Trening do maratonu wg jakiej szkoły?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Dariush
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 23 kwie 2014, 12:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O przebiegnięciu maratonu myślę raczej w dłuższej perspektywie czasowej (czyli raczej 2017 rok), ale wiedzę teoretyczną można zbierać już dziś. Wiedzę o bieganiu czerpię głównie z internetu. W celu pogłębienia wiedzy, wiedzy co robię i dlaczego i jakie to daje efekty (teoretycznie), osoby takie ja odsyłane są albo do trenera, albo do książek (elementarzy, podręczników, bibli niemalże) o bieganiu. W moim przypadku nie ma możliwości kontaktu z trenerem wiec zostają książki. Książki pożyczyć nie ma od kogo, a kupić wszystkich nie kupie. I tu moje podstawowe pytanie do szanownego forum: poniżej kilka książek, których zakup planuje, mógłby ktoś opisać podstawowe różnice między podejściami do treningu w tych książkach? na co autor kładzie największy nacisk, co go wyróżnia od innych? co polecacie w przygotowaniach do pierwszego maratonu? Poniżej lista ksiązek:
Maraton metodą Hansonów - L.Humphrey, K. i K. Hanson
Bieganie metodą Danielsa - Jack Daniels
Maraton zaawansowany - P.Pfitzinger, S. Douglas
Maraton. Trening metodą Gallowaya - Jeff Galloway - to chyba odpada bo nie kręcą mnie marszobiegi ale może w tej książce jest coś o czym nie wiem.
Jest jeszcze Maraton J.Skarżyńskiego, ale nakład wyczerpany a nowa książka tego autora jeszcze nie wydana.

To są chyba podstawowe pozycje, co je rozróżnia? Może ktoś zaproponuje jeszcze coś innego? Proszę nie proponować zakupu wszystkich (choć może kiedyś z czasem kupie wszystkie) :-) I jeszcze jedna ważna informacja, jak się nic nie zmieni to debiut planuje poniżej 3h (ewentualnie jakiś maraton zapoznawczy na debiut i w drugim starcie łamanie 3h). Z góry dziękuję wszystkim chętnym do pomocy i podzielenia się wiedzą nt. ww pozycji.
Tu kiedyś był link do bloga i komentarzy :)
New Balance but biegowy
squarePants
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 452
Rejestracja: 13 mar 2013, 15:19
Życiówka na 10k: 36:51
Życiówka w maratonie: 2:51
Lokalizacja: Biłgoraj

Nieprzeczytany post

Wypadałoby też trochę pobiegać. :)
IM 9:40
1/2IM 4:31
1/4IM 2:05
Ol 02:07:26
Ultra 6h 70km
M 2:48
HM 1:18
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

pozycje dość podobne, w sensie, że to wszystko szkoła amerykańska, będzie Pan zadowolony.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Dariush
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 23 kwie 2014, 12:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

squarePants pisze:Wypadałoby też trochę pobiegać. :)
Coś tam biegam :)

@Qba Krause - czyli wszystko mniej więcej to samo, a znasz może coś odmiennego?
Tu kiedyś był link do bloga i komentarzy :)
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Darek. Musisz się wydłużyć. Ja gdyby nie to, że Jurek Skarżyński nie daje tej "ścisłości" (dokładności w treningu) co Daniels (oczywiście trzeba wiedzieć, kiedy trzymać się jej twardo a kiedy nie) to jednak sugerowałbym właśnie Jurka Skarżyńskiego. Tam jest wprawdzie ta kwestia drugiego zakresu, że nigdy nie wiesz czy biegniesz z właściwą wg trenera intensywnością ale wydaje mi się to do maratonu to lepsze niż Danielsy, Pfitzingery i inne amerykańskie wynalazki.
Ale masz to, chociaż żeby lepiej zrozumieć istotę powinieneś kupić jakąś książkę Jurka:

Maraton < 3 h metodą Skarżyńskiego - część I: http://bieganie.pl/?show=1&cat=2&id=140
Maraton < 3 h metodą Skarżyńskiego - część II: http://bieganie.pl/?show=1&cat=19&id=349
Maraton < 3 h metodą Skarżyńskiego - cz. III: http://bieganie.pl/?show=1&cat=19&id=529
Taktyka: http://bieganie.pl/?show=1&cat=2&id=614
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

dariush:
Z tego co wymieniłeś (byc może oprócz Gallowey'a, którego nie czytałem) każda książka oferuje plany ukierunkowane na łamanie 3h w maratonie.

Na tym forum jest sporo osób, które osiągnęły ten cel stosując plany Skarżyńskiego, Danielsa, Phitzingera, czy Hansonów.

