Ból pod kolanem :(! pomocy, jak sobie z nim poradzić?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Podczas rozciągania/skłonu za mocno to zrobiłem jak do szpagatu, pojawiły mi się o te dolegliwości stwierdzone przez ortopedę:

s83.4 Skręcenie i naderwanie w obrębie strzałkowego piszczelowego więzadła pobocznego kolana
s83.5 Skręcenie i naderwanie w obrębie przedniego tylnego więzadła krzyżowego kolana
torbiel bakera niewielki, uszkodzona łakątka, acl częściowo uszkodzone.

Boli mnie szczególnie z tyłu kolana, co to jest, co się znajduje z tyłu kolana(przy zgięciu)? ortopeda zlecił mi pole magnetyczne i ochłodzenie, ale nie pomogło, czy artroskopia mi pomoże? długo się czeka mówił o tym lekarz, a rehabilitacja dopiero od października, mogę jeździć rowerem, pływać, ale z bieganiem ciężko jest, opaska pomaga, ale to ryzyko, minęło już ponad trzy miesiące,a ból ten sam, mam wrażenie, że COFA mi się kolano podczas biegania.Proszę o pomoc, dziękuje.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

niezły z ciebie akrobata :hahaha:
obawiam się, że bez pomocy specjalisty się nie obejdzie :spoczko:
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

raczej liczyłem na to, że ktoś
tutaj ma podobną/miał kontuzję
nie jest tak?
krzys1001
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1462
Rejestracja: 04 lut 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 00:37:35
Życiówka w maratonie: 02:58:32

Nieprzeczytany post

Udaj się fizjoterapeuty.
Awatar użytkownika
synergia_mj
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 185
Rejestracja: 26 sty 2014, 11:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Witaj!

Z badania lekarza i Twojego opisu, wynika,że uszkodziłeś wiele struktur w rejonie kolana.
Aby stwierdzić w jakim stopniu jest uszkodzona łąkotka i acl należy wykonać rezonans magnetyczny.
NA ten czas proponuję oszczędzać nogę,aby nie powodować dalszych uszkodzeń łąkotki.
Piszesz,że " mam wrażenie, że COFA mi się kolano podczas biegania"- oznacza to,że Twoje więzadła nie są wydolne i nie stabilizują stawu. Odpuść bieganie, nie pogarszaj sprawy.

Jeśli masz pytania, chętnie odpowiem.

Pozdrawiam
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A czy ktoś miał podobną kontuzję? Ja niby mam rehabilitację od października, ale jak się rozciągam, to czuję ból pod kolanem w prawej nodze przy skłonach np. albo jak za długo stoję lub biegam, na artroskopie czeka się 1,5 roku i tak nie mam gwarancji, że mi pomoże, a na rezonans magnetyczny ile się czeka? Mogę pływać i jeździć rowerem, ale biegać niestety nie to dla mnie dramat :(
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kiedy będę mógł wrócić do biegania? Rehabilitacja dopiero od października, nie wiadomo czy pomoże, pole magnetyczne i ćw.stabilzacyjne nie pomogły, ewentualna artroskopia od 1 do 2 lat się czeka chyba nie ma gwarancji czy pomoże, jeździć rowerem i pływać mogę, ale biegać nie, ważę też dużo, czy waga ma wpływ na kolano?ile się czeka na rezonans magnetyczny?
Awatar użytkownika
mackris
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 183
Rejestracja: 22 cze 2016, 11:50
Życiówka na 10k: 43:04
Życiówka w maratonie: 4:07:00
Lokalizacja: wg GPS

Nieprzeczytany post

Maciek89 pisze: Boli mnie szczególnie z tyłu kolana, co to jest, co się znajduje z tyłu kolana(przy zgięciu)? ortopeda zlecił mi pole magnetyczne i ochłodzenie, ale nie pomogło, czy artroskopia mi pomoże? długo się czeka mówił o tym lekarz, a rehabilitacja dopiero od października, mogę jeździć rowerem, pływać, ale z bieganiem ciężko jest, opaska pomaga, ale to ryzyko, minęło już ponad trzy miesiące,a ból ten sam, mam wrażenie, że COFA mi się kolano podczas biegania.Proszę o pomoc, dziękuje.
Jeżeli biegasz pomimo urazu to nie licz na poprawę w 3 miesiące !!!
Kolano to poważny problem nawet przy niewielkim urazie. Co do artroskopii to ja nie miałem ale znam więcej osób którym zaszkodziła niż tych którym pomogła. Każda ingerencja w kolano to ryzyko. Moje rady są dwie - alternatywne:
1. Jeżeli korzystasz z publicznej służby zdrowia to w czasie oczekiwania na zabiegi powinieneś zrezygnować z biegania (pływanie utrzyma Cię w kondycji). Zanim zdecydujesz sie na zabiegi ingerujące w kolano sprawdź lekarza 10 x. W międzyczasie idź do fizjoterapeuty niech da Ci ćwiczenia wzmacniające. Sam je wykonasz w domu. Możesz też znaleźć innego lekarza (co 2 głowy to nie jedna). Z opisu urazu wynika, że diagnosta wypisał wszystkie elementy kolana jakie zna. Może przesadził? Ja jak chodzę do lekarzy to karzą mi sie powoli piachem okładać :usmiech: a mimo to nie jest tak źle.
2. Jeżeli masz kasę to znajdź prywatnie specjalistę. Są naprawdę dobrzy np. https://www.znanylekarz.pl/krzysztof-ga ... a/naleczow i im zaufaj.

