Jaskra barwnikowa

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Jarek75
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2008, 21:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Siemianowice

Nieprzeczytany post

Jaskra barwnikowa (ang. pigmentary glaucoma) to choroba oka, która rozwija się nagle i zlekceważona może doprowadzić do ślepoty.

Grupa ryzyka: mężczyźni w wieku 20-40 lat, kolor oczu: jasny, krótkowzroczność.

Jeżeli do wymienionych wyżej czynników dochodzi coś jeszcze, do końca nie wiadomo co, to z tęczówki oka może zacząć wysypywać się barwnik, który zatyka kanały ujściowe pewnej cieczy z komory oka. Wzrasta ciśnienie oka i uszkadza nerw wzrokowy (nieodwracalnie, początkowo niezauważalnie).

Być może jednym z czynników ryzyka jest bieganie, które poprzez wstrząsy ułatwia wysyp ziaren barwnika.
Dlatego przestrzegam Was: gdyby nagle wystąpiły u Was któreś z następujących objawów:
  • zamglone widzenie
    ból oka (występuje tylko w silnym ataku)
    jasne tęczowe kręgi widoczne w czasie patrzenia na światło w ciemności (wokół tego światła)
    wyczuwalna twardość oka (na przykład w stosunku do oka drugiego, można wyczuć palcami, szczególnie nie swoimi :))
natychmiast trzeba się zgłosić do okulisty (na ostry dyżur okulistyczny), jeszcze w czasie trwania tego objawu, który może samoczynnie ustąpić po paru godzinach.

Niestety ja tej wiedzy nie miałem. Gdyby ktoś miał styczność z tą chorobą lub dysponował wiedzą wychodzącą poza to, co można znaleźć w internecie, to proszę o kontakt na priva albo posta. Oczywiście służę pomocą, gdybym był jakoś użyteczny. Lekarzem nie jestem.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Trudno jest znaleźć o tej odmianie jaskry jakieś informacje.
Czy zgłoszenie sia do okulisty w trakcie trwania objawu rzeczywiście pomaga w rozpoznaniu ? Skąd to wiesz? Od jakiegoś lekarza ?
Awatar użytkownika
trinity
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 185
Rejestracja: 24 paź 2008, 04:15

Nieprzeczytany post

Ja mam jaskrę, choć nie barwnikową, ale to co mogę powiedzieć o konieczności szybkiego zgłoszenia się do lekarza to, że wzrost ciśnienia w gałce ocznej wywołany jaskrą ( taka czy inną ) uszkadza nerw wzrokowy i powoduje zwężenie pola widzenia. Ważne jest, żeby to ciśnienie obniżyć.
Awatar użytkownika
Jarek75
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2008, 21:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Siemianowice

Nieprzeczytany post

Sory za spóźnienie, myślałem, że mnie mail powiadomi o odpowiedzi w wątku. Już mówię: objaw może ustąpić samoistnie i potem lekarze nic nie wiedzą, wręcz mogą nie uwierzyć. Dlatego ważne jest zgłosić się do badania natychmiast.
Aha, u nas jeszcze powód prozaiczny: jak Cię boli, to muszą przyjąć. Jak przyjdziesz na drugi dzień, to już nie jest stan ostry :) Będziesz czekać np. 2 miesiące na wizytę.
Skąd wiem? Autopsja. W dużej części są to właśnie informacje od lekarzy.

Po polsku jakoś teraz też nie umiem znaleźć konkretów. A po angielsku np. tu: http://www.glaucoma.org/learn/pigment_dispers.php

Może jeszcze dodam, że istnieje coś takiego jak "zespół rozproszonego barwnika", który właśnie potrafi (ale nie musi) rozwinąć się w jaskrę barwnikową. "Wysypany barwnik" okulista widzi nawet przy rutynowym badaniu oka.
Cezary Letza
Wyga
Wyga
Posty: 109
Rejestracja: 01 lut 2007, 14:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Gdzieś kiedyś czytałem, że intensywne (długie) bieganie po twardej nawierzchni powoduje obumieranie czerwonych ciałek krwi (poprzez wstrząsy).
Z bieganiem, jak ze wszystkim, najważniejsze są: UMIAR i RÓŻNORODNOŚĆ.
Czarek
Awatar użytkownika
Jarek75
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2008, 21:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Siemianowice

