Tętno - pytanie

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Alex1981
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:27
Życiówka na 10k: 48:28
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam

Mam pytanko,wczoraj biegałem trening na dystansie 8 km,drugi kilometr przebiegłem jak dla mnie szybko i tętno wiadomo podskoczyło.Potem 2 kilometry zwolniłem sporo i potem resztę biegłem już szybciej ale dalej bez rewelacji.W miarę czasu i dystansu moje tętno rosło,po to by na sam koniec gdzie faktycznie byłem mocno zmęczony było jeszcze wyższe niż przy drugim kilometrze gdzie pobiegłem prawie na maxa.Czy dobrze wnioskuję,że po prostu brak mi kompletnie wytrzymałości,na dalsze dystanse i właśnie dalszy trening powinienem skupić na bieganiu wolniejszym np 10-12 km,aby tą wytrzymałość nabyć,a co za tym idzie być szybszym na np. 10 km ? Wrzucam wykresy,będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i pomoc i jakieś sugestie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
New Balance but biegowy
Runner11
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 928
Rejestracja: 08 sie 2011, 17:25
Życiówka na 10k: 34:29
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Zależy co jest Twoim celem w tym bieganiu. Wytrzymałość sama w sobie ? Bieganie dłuższych dystansów oczywiście polepszy Twoją wytrzymałość. Krótszych też, ale będzie to trwało po prostu dłużej.

Tętno oczywiście rośnie cały trening nawet przy średnim tempie cały czas takim samym. Takie 4 minuty na submaksymalnym wysiłku na pewno sprawi, że reszta dystansu będzie przebiegnięta na duży wyższym tempie niż jakbyś przebiegł ten drugi kilometr spokojnie. Szczególnie jest to widoczne po jakimś akcencie jak się szura nogami a tętno jest bardzo wysokie.
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Poczatkujacy maja często dryf tętna? Moze bylo u ciebie to samo?

Wysłane z mojego SM-T113 .
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Alex1981
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2017, 15:27
Życiówka na 10k: 48:28
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Moim celem jest tylko i wyłącznie 10 km.Aktualny mój czas to 48:28,chcę to po prostu zbić.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Alex1981 pisze:Moim celem jest tylko i wyłącznie 10 km.Aktualny mój czas to 48:28,chcę to po prostu zbić.
Jeśli taka jest twoja życiówka, to znaczy, że pobiegłeś bardzo mocno - średnio, a dodatkowo jeszcze miejscami było dużo szybciej.
W takim tempie dużo więcej km byś nie przebiegł, przebiegł byś więcej gdybyś zmniejszył tempo (dystans jest funkcją tempa).
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
marcinostrowiec
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 859
Rejestracja: 17 maja 2012, 17:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Alex1981 pisze:Witam

Mam pytanko,wczoraj biegałem trening na dystansie 8 km,drugi kilometr przebiegłem jak dla mnie szybko i tętno wiadomo podskoczyło.Potem 2 kilometry zwolniłem sporo i potem resztę biegłem już szybciej ale dalej bez rewelacji.W miarę czasu i dystansu moje tętno rosło,po to by na sam koniec gdzie faktycznie byłem mocno zmęczony było jeszcze wyższe niż przy drugim kilometrze gdzie pobiegłem prawie na maxa.Czy dobrze wnioskuję,że po prostu brak mi kompletnie wytrzymałości,na dalsze dystanse i właśnie dalszy trening powinienem skupić na bieganiu wolniejszym np 10-12 km,aby tą wytrzymałość nabyć,a co za tym idzie być szybszym na np. 10 km ? Wrzucam wykresy,będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i pomoc i jakieś sugestie.
ogólnie dobrze kombinujesz ale

po co wbijac sie w hrmax na poczatku treningu wysokie tetna ida na koniec mogles sie zakwasic za szybko

lub

organizm sie zmeczył dlatego rosło tetno, po prostu za mocny trening na mozliwosci chyba ze sie dobrze czules to bedzie po prostu udany trening

ale nie biegaj szybko na poczatku
Moje wpisy, moje doświadczenie, każdy jest indywidualnym przypadkiem, ale prawidłowości występują
Forumowym nauczycielom gramatyki ortografii oraz stylu mówie zdecydowane NIE
ODPOWIEDZ