Jeśli jednak chciałbyś się trochę podszkolic teoretycznie, to zachęcałbym do zakupu Danielsa, mimo że nie trenowałem według jego wskazówek.
Sam wybór planu to też trochę kwestia upodobań (co i jak lubisz biegac, do czego masz mniejsze, a do czego większe predyspozycje).
U Danielsa stosunkowo ubogo wyglądają zagadnienia cwiczeń uzupełniających bieganie. To też warto brac pod uwagę przy wyborze planu, żeby nie nabawic się kontuzji. O ile pamiętam do Skarżyńskiego była dołączana płyta z cwiczeniami.

Moją pierwszą książką biegową był właśnie Skarżyński. Niezwykle mnie zmotywował. Dobre przygotowanie i mijanie innych biegaczy "jak furmanki" podziałało mi na wyobraźnię :)
Dariush
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 23 kwie 2014, 12:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@KrzysiekJ
Mi właśnie chodzi bardziej teorie, plan jest sprawą drugorzędną, bo z tym się nie spieszy.

@Adam
Znam ten plan i właśnie tu jest problem, że nie spodobał mi się na pierwszy i drugi rzut oka :) ale wiele osób właśnie ten plan poleca do łamania 3h, wiec coś w tym musi być.
Tu kiedyś był link do bloga i komentarzy :)
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

U Danielsa masz teorie podaną w sposób dosyć suchy, to dosyć trudna pozycja i czytanie jej wymaga skupienia, Daniels jest bardzo szczegółowy, w wielu miejscach lapidarny i dokładny do bólu, książka zawiera również bardzo dużo dodatkowych informacji na temat treningu biegowego i jego różnych aspektów jak treningi na bieżni mechanicznej, treningi na wysokości, przełaje itp itd. Książka nie jest przesadnie gruba, ma sporo tabelek i wykresów wiec autor by to wszystko opisać nie bawi się w przesadne tłumaczenia. Na pewno rzecz warta przeczytania ale to pozycja "zaawansowana" i trudniejsza.
U Hansonów jest to wszystko podane w sposób prostszy, przystępny bez wchodzenie w zawiłości, terminologię, wykresy i "opisy naukowe", do tego odsiane jest masę informacji niekoniecznie przydatnych amatorowi zwłaszcza nie chcącemu wchodzić za głęboko w zawiłości teoretyczno-terminologiczne. Skarżyński też dosyć jasno to opisuje i jest to wariant jeszcze bardziej uproszczony.
Co do planów (metod) to ja to widzę tak, Skarżyński to metoda na wydłużenie się czyli dla ludzi mających lepszy wynik z 10km i chcących to przekłuć na dobry wynik w maratonie (niekoniecznie odpowiadający temu z krótszego dystansu ale i to z tego planu może się udać). Daniels to proste przełożenie treningu profi na amatorski, to bardzo ciężkie plany na robienie wyników pod kalkulator, dosyć ryzykowne bo łatwo się przewieść - nie biegałem cięższego planu - dla miłośników mocnego rypania na treningach bo Daniel łączy mocne tempa, spore objętości i zapodaje krótkie przerwy. Plan Hansonów to coś pomiędzy tymi dwoma metodami - jakby taka ich krzyżówka, w mojej opinii bardzo skuteczny i dosyć bezpieczny. Daniels to plan dla zaawansowanych i to nie tylko biegowo ale i w doświadczeniach treningowych, trzeba umieć odpuścić, zaakceptować trudności w zapinaniu treningów, reagować na odczucia wydłużaniem przerw, pilonowanie temp itp. Skarżyński i Hansony to przy tym łatwiejsze treningi ale ich zaletą jest dużo większe prawdopodobieństwo właściwego zrównoważenia obciążeń i mniejsze ryzyko kontuzji jak i przemęczenia (przetrenowania). Statystycznie z Danielsa niewielu biega super, większość nie dociąga z formą lub pada po drodze. Skarżyński jest ok ale jest na tyle łatwy, że wiele osób wiesza za wysoko poprzeczkę i pali ten trening bo bieganie tych długich ciągłych za szybko jest swego rodzaju pułapką ( a spokojnie wielu może je za szybko na treningach biegać). U Hansonów może być podobnie ale tam jest kilka zabezpieczeń w postaci temp interwałowych i WT, które są szybsze i też trzeba dawać im radę.
Dobór planu zależy też od wyników z krótszych (przełożenie 10km -HM już coś pokazuje) oraz od tego, jakie objętości można biegać i jak je okraszać akcentami. Ktoś kto biegał po 40-50km/ tydzień nie ma co się brać za Danielsa w objętościach 100km, trzeba umiejętnie zrównoważyć kluczową dla maratonu objętość z obciążeniami tempowymi by jak najwięcej zyskać; to nie działa tak, ze im więcej i im mocniej tym lepiej a dobór planu jest indywidualny i pod potrzeby własne, własne braki i możliwości udźwignięcia treningu i wyciągnięcia z niego maksymalnych korzyści. Dlatego każda z tych metod jest bardzo dobra, niekoniecznie jednak dla każdego i w dowolnym momencie.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
Dariush
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 255
Rejestracja: 23 kwie 2014, 12:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ooo właśnie to :) Takich informacji szukałem Dzięki @mihumor Polecił byś ewentualnie jeszcze coś innego?
Tu kiedyś był link do bloga i komentarzy :)
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Ja do maratonu przygotowywałem się tylko tymi trzema metodami i modyfikacjami na ich podstawie. Nic Ci polecić innego nie mogę bo przede wszystkim prawie nic nie wiem na Twój temat i Twoich potrzeb treningowych, braków i rzeczy do poprawy, celów, ambicji i możliwości tak czasowych jak i fizycznych. Popularne są też plany Graifa, w mojej opinii typowe na wydłużenie i raczej nie do debiutu w maratonie, kupę innych planów też się znajdzie w necie ale nie mnie je oceniać. Sam plan to tylko narzędzie i przesadnie nie warto się nimi podniecać, warto zrobić bilans swoich możliwości i podumać nad sobą, poprawić najsłabsze strony i braki bo maraton takowe bezwzględnie zweryfikuje. Do tego trzeba też złapać troszkę doświadczenia i zapoznać się ze sobą, jak wchodzą obciążenia, jak reagujemy na określoną objętość i czas trwania planu, jakie mamy predyspozycje i jak to wykorzystać, jak i ile wytrzymujemy na progu tlenowym.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

