Rozciąganie w dni nietreningowe

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
struspedziwiatr
Wyga
Wyga
Posty: 63
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Po bieganiu normalnie się rozciągam. Czasem krócej, czasem dłużej. Przypuśćmy że chciałbym się jeszcze dodatkowo porozciągać w dni nietreningowe. Czy są jakieś pozytywne strony takiego rozciągania? Czy może to zbędna nadgorliwość?
Pozdrówka!
New Balance but biegowy
andrewawesome
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 41
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:30
Życiówka na 10k: 36:01
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zależy czy czujesz, że masz pospinane mięśnie. Często po całym dniu pracy są one w dużo gorszym stanie niż nawet po 20 kilometrowym biegu i wtedy porozciągać się nie zawadzi :hejhej: Ale jak masz się rozciągać dla samego rozciągania to zdecydowanie lepiej wykorzystać ten czas na przykład na bieganie :ble:
struspedziwiatr
Wyga
Wyga
Posty: 63
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Może to pytanie trochę zbyt ogólnie wypadło. Stawiam je z perspektywy początkującego biegacza i już się tłumaczę skąd się wzięło. Wpadłem do działu kontuzje na forum i jest tam sporo przykrych zdarzeń, na które częstą odpowiedzią jest: 'rozgrzewka i rozciąganie'. Także andrewawesome nie chodziło mi o zamianę rozgrzewki na bieganie, a bardziej w drugą stronę, działając prewencyjnie ;) Może poświęcając trochę więcej czasu na te dodatkowe aspekty treningów (można powiedzieć higieny biegania), możemy pozwolić sobie na więcej? :)
Awatar użytkownika
muflo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 299
Rejestracja: 20 sty 2014, 18:06
Życiówka na 10k: 49.41
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Grudziądz

Nieprzeczytany post

Siemka
W dni nietreningowe poświęć czas na ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg (siłowe). Będzie to bezpośrednio przeciwdziałać potencjalnym kontuzjom.
Pzdr
10km - 39:12 min.
PM - 1:29:38 min.
struspedziwiatr
Wyga
Wyga
Posty: 63
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

muflo pisze:ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg (siłowe)
Poszukam czegoś w tym kierunku. Zakładam, że takie ćwiczenia dotyczą wszystkich, nie tylko ekstremalnych biegaczy? Typowe plany biegowe dla początkujących jakoś pomijają ten temat, albo coś przeoczyłem... (nie żebym był fanem uwiązania do planu, ale przejrzałem kilkanaście żeby poznać sposoby treningów).
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Bardzo interesujący artykuł w języku angielskim
The Impact of Stretching on Sports Injury Risk: A Systematic Review of the Literature

http://www.tothemaxfit.com/articles/pdf ... Review.pdf
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

ale cacko......
przydaloby sie......
http://www.technogym.com/it/prodotti/al ... osteri/232
struspedziwiatr
Wyga
Wyga
Posty: 63
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mało poręczny sprzęcik ;)
Dzięki za kawałek pdf'a! Po przeczytaniu nie jestem przekonany, czy nadgorliwość w tym temacie jest wskazana.
W jakiś sposób rozumiem też, że taki Galloway może mieć totalnie kontrowersyjne opinie na temat rozciągania w ogóle. Jest tam taki zapis, że 'ankiety wśród biegaczy nie potwierdzają zmniejszonej liczby urazów dzięki rozciąganiu, jednak badania potwierdzają, że zbyt mała elastyczność (tightness) może zwiększać ryzyko urazu'. Potem jeszcze raz : badania sugerują, że skrajne rozciągnięcie lub zbytnie napięcie _może_ zwiększać ryzyko urazów. I co to znaczy? W sumie nic :) każdy musiałby jakoś tą swoją rozciągliwość/elastyczność sobie umieć ocenić...
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

