Trenuję jak zawsze a index VO2max spadł nagle z 56 na 40 ???

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
almar25
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2015, 10:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam serdecznie,
mam pytanie jak w temacie postu. od 4 lat biegam, w tym roku regularnie jak w zegarku 3-4 razy w tygodniu ok. 40-60 km.
Od maja Polar V800 podaje w teście wydolności szacowane VO2max w granicach 56. W sobotę po treningu (trenowałem rano) zrobiłem test ok. 22.00 i doznałem szoku wyszło 40. Czyli wynik jaki każdy przeciętny 40-latek ma bez treningu. Oczywiście powtórzyłem wczoraj test i nadal wychodzi 40.
Szukałem w necie jaka może być tego przyczyna i nigdzie nie znalazłem :(
Wiem, że spadek może wynikać z zaprzestania treningu, ale ja nadal trenuję bez zmian!!! Fakt, ze ostatni trening był dla mnie wyczerpujący (brak mocy), ale to nie tłumaczy chyba takiego spadku.
Mam pytanie, czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Co może być jej przyczyną?
New Balance but biegowy
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Twój niepokuj wynika z niewiedzy. To co ci proponuje Polar jest to formuła matematyczna okreslająca na podstawie różnych rzeczy szacuje VO 2 max. To jest zabawka i tyle. Nie idź tą drogą .
Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wytlumaczenia są dwa. Moze jakaś infekcja która przekłada sie na odczyty. A drugie, że to błąd. Zbyt duzo wagi przywiązujesz do tego. Przecież to oczywiste, że nic takiego jak nagłe obniżenie vo2max zdarzyć sie nie mogło.
Awatar użytkownika
div
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 223
Rejestracja: 22 maja 2013, 11:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No a nie ma czasem w instrukcji, żeby test wykonywać zawsze w tych samych warunkach, najlepiej będąc wypoczętym?

http://www.polar.com/e_manuals/RCX3/Pol ... /ch09.html
Aby móc sprawdzić wiarygodność wyników, musisz spełnić następujące podstawowe warunki:

- Możesz przeprowadzić test w dowolnym miejscu – w domu, w biurze, czy w siłowni – pod warunkiem że w otoczeniu będzie panował spokój. Nie może tam być żadnych rozpraszających odgłosów (np. dźwięków telewizora, radia bądź telefonu) ani rozmawiających z Tobą osób.

- Wykonuj test zawsze w tym samym otoczeniu i o tej samej godzinie.

- Unikaj spożywania wysokokalorycznych posiłków bądź palenia tytoniu na 2 – 3 godziny przed rozpoczęciem testu.

- Unikaj dużego wysiłku fizycznego, alkoholu oraz farmakologicznych środków stymulujących w dniu wykonania testu oraz w dniu je poprzedzającym.

- Musisz być zrelaksowany i spokojny. Przed rozpoczęciem testu połóż się i zrelaksuj przez 1 – 3 minut.
36:20 1:19:45 2:53:10
almar25
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2015, 10:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Wytlumaczenia są dwa. Moze jakaś infekcja która przekłada sie na odczyty. A drugie, że to błąd. Zbyt duzo wagi przywiązujesz do tego. Przecież to oczywiste, że nic takiego jak nagłe obniżenie vo2max zdarzyć sie nie mogło.
Witam serdecznie,
dziękuję za informację. Też sądziłem, że to jakiś błąd, ale powtarzałem 3 krotnie test w różnych godzinach i zawsze był w okolicach 40.
Ostatni trening sobotni (22 km w górach - Beskid) - brak mocy. Na 5 km nogi jak z ołowiu.
Też zastawiałem się nad infekcją? Ale nie wiem, czy ew. ona ma wpływ na index?
Awatar użytkownika
keiw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 8789
Rejestracja: 12 paź 2014, 14:32
Lokalizacja: Szczecin

Nieprzeczytany post

Może coś w ustawieniach zmieniałeś, np. ilość czasu przeznaczaną na treningi?

Możliwe, że puls masz podwyższony i organizm z czymś walczy.
Mój Blog "Luźne wpisy"
Mój Blog "Luźne wpisy" - Komentarze

Zrzucone w biegu kilogramy, cierpliwie czekają w lodówce.
Awatar użytkownika
WojtekM
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1991
Rejestracja: 18 lip 2012, 19:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Radzionków

Nieprzeczytany post

a nie robiłeś upgrade softu przypadkiem? może wraz z nowym softem pojawił się nowy algorytm liczenia VO2max???
Go Hard Or Go Home
almar25
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 12 paź 2015, 10:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

WojtekM pisze:a nie robiłeś upgrade softu przypadkiem? może wraz z nowym softem pojawił się nowy algorytm liczenia VO2max???
Witam,
dzwoniłem własnie dziś do Polara. Faktycznie, wraz z nowym softem pojawił się błąd w oprogramowaniu i Polar podaje błędnie VO2max. Ma wyjść poprawka do oprogramowania.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