Nieprzeczytany post

Dużo wiedzy w tym internecie. Najciekawsze, że ten "syndrom rozproszonego barwnika" można czasem zdiagnozować samodzielnie. Zwróćcie uwagę na ciemne pierścienie na oku na tej stronie.
Obrazek
I jeszcze coś, w temacie bieganie jak najbardziej:
13. Haynes WL, Johnson AT, Alward WLM. Effects of jogging exercise on patients with the pigment dispersion syndrome and pigmentary glaucoma. Ophthalmology. 1992;99:1096-1103.
Wpływ treningu biegowego na pacjentów z zespołem rozproszonego barwnika i jaskry barwnikowej. Artykuł w czasopiśmie "Okulistyka". Nie czytałem, ale zapewne odradzają. W każdym razie okuliści o tym piszą.

[2008-12-29] Zgromadziłem dość dużą wiedzę na temat tego zjawiska. Gdyby ktoś potrzebował pomocy czy informacji, to chętnie udzielę. Mam na przykład ksera paru artykułów z USA, gdzie temat jest szeroko przewałkowany. Np. artykuł, który wymieniłem ciut wyżej podaje dwie możliwości: przestać uprawiać sport lub przed treningiem zakraplać odpowiednie lekarstwo (0,5% pilokarpiny).
gremliner
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2013, 09:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czesc,
Ostatnio mialem taka sytuacje ze mialem wysokie cisnienie w oczach. Podali mi atropine i badali wzrok. Po tym badaniu cisnienie skoczylo ponad norme. Na drugi dzien zauwazylem w jednym oku ze wyplynal te pigment z teczowki do oka. Czy to grozne ?! Wyglada mi to na jaskre barwnikowa. Zaznaczam ze stali sie to pi badaniu po tych kroplach mialem ostry ucisk w glowie. Prosze o informacje czy to grozne czy tylko jednorazowe. Wczesniej tak nie mialem. Prosze tez ewentualnie o namiary na specjaliste od tych spraw.
kermit01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 10 wrz 2015, 17:20

Nieprzeczytany post

Cześć,

odkopię trochę temat. Mam 30 lat i mam jaskrę barwnikową. Została ona wykryta podczas standardowej(robię sobie raz w roku , bo mam wadę wzroku) wizyty u okulisty. Nie miałem żadnych objawów. Na szczęście wyszło, że została wykryta na samym początku więc nie mam żadnych ubytków itp.
Biegam a właściwie biegałem od 2 lat. Najwięcej udało mi się zrobić pół maraton w zeszłym roku. Biegałem ok 2-3 razy w tygodniu głównie po chodniku.
Przeprowadziłem rozmowę z lekarzem i stwierdził, że faktycznie bieganie może mieć wpływ - a przynajmniej zazwyczaj ma. Chodzi o to, że podczas biegu "ruszasz" dosyć gwałtownie głową co powoduje "odklejanie się" barwnika który hamuje kanały odpływowe które to zatkane podnoszą ciśnienie wewnątrzgałkowe. Za duże ciśnienie powoduje nieodwracalnie uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Mam jednak spradzić w praktyce jak to wygląda, to znaczy pójść pobiegać a nastęnie od razu na badania. Pewnie przetestuje temat w kwietniu :)

Czy ktoś więcej ma jakieś doświadczenia w tym temacie?
No i ważne - badajcie się! to trwa 1 min i można to zrobić wszędzie, również w sieciówkach np w Vision Ex. itp
Awatar użytkownika
Jarek75
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 22 paź 2008, 21:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Siemianowice

Nieprzeczytany post

Cześć. Trafiłeś na dobrego lekarza, że chce mu się w ogóle takie eksperymenty robić. Daj koniecznie znać, co Wam wyszło. Powiedz, jakie ciśnienie (w oczach) miałeś przy ostatnim badaniu, jakie wcześniej, a jakie bezpośrednio po bieganiu.