Jest stretching robiony dobrze i jest stretching robiony źle...
Inny jest stretching do gimnastyki, którą uprawia moja córka, inny do taekwondo, które trenowałem jako nastolatek i jeszcze inny dla biegaczy...
Są różne typy rozciągania i portal www.bieganie.pl pisał na ten temat.
Są różne opinie wśród preparatorów lekkiej atletyki. Inaczej podchodzą do rozciągania sprinterzy i inaczej długodystansowcy...
Tu jeszcze jeden link, do wzbogacenia wiedzy
http://www.nytimes.com/2008/11/02/sport ... .html?_r=0
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rozciąganie w dni nietreningowe może być, ale tylko na choć częściowo rozgrzanych mięśniach (kilkanaście minut truchtu, szybki spacer - albo właśnie ćwiczenia siłowe). Rozciąganie przy wychłodzonych mięśniach to zły pomysł.
Co do ćwiczeń siłowych, to wskazane jak najbardziej, możesz sobie przeczytać to
http://bieganie.pl/?show=1&cat=13&id=6682 (a nawet kolejne części artykułów, jeżeli temat Cię zaciekawi).
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
Krzychu M
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 5220
Rejestracja: 15 mar 2012, 11:32
Lokalizacja: okolice Krakowa

Nieprzeczytany post

Bylon pisze:Rozciąganie w dni nietreningowe może być, ale tylko na choć częściowo rozgrzanych mięśniach (kilkanaście minut truchtu, szybki spacer - albo właśnie ćwiczenia siłowe). Rozciąganie przy wychłodzonych mięśniach to zły pomysł.
.
Zdania są podzielone.Mój fizjo uważa,że lekkie rozciąganie może być "na zimnych" mięśniach.
U mnie rozciągnanie zawsze 10-12 minut po treningu.Czasami też około 5 minut przed,więc na nierozgrzanych mięśniach.
W dni nie treningowe....bardzo rzadko takie miewam. :hahaha: Jak już to ćwiczenia siłowo-stabi.
Awatar użytkownika
Bylon
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1613
Rejestracja: 17 wrz 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Lekkie oczywiście, że może być - tylko trzeba sobie zdawać sprawę, że będzie ono znacznie mniej skuteczne, niż na mięśniach rozgrzanych. Nie chodzi mi o samą szkodliwość rozciągania "na chłodno", tylko o jego skuteczność.
Natomiast mocne sesje rozciągania na nierozgrzanych mięśniach już mogą być faktycznie niebezpieczne.
"Silikon nad kolanami zapobiega ślizganiu się rąk podczas wspinania się" - patrzcie no, jakie cuda teraz produkują!
struspedziwiatr
Wyga
Wyga
Posty: 63
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie ma wątpliwości, że przy treningu obowiązkowo (łącznie z rozgrzewką). Mam też odruch robienia lekkiego rozciągania w dziwnych przypadkowych miejscach (raczej na zimno). Skoro na ten temat zdania są podzielone, to nie ma co się 'spinać' ;) Nie przeszkadza mi to w każdym razie.

@Bylon. Dzięki za artykuły. Śledzę od jakiegoś czasu i stosuję jako uzupełnienie.
Awatar użytkownika
Tomaszrunning
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1121
Rejestracja: 11 lip 2013, 18:33
Życiówka na 10k: 42:48
Życiówka w maratonie: 3:36:08

Nieprzeczytany post

A propos rozciàgania:
Clin Biomech (Bristol, Avon). 2014 Jun;29(6):636-42. doi: 10.1016/j.clinbiomech.2014.04.013. Epub 2014 May 10.
Increased range of motion after static stretching is not due to changes in muscle and tendon structures.
Konrad A1, Tilp M2.


FINDINGS:
Mean range of motion increased significantly from 30.9 (5.3) to 36.3 (6.1) in the intervention group, but other functional (passive resistive torque, maximum voluntary contraction) and structural (fascicle length, pennation angle, muscle stiffness, tendon stiffness) parameters were unaltered.
INTERPRETATION:
The increased range of motion could not be explained by the structural changes in the muscle-tendon unit, and was likely due to increased stretch tolerance possibly due to adaptations of nociceptive nerve endings
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W dni nietreningowe proponuję wdrożyć (tak jak koledzy wyżej napisali) - ćwiczenia na nogi, core ale także rolowanie wałkiem. Albo wyskocz na basen jeśli potrzebujesz aktywności.
ODPOWIEDZ