Żele energetyczne z... alkoholem

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Hej biegacze,

wiem, że jest osobny wątek dot. żeli energetycznych na forum, ale znalazłem niezłego kąska wśród żeli i uznałem, że należy mu się osobny wątek.
Mam w perspektywie kilka dłuższych jednostek. Po wakacjach w planach impreza kolarska na długim (jak na mnie) dystansie. Zacząłem w związku z tym rozglądać się powoli po ciekawych żelach energetycznych itp. Dziś natrafiłem na jedną z marek, które proponuje znany, polski triathlonista - markę Etixx.
Zajrzałem na ich stronę, zobaczyłem ceny i skład większości produktów i pewnie olałbym temat, bo kilka rzeczy mi nie pasowało. ALE! Ale natrafiłem na żel energetyczny z dodatkiem.... alkoholu.
Nie wierzyłem własnym oczom :D. Jak takie coś może być w żelu dedykowanym sportowcom? Ciekawe jakby odnieśli się do tego sędziowie, gdybym się załatwił takimi żelami na zawodach kolarskich ;). A na mecie dmuchanie w alkomat?

Zobaczcie sami: https://etixxsports.com/pl/products/eti ... ng-guarana

"Zawiera alkohol: 2.95% vol."

oraz kopia składników:

"Syrop cukrowy 32 g (dekstroza 8% / sacharoza 55% / maltoza 6% / cukry wyższe 31%) – dekstroza 6 g – płynny ekstrakt z guarany (nasion) (Paullinia cupana, alkohol, woda) 1,5 g (3%) – płynny ekstrakt z liści zielonej herbaty (Camellia Sinensis, woda, alkohol) 1,5 g (3%) – płynny ekstrakt z żeń-szenia (korzenia) (Panax Ginseng, alkohol, woda) 0,75 g (1,5%) – płynny ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego (korzenia) (Eleutherococcus Senticosus, woda, alkohol) 0,75 g (1,5%) – tauryna 0,75 g – kwas askorbinowy – substancja konserwująca: sorbinian potasu – aromat: czerwonych porzeczek / wiśni – woda"

Co o tym sądzicie?
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Lisciasty
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 978
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Chyba się nudzisz kolego i szukasz dziury w całym. Tam jest 7x mniej alkoholu niż w całej butelce 2% radlera.
Musieliby badać ludzi mikroskopem elektronowym, żeby wykryć jakiś alkohol, zwłaszcza po iluś kilometrach :>
Gdy na rzyci zgolę włoski, jestem piękny, jestem boski!
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Nie chodzi o szukanie dziury w całym. Komentarz dotyczący jazdy pod wpływem też raczej pół żartem, pół serio. Proste wyliczenie pokazuje, że w jednym żelu jest niecałe 1,5 grama alkoholu. Podobnie pewnie kształtuje się zawartość alkoholu w czekoladkach z alkoholem.

Bardziej chodzi mi o sens dodawania alkoholu do tego typu suplementu. Wydaję mi się, że w założeniu żel energetyczny dawać kopa, ale mimo wszystko być zdrową alternatywą. Jest to w końcu produkt dedykowany sportowcom.
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
Sacre
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 751
Rejestracja: 29 cze 2013, 19:49
Życiówka na 10k: 33'
Życiówka w maratonie: 3h10

Nieprzeczytany post

Chyba alkohol jest dodawany aby nie czuć bólu podczas długotrwałego wysiłku.
Sacre
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 751
Rejestracja: 29 cze 2013, 19:49
Życiówka na 10k: 33'
Życiówka w maratonie: 3h10

Nieprzeczytany post

A słyszeliście, że polska policja wyłapuje pijanych rowerzystów? Bo nie mają co robić to łapią ich.
Cyna
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2015, 21:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Proponuje wrócić do szkoły i zapytać pani od chemii do czego służy alkohol w wyciagach. Biologiczka tez powinna wiedzieć. I czytać ze zrozumieniem, chlopcy
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

Cyna pisze:Proponuje wrócić do szkoły i zapytać pani od chemii do czego służy alkohol w wyciagach. Biologiczka tez powinna wiedzieć. I czytać ze zrozumieniem, chlopcy
Alkohol działa świetnie jako konserwant. Używając etanolu o stężeniu 70% serwujemy bakteriom tak wysoką dawkę środka denaturującego białka (czyli te białka, które są głównym budulcem komórek małych bakterii, zostają zniszczone pod względem ich struktury), że bakterie przestają prowadzić procesy gnilne i fermentacyjne w naszych naturalnych wyciągach.
Wrzuciłem link do żelu jako ciekawostkę, bo jest to swoisty rodzynek. W żadnym innym żelu nie napotkałem zawartości alkoholu. Widzę jednak, że zawsze można liczyć na cynizm i wyniosłość użytkowników forum. Dzięki!
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
Awatar użytkownika
Lisciasty
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 978
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Na jakimś maratonie górskim w Czechach podają piwko na punktach odżywczych,
może to jest jakaś podobna metoda? :>
Gdy na rzyci zgolę włoski, jestem piękny, jestem boski!
Awatar użytkownika
Arasso
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 570
Rejestracja: 22 maja 2014, 17:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Swego czasu alkohol był bardzo popularnym środkiem dopingowym wśród kolarzy :D

Obrazek Obrazek
"Life can pull you down but running will always lift you up."
Cyna
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2015, 21:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A jednak, czytanie bez zrozumienia, zarówno postu jak i składu produktu. filipO i reszta, taki opis składu produktu potraktował bym jako rzetelność producenta. Dla was słowa klucze: ekstraktor, stabilizator, konserwant. Dzwoni?
Cyna
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2015, 21:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jeszcze jedna podpowiedz: to nie jest dodatek. Nikt tam nie dolał spirytusu. Naprawdę, wystarczy czytanie ze zrozumieniem. Kolejne słowa klucze - znaki przystankowe.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Z drugiej strony, wchodząc w jakieś towarzystwo warto się przywitać i nie zaczynać od wymyślania innym od analfabetów. "Chłopcze".
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Cyna
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 maja 2015, 21:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Przywitany jestem od kilku lat, tylko coś ze starszą rejestracją nie zagrało i zarejestrowałem się raz jeszcze. Wybaczcie, wrażliwcy, będę pamiętał, że cięty język i okazywanie zniecierpliwienia dozwolone dopiero po 1000 postów. :-) @up gratuluję czujności!
Temat do zakopania.
Awatar użytkownika
Lisciasty
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 978
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Etat szydercy ma gocu, więc musisz poczekać, aż przejdzie na emeryturę lub się znudzi ;P
Gdy na rzyci zgolę włoski, jestem piękny, jestem boski!
pulsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2015, 23:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja jednak lubię żele wysokoenergetyczne. Wiadomo, że jest to produkt przetworzony mocno ale daje dużo energii podczas biegu, a czasem jest tak że brakuje tych sił.
ODPOWIEDZ