W moim przypadku choroba jako tako pod kontrolą, ale bez sportu i na kroplach obniżających ciśnienie.
kermit01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 10 wrz 2015, 17:20

Nieprzeczytany post

A co z ta pilokarpina o której wspominałeś wczesniej? Czy nie mozna na niej biegac? Eksperyment mam wykonać sam, wystarczy sie przebiec i isc do pierwszego lepszego okulisty, ja akurat mam pod domem vision wiec tak zrobię. Tylko musi sie troche cieplej zrobic. Inna sprawa, ze chciałem w tym roku zrobic triathlon..
kermit01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 10 wrz 2015, 17:20

Nieprzeczytany post

Zapytałem lekarza co z tą pilokarpiną. Faktycznie, jest to lek który zwęża źrenice, przez co faktycznie barwnik przestaje się "odrywać". Jest niestety kilka "ale". Zwężone żrenice powodują zawężenone pole widzenia, mdłości a niekiedy nawet problemy z przywróceniem do stanu właściwego żrenic. Lekarz stwierdził, że ten lek fajnie wygląda w książkach a w praktyce niestety niekoniecznie. Niemniej podpytam jeszcze innych lekarzy co myślą na ten temat.

Dziś udało mi się również zrobić test ciśnienia w bieganiu.

Wartość początkowa przed bieganiem - wartość ze środy(30.03), niestety dziś nie mierzyłem przed bieganiem ale nie powinno się różnić - prawe i lewe oko - 18

Wartość po bieganiu(02.04) - Prawe 18 lewe 21
Bieg = 4 km po bieżni, spokojnym tempem. Czas ok 28 min
Zażywane krople: Azopt, Gunfer. Test wykonany po około 3h po wzięciu Azopt. Sam pomiar dokonany ok 45min - 1h po wysiłku.

Podsumowując: brak wpływu. Wartości mierzone na aparacie "powietrznym", którego akceptuje się błąd pomiaru na poziomie 2,3 jednostek.
Next steep:
1. bieg wieczorem, dłuższy ok 5 km. Wartości podnoszone będą do 10 km jeśli oczywiście będzie wszystko ok
2. Siłownia - czy jest wpływ?
3. Basen oraz rower - j.w

Oczywiście jest tu bardzo dużo zmiennych ale na tym etapie analizujemy wartości na dużym poziomie ogólności. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie prośba o dopisanie :)
Swap
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2016, 21:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam

Kilka miesięcy temu podczas rutynowej kontroli okulistycznej wykryto u mnie ciśnienie przekraczające 30 .. Po dokladnych badaniach stwierdzono ZRB i odwrotny blok zreniczny powodujacy wysypywanie sie barwnika i zatykanie kanalikow. Jestem po zabiegach laserowych IRT i SLT oraz wyznaczonej krzywej dobowej cisnienia. Niestety dalej sie mocno waha co potwierdzaloby jaskre barwnikowa. Stosuje cosopt i monoprost....Wczesniej azopt i oftensin...


Od kilku lat regularnie cwiczylem na silowni a teraz zakaz i to do konca zycia.... :zero: moge plywac i jezdzic na rowerze biegac nie....konsultowalem to z kilkoma lekarzami...koniecznie polecam badanie OCT pole widzenia oraz gonioskopie ktore wiele wyjasnia....Jestem typowym przypadkiem tej choroby....wiek 35 lat cienka rogowka niebieskie teczowki krotkowzroczny odwrotny blok zreniczny..Pozdrawiam :ech:

Dodam ze mierzac cisnienie w oku trzeba znac grubosc rogowki u mnie aparat zaniza pomiar o 5 jednostek wlasnie przez to ze jest cienka
kermit01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 10 wrz 2015, 17:20

Nieprzeczytany post

Wiesz, też mam cienką rogówkę, ale dodaje tylko 3. Zapytaj lekarza czy jest pewny, że bieganie Ci nie służy. Mój mówił, że książkowo nie powinienem ale żebym spróbował. Test opisany powyżej. I co? Na kolejnej wizycie przedstawiłem wyniki i lekarz nie widzi przeciwwskazań do biegania. Oczywiscie kazdy przypadek jest inny. Moje cisnienie na początki było 40. Ale też barwnika uwalnia sie stosunkowo mało. Porozmawiaj z lekarzem, naprawdę warto. Ja mam btw 30 lat.
Swap
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2016, 21:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W 4ro stopniowej skali barwnika mam....4 czyli full. Szczerze to na bieganiu mi tak nie zalezy jak na silowni...Chyba musze zrobic test czy skacze cisnienie po treningu....Jakby te aparaty nie byly takie drogie to pewnie bym sam sobie mierzyl ale najtanszy to koszt 5000zl...Pozdrawiam...
kermit01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 36
Rejestracja: 10 wrz 2015, 17:20

Nieprzeczytany post

Ja robie testy w vision express,mam pod domem. Są na tyle spoko, że nawet opłaty nie pobierają.
ODPOWIEDZ