09

Nieprzeczytany post

Jeśli można to podepnę się pod ten wątek.Ja zastanawiam się pomiędzy ASICS GEL-DS SKY SPEED 3, a ASICS GEL-DS TRAINER 18.Muszę przyznać że jestem całkowitym laikiem odnośnie tego typu butów.Do tej pory biegam niezmiennie w asics cumulus(zdarłem już z 5 par) i sobie chwalę.Mam 176cm wzrostu i 72 kg.Miałbym prośbę by ktoś mi przybliżył wady i zalety jednych i drugich.Chcę je kupić pod starty na 10 km,ale zapewne jakiś HM też bym zaliczył.Moim celem na 10km jest zejście poniżej 40 min/10 km.Czy jet w ogóle sens pchania się w takie buty na takim poziomie,czy jeszcze poczekać?Proszę o poradę....Dodam tylko,że można je kupić z 199 :)
Obrazek
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Pytanie "czy jest sens się w nie pchać" to można zadawać jak się chce wydać ponad 300-600zł. 199 to taniej niż niejedne Kalenji.

Nie sądzę, aby istniało coś takiego jak "za dobre" buty na dany poziom. Problemem może być tylko cena. A dokładnie znalezienie takich, które mają odpowiedni stosunek ceny do właściwości, których od nich oczekujemy przy naszym aktualnym poziomie wytrenowania.
emilr10
Wyga
Wyga
Posty: 144
Rejestracja: 23 wrz 2012, 10:04
Życiówka na 10k: 0:39:30
Życiówka w maratonie: 03:05:09

Nieprzeczytany post

PPP pisze:Pytanie "czy jest sens się w nie pchać" to można zadawać jak się chce wydać ponad 300-600zł. 199 to taniej niż niejedne Kalenji.

Nie sądzę, aby istniało coś takiego jak "za dobre" buty na dany poziom. Problemem może być tylko cena. A dokładnie znalezienie takich, które mają odpowiedni stosunek ceny do właściwości, których od nich oczekujemy przy naszym aktualnym poziomie wytrenowania.
Hmmm. No i tu się z Tobą nie zgodzę. Weźmy taki przykład;maratończyk waga 120kg walczy o 5:30h w maratonie,jak kupi buty startowe to pobiegnie szybciej bo były tanie...... :niewiem:
Więc są sytuacje w których buty startowe nie pomogą,a wręcz mogą zaszkodzić.takie jest moje zdanie.
Ja oczekuję po kupnie tych butów,że z racji tego,że są lżejsze będę wstanie biec szybciej co oczywiste przybliża mnie do celu.Jeżeli tego efektu mam nie uzyskać to nie mam chęci ich kupowania nawet jak by kosztowały 50zl,gdyż do treningu mam już sprawdzony model i nie mam ochoty na innowacje.Tym bardziej,że w kolejce (czytaj w szafie) leży nówka para która sobie czeka na swoją kolej.Więc zakup kolejnych butów,tylko dlatego że są tanie,a będą nieprzydatne i nie zdadzą egzaminu mija się z celem :)
Obrazek
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ale podałeś przykład... :)

Czy ja coś takiego sugerowałem? Napisałem, że cechy butów muszą odpowiadać naszemu wytrenowaniu. Buty startowe nijak nie odpowiadają zawodnikowi o wadze 120kg.
Awatar użytkownika
radslo1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 731
Rejestracja: 29 mar 2012, 17:28
Życiówka na 10k: 39:53
Życiówka w maratonie: 3:21:47
Lokalizacja: Żelechów/Warszawa

Nieprzeczytany post

PPP pisze:Ale podałeś przykład... :)

Czy ja coś takiego sugerowałem? Napisałem, że cechy butów muszą odpowiadać naszemu wytrenowaniu. Buty startowe nijak nie odpowiadają zawodnikowi o wadze 120kg.
Tak sugerowałeś. Najpierw napisałeś, że nie ma czegoś takiego wg Ciebie jak "za dobre" buty na dany poziom, a teraz piszesz, że cechy butów muszą odpowiadać naszemu wytrenowaniu. No to się zdecyduj.
Kolega zadał konkretne pytanie i należałoby odpowiedzieć jak się zabiera głos w wątku.

Emil,
ja bym brał DS trainera. Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że ja odczuwałem różnicę biegając np w Adidas Adizero Ace 3. Moim zdaniem przy Twojej wadze warto takie buty zakupić. Z pewnością pohasasz w nich także na wielu treningach a może z czasem nie będziesz już chciał wracać do mocno amortyzowanych butów.
W fajnej promocji masz też np to http://www.sklepbiegacza.pl/produkt/adi ... ro-ace-6-m
PPP
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 21
Rejestracja: 08 kwie 2014, 19:13
Życiówka na 10k: 45:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

radslo1 pisze:
PPP pisze:Ale podałeś przykład... :)

Czy ja coś takiego sugerowałem? Napisałem, że cechy butów muszą odpowiadać naszemu wytrenowaniu. Buty startowe nijak nie odpowiadają zawodnikowi o wadze 120kg.
Tak sugerowałeś. Najpierw napisałeś, że nie ma czegoś takiego wg Ciebie jak "za dobre" buty na dany poziom, a teraz piszesz, że cechy butów muszą odpowiadać naszemu wytrenowaniu. No to się zdecyduj.
Kolega zadał konkretne pytanie i należałoby odpowiedzieć jak się zabiera głos w wątku.

Emil,
ja bym brał DS trainera. Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że ja odczuwałem różnicę biegając np w Adidas Adizero Ace 3. Moim zdaniem przy Twojej wadze warto takie buty zakupić. Z pewnością pohasasz w nich także na wielu treningach a może z czasem nie będziesz już chciał wracać do mocno amortyzowanych butów.
W fajnej promocji masz też np to http://www.sklepbiegacza.pl/produkt/adi ... ro-ace-6-m
To przeczytaj jeszcze raz co napisałem.
"Problemem może być tylko cena. A dokładnie znalezienie takich, które mają odpowiedni stosunek ceny do właściwości, których od nich oczekujemy przy naszym aktualnym poziomie wytrenowania."

"Za dobre" to co innego niż złe i bardzo złe. A kolega podał przykład bardzo złych butów, dla danego biegacza. Myślałem, że poruszamy się w jakimś rozsądnym zakresie i nie muszę pisać rzeczy oczywistych.

Po drugie, to ja zadałem pytanie i to mój wątek.
Wcześniej zadawałem pytanie odnośnie tych butów i była już również odpowiedź. Pytałem już również o buty, które sam polecasz. Zapoznaj się z wątkiem, zanim zaczniesz kogoś pouczać.
ODPOWIEDZ