emilr10
Wyga
Wyga
Posty: 144
Rejestracja: 23 wrz 2012, 10:04
Życiówka na 10k: 0:39:30
Życiówka w maratonie: 03:05:09

Nieprzeczytany post

Ja Danielsa bardzo sobie chwalę.Po przerobieniu tego planu poprawiłem życiówkę w maratonie o ponad 11min(3:05:09),a był to mój 6ty start na tym dystansie. W sumie pierwszy maraton bez kryzysów.Pod OWM też planuję powtórzyć,tylko mam taką zagadkę.jak spadnie śnieg jak biegać treningi progowe?Czy można ewentualnie czymś zastąpić,tak żeby idea treningu była zachowana?
Obrazek
Awatar użytkownika
WojtekM
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1991
Rejestracja: 18 lip 2012, 19:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Radzionków

Nieprzeczytany post

z tych planów, które wymieniłeś, wybrałbym Danielsa Plan A lub Hansonów.

przy Hansonach uważaj, gdyż ich biegi długie są relatywnie krótkie. dobrze jest być ogólnie dobrze wybieganym już wcześniej, gdyż realizacja samego planu (nawet w wersji zaawansowanej) może nie zapewnić wyrobienia sobie odpowiedniej wytrzymałości wystarczającej na +35km.
dopiero przy przebiegach >140km/tydzień Hansonowie wydłużają długie biegi do +32km (wcześniej jest max. 26km). nie znaczy to, że samego biegania przy Hansonach jest mało, a tylko tyle, że ich biegi długie są krótkie :). z plusów w tym planie jest sporo biegania w tempie MRT.
Go Hard Or Go Home
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

WojtekM pisze:
przy Hansonach uważaj, gdyż ich biegi długie są relatywnie krótkie. dobrze jest być ogólnie dobrze wybieganym już wcześniej, gdyż realizacja samego planu (nawet w wersji zaawansowanej) może nie zapewnić wyrobienia sobie odpowiedniej wytrzymałości wystarczającej na +35km.
Teza trudna do obrony, zwłaszcza, że też stwarza wrażenie zdania wyrwanego z kontekstu konstrukcji treningu w tej metodzie. Trudno porównywać bieg długi z treningu Hansonów z wolnym biegiem długim, trzeba jeszcze popatrzeć na sekwencje treningową i sposób budowania zmęczenia, przemyśleć kwestie jakie chcemy osiągnąć cele takimi treningami i czy dostępne jest to tylko i wyłącznie na jeden ogólnie uświęcony i tradycyjny sposób. Osobiście znam bardzo dużo przypadków ludzi, którym starczało na te kilometry +35, którzy nie przesadzali z długością longów, obserwowałem też dużo cykli treningowych robionych metodą H i śledziłem wiele biegów tych osób on line, na ok 50 przykładów tylko jednej osobie nie starczyło paliwa, większość biegała ten odcinek +35 dosyć sprawnie i przyspieszając, wyniki też były godne i zbliżone do danych z kalkulatorów, żadne tam bieganie na jakieś limity poniżej możliwości teoretycznych.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
Awatar użytkownika
krzychooo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 22 mar 2014, 07:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mihumor pisze:[ obserwowałem też dużo cykli treningowych robionych metodą H i śledziłem wiele biegów tych osób on line, na ok 50 przykładów tylko jednej osobie nie starczyło paliwa, .
:taktak:
5k.....19:16- IV 2015
10k.....39:40 - IX 2018
21,1k.....1:29:31 - IX 2018
42,2k.....3:17:19 - X 2019
ODPOWIEDZ