Zaburzenia elektrolitowe- czym suplementować ?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
lizbetka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 11:05
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Biegam od 11 miesięcy, regularnie 5 razy w tygodniu po ok. 10- 12 km. W lipcu zaczęłam się fatalnie czuć, miałam wysoki puls, uczucie nierównej pracy serca, cały czas miałam wrażenie, że się duszę. Na treningach umierałam. W końcu wpadłam na pomysł, że może trzeba wyniki, bo może to anemia. Ale okazało się, że żelazo ok, morfologia ok,, tsh ok ( bo mam Hashimoto). Natomiast potas i sód poniżej normy. Suplementuję potas, magnez, dosalam potrawy. Co miesiąc robię wyniki. Magiczną granicę 4 przy potasie przekroczyłam raz ( normy od 3,5 do 5 mmol/l). Poza tym cały czas potas w każdym badaniu poniżej, bądź na granicy normy, sód tak samo. Biorę Potazek, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 4-6 szt. dziennie. U lekarza byłam- stwierdził, ze skoro te kłopoty z poziomem potasu zbiegły się z rozpoczęciem biegania, to powinnam przestać biegać i po kłopocie. Tylko że ja chcę biegać ! Może doradzicie mi bardziej skuteczny preparat by poziom potasu i sodu był wyższy ?
New Balance but biegowy
squarePants
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 452
Rejestracja: 13 mar 2013, 15:19
Życiówka na 10k: 36:51
Życiówka w maratonie: 2:51
Lokalizacja: Biłgoraj

Nieprzeczytany post

To nie wiem, może te potrawy spróbuj?
IM 9:40
1/2IM 4:31
1/4IM 2:05
Ol 02:07:26
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Badałaś nerki?
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
Awatar użytkownika
kaello
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Warto czasem spytać pani/pana w aptece. Ci ludzie znają się na lekach i pomogą coś dobrać.
Awatar użytkownika
marcinostrowiec
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 859
Rejestracja: 17 maja 2012, 17:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

nigdy nie pytaj w aptece o rade ci ludzie znaja sie tylko na tym co sprzedaja jeżeli nie sprzedaja to dla nich nie istnieje

chlorek potasu
http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... i-1-2-1025

i dieta potasowa w necie poczytaj banany ziemniaki pomidory itd
Moje wpisy, moje doświadczenie, każdy jest indywidualnym przypadkiem, ale prawidłowości występują
Forumowym nauczycielom gramatyki ortografii oraz stylu mówie zdecydowane NIE
lizbetka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 11:05
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mocz ogólny ok, nie wiem jakie jeszcze badanie wykonać (jeśli chodzi o nerki). Dietę potasową stosuję od lipca, do potasu i magnezu dorzucam codziennie szklankę Litorsalu. Przy dużych dawkach potasu i tym Litorsalu (plus dieta potasowa ) czuję się w miarę ok. Tylko denerwuję się, że tyle muszę tego łykać. Mój mąż bierze jedna kapsułkę potasu dziennie, biega tyle co ja, diety potasowej nie stosuje a wyniki ma super.
Awatar użytkownika
marcinostrowiec
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 859
Rejestracja: 17 maja 2012, 17:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

lizbetka pisze:Mocz ogólny ok, nie wiem jakie jeszcze badanie wykonać (jeśli chodzi o nerki). Dietę potasową stosuję od lipca, do potasu i magnezu dorzucam codziennie szklankę Litorsalu. Przy dużych dawkach potasu i tym Litorsalu (plus dieta potasowa ) czuję się w miarę ok. Tylko denerwuję się, że tyle muszę tego łykać. Mój mąż bierze jedna kapsułkę potasu dziennie, biega tyle co ja, diety potasowej nie stosuje a wyniki ma super.
nigdy nie porównuj sie do innych kazdy ma swój swiat sa ludzie tury i ludzie myszy
Moje wpisy, moje doświadczenie, każdy jest indywidualnym przypadkiem, ale prawidłowości występują
Forumowym nauczycielom gramatyki ortografii oraz stylu mówie zdecydowane NIE
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A czy nadal masz te fatalne odczucia treningowe? Czy problemem dla ciebie jest poziom potasu oscylujący wokół dolnego zakresu wartości referencyjnych, czy niemożność biegania?

Może to być objaw przetrenowania. Mam znajomego, który zaczynał biegać na wiosnę, latem miał problemy sercowe więc przestawał, do wiosny mu przechodziło i znowu zaczynał biegać. I tak w kółko. Okazało się, że narzucał sobie zbyt obciążający (jak dla niego) trening i organizm wytrzymywał do lata, po czym zaczynało się przetrenowanie.
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
lizbetka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 11:05
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Gdy przyjmuję dziennie o 1800 mg potasu + szklanka Litorsalu czuję się świetnie. Wystarczy jednak, że próbuję zmniejszać dawkę, odstawiać Litorsal zaczyna się fatalne samopoczucie, nie tylko treningowe.
Niepokojące dla mnie jest to, że na początku potrzebowałam zaledwie 900 mg potasu by dobrze się czuć. Z każdym miesiącem potrzebuję coraz więcej. Uświadomiłam sobie to dopiero teraz, gdy rozpoczęłam ten wątek.
Może powinnam wybrać się do innego lekarza. Przemyślę też dłuższy odpoczynek, bo może to faktycznie przetrenowanie. Ale z drugiej strony na przetrenowanie chyba nie ma leku , prawda ? A mi pomaga potas :)
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pytanie, czy nie potrzebujesz więcej bo więcej biegasz, więcej się pocisz itd?


BTW, ja wypijam średnio 5l soku pomidorowego na tydzień, wystarcza ;)
(sok pomidorowy ma ok 200mg potasu w 100ml, litr to 2000mg potasu w dużo lepiej przyswajalnej formie niż tabletki)
Tomeck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 665
Rejestracja: 17 lut 2016, 17:30

Nieprzeczytany post

Dzięki, Charme. Spróbuję soku, bo też coś ostatnio nie wyrabiam, a pastylki już są w użyciu.
ODPOWIEDZ