Aplikacja do generowania opisów panoram górskich

Dla biegowych górali wyżynnych i nizinnych!
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Jeżeli ktoś wybiera się na ferie w polskie góry, to polecam bezpłatną aplikację na Androida: Polskie Góry, która służy do oglądania oraz fotografowania panoram górskich z wygenerowanym automatycznie opisem. Dzięki aplikacji:
1. Zobaczysz na swoim telefonie nazwy szczytów, wysokości oraz odległości do nich,
2. Opis gór będzie się automatycznie przesuwał w miarę obracania telefonu,
3. Możesz robić zdjęcia z opisami.
Szczegóły na stronie: http://polskiegory.byledobiec.pl

Obrazek
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Piotr-Fit
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 869
Rejestracja: 27 mar 2013, 23:14
Życiówka na 10k: 40:30
Życiówka w maratonie: 3:00:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dziękuje Robert

właśnie niedawno znajoma pytała mnie o jakieś dobre apki w temacie gór.
Ona dużo chodzi, ja także, ale jakoś nie znaleźliśmy dobrej apki.
Na razie korzystamy z endomondo plus mapa i przewodnik (ewentualnie).

Podrzucę jej to.
ku chwale biegania :)
Blog: https://piotrstanek.pl/
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Dzięki :usmiech: Do chodzenia/biegania w górach przydaje się aplikacja z mapą i zaznaczonymi szlakami turystycznymi. Ja przed wycieczkami w mniej znanych mi górskich okolicach wczytuję obrazki map ze szlakami do mojej aplikacji RunCalc, rysuję ślad docelowej trasy na portalu, importuję do aplikacji, a potem nawiguję po nim. Na Androida jest kilka aplikacji ze szlakami górskimi, np.:
https://play.google.com/store/apps/deta ... tyczna.app
https://play.google.com/store/apps/deta ... akiwgorach
Aplikacja Polskie Góry nie służy do planowania tras górskich i nawigacji po szlakach, za to dzięki niej można się dowiedzieć, jakie góry w bliższej lub dalszej okolicy są w danej chwili widoczne. Widać to na opisie panoram, a także na mapie (widoczne szczyty są zaznaczone na czerwono, niewidoczne - na czarno).
Obrazek
Np. od nas z Bielska widać Beskid Mały, Śląski, a przy dobrym ustawieniu przez przesmyk Kotliny Żywieckiej można zobaczyć Beskid Żywiecki, a nawet Tatry ;-)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wow ! A jak to jest zrobione? Możesz w skrócie wytłumaczyć jak to działa ?
mam_platfusa
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 189
Rejestracja: 06 lut 2015, 14:53
Życiówka na 10k: 3 dni
Życiówka w maratonie: 3 tygodnie
Lokalizacja: za rogiem

Nieprzeczytany post

Ja jestem bardzo mało podatny na sugestie dotyczące "niezbędności" rozmaitych telefonicznych aplikacji, ale muszę przyznać, że akurat to jest świetne.
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Wow ! A jak to jest zrobione? Możesz w skrócie wytłumaczyć jak to działa ?
Info ze strony:

" Opis aplikacji

Aplikacja Polskie Góry wykorzystuje metodę Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość) polegającą na łączeniu świata rzeczywistego z generowanym komputerowo. Wystarczy zerknąć na ekran swojego smartfona, a widoczne szczyty zostaną opisane nazwą, wysokością n.p.m. oraz odległością w linii prostej, która nas od nich dzieli. Aplikacja wykorzystuje moduł GPS oraz czujniki położenia (w tym kompas), dzięki którym opis gór automatycznie przesuwa się na ekranie w kierunku przeciwnym do obrotu smartfona. W przypadku problemów z działaniem kompasu, obraz można zablokować jednym kliknięciem w ekran (na środku w dolnej części ekranu pojawia się symbol <- ->), a potem przesuwać panoramę w obie strony (przeciągnięcia palcem na boki). Kompas można włączyć przez ponowne kliknięcie w ekran. Ze względu na częste problemy z działaniem kompasu w telefonach/tabletach, zaleca się manualne przesuwanie panoramy. Z poziomu aplikacji można wygodnie zrobić zdjęcie górskiej panoramy - wystarczy jedno kliknięcie w prawym dolnym rogu (Zdjęcie). "
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

ale matriks :) Dzięki Robert, jak zwykle bombowa robota :)
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Dziękuję za ciepłe słowa - czytanie takich komentarzy to najlepsze wynagrodzenie za dziesiątki godzin pracy nad tą aplikacją :usmiech:

Tak jak napisał kuczi, a bardziej technicznie: Dysponuję bazą przeszło 1000 szczytów górskich w Polsce (nazwa góry, współrzędne geograficzne, wysokość n.p.m.), którą budowałem przez ostatnie pół roku i weryfikowałem w praktyce (w zeszłym roku zdobyliśmy z żoną Koronę Gór Polski, więc trochę tych wycieczek górskich było). Stworzyłem pewien algorytm, który pozwala mi określić, które szczyty są z danego punktu widoczne, a których nie widać - opiera się ona na analizie kątów w 3D. Działanie algorytmu miałem okazję wielokrotnie testować w praktyce w moich okolicach (Bielsko-Biała) oraz w wielu innych pasmach górskich. W końcu udało mi się go zoptymalizować. Więcej na temat działania tego algorytmu można przeczytać w tym artykule.