życzę zdrowia

...Myślę, że dam radę przebiec ten wyścig, to tylko o 2 dni dłużej. 5 dni. Biegałem za owcami przez 3 dni... Cliff Young
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ta rehabilitacja na NFZ w ogóle mi pomoże?(to jest tylko 10 dni rehabilitacji) skoro pole magnetyczne i ćw stabilizacyjne nie dały żadnego skutku, a może to od otyłości wszystko, raczej nie, bo kiedyś też tak ważyłem i nie bolało, ja chcę biegać i grać w piłkę, ale z opaską też słabo się gra :(.
Awatar użytkownika
mackris
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 183
Rejestracja: 22 cze 2016, 11:50
Życiówka na 10k: 43:04
Życiówka w maratonie: 4:07:00
Lokalizacja: wg GPS

Nieprzeczytany post

Maciek89 pisze:ta rehabilitacja na NFZ w ogóle mi pomoże?(to jest tylko 10 dni rehabilitacji) skoro pole magnetyczne i ćw stabilizacyjne nie dały żadnego skutku, a może to od otyłości wszystko, raczej nie, bo kiedyś też tak ważyłem i nie bolało, ja chcę biegać i grać w piłkę, ale z opaską też słabo się gra :(.
Nie chcę oceniać NFZ bo różnie działa w różnych rejonach. Tym bardziej Twój przypadek nie jest do oceny z poziomu forum. O ile wiem fizjoterapia w NFZ to min. z min. i nie ma co liczyć na cuda. Wg mnie nie tu jednak tkwi problem. Zabiegi nie załatwią wszystkiego. Pomogą złagodzić stan zapalny, rozluźnią spięte mięśnie itd. Najważniejsze będą ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kolano to one spowodują że kolano będzie pracowało jak dawniej. Większość z tych ćwiczeń można robić samodzielnie. Okłady zimne czy ciepłe też a jest też sporo zabiegów bardzo tanich a dobrych. Bieganie czy granie w opasce nic nie pomoże a wręcz zaszkodzi. Kolano mając "pomoc" z opaski rozleniwia się. Mięśnie odpowiedzialne za stabilizacje pracują coraz słabiej itd. Opaska jest dobra jak kolano leczysz i potrzebujesz wyizolować mięśnie czy więzadła aby uraz sie nie pogłębił. Dużo piszesz o wadze. Tusza + kolano = problem (raczej zawsze) w sporcie. Zaznaczam, że nie jestem lekarzem i to co pisze są to moje spostrzeżenia z własnych urazów.
Tak więc nie przeginaj i wylecz najpierw kolano. Czasami jakaś drobnostka, zaniedbana urośnie do wielkiego problemu.

...Myślę, że dam radę przebiec ten wyścig, to tylko o 2 dni dłużej. 5 dni. Biegałem za owcami przez 3 dni... Cliff Young
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O to się rozchodzi, że nie wiem jak wyleczyć te kolano, rehabilitacja dopiero od października nie wiadomo czy pomoże, a atroskopia ewentualna, przeraża mnie ten tekst, że wcale może nie być lepiej po artroskopii.
Maciek89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2016, 22:09
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

https://zapodaj.net/8ea6695e9e798.jpg.html
https://zapodaj.net/584ec97f47eaf.jpg.html

o to zdjęcia gdzie mnie dokładnie boli, może to coś wskóra i mi podpowiecie ?
Awatar użytkownika
mackris
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 183
Rejestracja: 22 cze 2016, 11:50
Życiówka na 10k: 43:04
Życiówka w maratonie: 4:07:00
Lokalizacja: wg GPS

Nieprzeczytany post

Maciek89 pisze:O to się rozchodzi, że nie wiem jak wyleczyć te kolano,
Na forum możesz dostać porady i spostrzeżenia oparte na urazach piszącego lub jego znajomych. Czyli jak to było u niego. Nie licz, że ktoś Ci powie jak to kolano wyleczyć. A jeżeli ktoś Ci tak napisze, to będzie zgadywał (nawet będąc prywatnie lekarzem). Moim zdaniem czekanie do października nie jest niczym złym bo kolano się samo regeneruje- pod warunkiem, że mu pozwolisz. Jeżeli nie chcesz czekać to idź do fizjoterapeuty lub jak nie wierzysz w diagnozę to do drugiego lekarza- zrób tomograf itd.

...Myślę, że dam radę przebiec ten wyścig, to tylko o 2 dni dłużej. 5 dni. Biegałem za owcami przez 3 dni... Cliff Young
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jak mocno Cie bolało/boli ? Trochę czasu już minęło, wyleczyłeś się ?

Mam podobny przypadek tylko że nawet nie wiem gdzie sobie uszkodziłem kolano. Ból to nie jest, raczej "czuję" że coś się dzieje.
Awatar użytkownika
Daniell
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 164
Rejestracja: 19 paź 2015, 11:55
Życiówka na 10k: 43
Życiówka w maratonie: 3:41

Nieprzeczytany post

kuczi pisze:Jak mocno Cie bolało/boli ? Trochę czasu już minęło, wyleczyłeś się ?

Mam podobny przypadek tylko że nawet nie wiem gdzie sobie uszkodziłem kolano. Ból to nie jest, raczej "czuję" że coś się dzieje.
Ja również nabawiłem się problemów z kolanem. Po ostrym treningu zwineło mnie na 4 dni. Potem 4 dni easy i ostatnie rozbieganie 20 km przed maratonem po którym złożyło mnie do reszty. Po tygodniu zrobiłem maraton . W tygodniu jeszcze zdążyłem isć do ortopedy który po badaniu USG stwierdził uszkodzenie łąkotki. Zasugerował artroskopie.
Wypadało by zrobić rezonans kolana i ocenić zniszczenia.
ODPOWIEDZ