Wcześniej funkcjonalność Panoruna była częścią większej aplikacji RunCalc - takiego kombajnu dla biegaczy, który robi wszystko - ma kalkulatory, pozwala na rejestrację treningów, itd. Niestety, wymaga też rejestracji na portalu, co zniechęcało wielu potencjalnych użytkowników. Postanowiłem więc wydzielić funkcjonalność Panoruna do aplikacji Polskie Góry, która nie wymaga żadnej rejestracji, kodów dostępu, jest bezpłatna i działa całkowicie offline (w górach często trudno o dostęp do sieci).

Adam, uprzedzam pytanie, że wersji na iPhone’a niestety na razie nie ma, ale jak wersja Android będzie popularna, to być może za jakiś czas apka będzie działać również na iOS i Windows Phone ;-)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Muszę się przejść w góry i sprawdzić jak to działa. Na szczęście mam jakiś androidowy telefon. :)
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

To fajnie - sprawdzi się na obozach bieganie.pl w Szczawnicy i w Szklarskiej :usmiech: W tej relacji mam jedno zdjęcie zrobione ze szczytu Durbaszki na najwyższe pasmo Beskidu Sądeckiego nad Szczawnicą. W Warszawie aplikacja też zadziała, ale pokaże tylko najwyższe punkty w mieście: Pałac Kultury i kilka kominów elektrociepłowni :oczko:
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Niezłe. A te odległości to są odległości w linii prostej od obserwatora ?
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Tak, to są odległości w linii prostej z bieżącej pozycji do wierzchołka - przeciwprostokątna z twierdzenia Pitagorasa. W praktyce dystans na szczyt zawsze jest trochę dłuższy. Wyjątkiem jest np. sytuacja, kiedy stoisz pod stokiem narciarskim o stałym nachyleniu i od podnóża możesz wybiec w linii prostej na szczyt góry - wtedy to jest dokładnie taki dystans, jaki pokazuje aplikacja. Informacje o odległości pomagają określić, które góry są tak naprawdę opisywane przez te czerwone kreski. Np. na tym zdjęciu z pierwszego posta widać dobrze Skalite nad Szczyrkiem w odległości 4,6 km, a na horyzoncie - Gerlach w Tatrach oddalony o ponad 100 km. Co ciekawe, algorytm uwzględnia również kulistość Ziemi, co ma znaczenie dla określania widoczności szczytów na horyzoncie (z powodu tej kulistości są one relatywnie nieco niższe i mogą je zasłaniać niższe górki w pobliżu). Myślałem też o wydłużeniu/skróceniu tych czerwonych linii w zależności od kąta widzenia szczytów (kreska wskazująca na Skalite byłaby przedłużona niżej) oraz uzależnieniu długości tych kresek od wskazań żyroskopu w telefonie (już się tym bawiłem), ale dla mnie obecny opis z podanymi wysokościami i odległościami do szczytów jest wystarczający.
Awatar użytkownika
mow_mi_stefan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 481
Rejestracja: 15 kwie 2014, 10:05
Życiówka w maratonie: 4:09

Nieprzeczytany post

Fajny pomysł! Jadę jutro w okolice Bielska, to protestuję :)
czuj duch, Paweł
10km 42:57, HM 1:35:12, M 3:27:56
BLOG :: Komentarze
wost79
Wyga
Wyga
Posty: 129
Rejestracja: 11 cze 2013, 12:15
Życiówka na 10k: 0:49:30
Życiówka w maratonie: 4:38:02
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Nieprzeczytany post

świetna sprawa, żałuję że nie mam jak przetestować na Windows Phone.
"Nie warto żyć normalnie. Warto żyć ekstremalnie" (EDK)
24h dla Patryka | Zobacz | Posłuchaj
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czy ta aplikacja ma jakieś ograniczone pokrycie w terenie? Skierowałem kiedyś Panorunę z Pszczyny na Beskidy i nic nie chciała pokazać.
Piotr-Fit pisze:właśnie niedawno znajoma pytała mnie o jakieś dobre apki w temacie gór.
http://www.alpenvereinaktiv.com/en/mobile.html
Wady ma dwie:
1. menu tylko częściowo spolszczone, ale po opanowaniu kilku niemieckich słów powinno być ok.
2. Nie wszystkie szlaki są ze sobą połączone więc przy planowaniu wycieczki czasem się nie da wyrysować dokładnej trasy.
Zalety:
Można korzystać online albo pobrać i zapisać w telefonie dowolne fragmenty wybranej mapy i używać bez internetu.
Można planować wycieczki, zapisać je wraz z mapami okolicy a nastęnie włączyć nawigację.
Można zapisywać przebytą trasę.
Kompas, pomiar nachylenia, wysokościomierz.
ODPOWIEDZ