co teraz??

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Damian S
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwie 2012, 11:58
Życiówka na 10k: 36;40 zakres na tr
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

witam....
mam 16 lat w przyszłym roku chce zailczyc kilka prestizowych imprez...

mój problem polega na tym ze nie wiem co teraz biegac....przygotowania już zaczołem w listopadzie biegałem sumujac wszystko 330 km....przeważnie rozniegania ale siła i zakresy tez sie pojawiały...moje cele na przyszły rok to
10km- poniżej 35 min
3km- 3;09
2km- 5;40
1km-2;35

słyszałem że trzeba robic tak zwaną 'baze' tyle ze nie wiem na czym to polega...nie wiem kiedy mam zaczać tempo,zakresy i siłe....

Prosze o pomoc lub plany terningowe
New Balance but biegowy
oskee
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 328
Rejestracja: 16 maja 2010, 19:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Baza to nic innego jak tułczenie wolnych kilometrów aby przygotowac organizm pod mocniejsze akcenty.

Na jakim poziomie jesteś obecnie? Podaj najlepsze czasy jakie do tej pory osiągnąleś na wymienionych dystansach, żeby można oszacować jaka praca Cię czeka.
Damian S
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwie 2012, 11:58
Życiówka na 10k: 36;40 zakres na tr
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

no wiec takjak jak juz powiedziałem mam za soba 330km w samym listopadzie

jeden z moich ostatnich startów w sezonie były satrty uliczne ale podej czasy

2km-6;09 ulica- 20 padziernik
15km- 54;59 ulica -14 pazdziernik
oskee
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 328
Rejestracja: 16 maja 2010, 19:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Damian S pisze:no wiec takjak jak juz powiedziałem mam za soba 330km w samym listopadzie
To w żaden sposób nie świadczy o Twoim obecnym poziomie.
Damian S pisze:jeden z moich ostatnich startów w sezonie były satrty uliczne ale podej czasy

2km-6;09 ulica- 20 padziernik
15km- 54;59 ulica -14 pazdziernik
Czas na 15 km, bardzo dobry. Poszukaj sobie trenera, bo masz potencjał, jeśli mając małe pojęcie o bieganiu kręcisz takie czasy w takim wieku.
rufuz

Nieprzeczytany post

Damian S pisze:witam....
mam 16 lat w przyszłym roku chce zailczyc kilka prestizowych imprez...

mój problem polega na tym ze nie wiem co teraz biegac....przygotowania już zaczołem w listopadzie biegałem sumujac wszystko 330 km....przeważnie rozniegania ale siła i zakresy tez sie pojawiały...moje cele na przyszły rok to
10km- poniżej 35 min
3km- 3;09
2km- 5;40
1km-2;35

słyszałem że trzeba robic tak zwaną 'baze' tyle ze nie wiem na czym to polega...nie wiem kiedy mam zaczać tempo,zakresy i siłe....

Prosze o pomoc lub plany terningowe
Co teraz ? Teraz najpierw naucz sie poprawnej pisowni :hej: :hej:
zaczołem = zacząłem
Awatar użytkownika
dezo66
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1235
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:50
Życiówka na 10k: 31:17
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Napisz jeszcze jakie masz życiówki - bo plany planami, ale jak bardzo odbiegasz od tych wyników bo jak na 1km biegasz 3 in a chcesz nagle na 2:35 to sporo i ile lat trenujesz.

Wszystko jest możliwe.
Widzę, że chcesz być wszechstronny - bieganie 35min - 10km i 1km w 2:35min
Przyznam, że 16 lat i takie wyniki robią wrażenie
10km - typowa wytrzymałość
1km - typowa szybkość beztlenowa

Wytrzymałość trenuje się poprzez długie wybiegania (na Twój wiek to do MAX15km), bieganie ciągłych [bieg żywy (4min/km) przez 30-50 min] i siłe biegową
Szybkość poprzez treningi powtórzeniowe np. 3x400m , zabawy biegowe, moc

W Twoim wieku bieganie równocześnie 35min 10km i 2:35min-km moze być troche trudne, łatwiej zrobic u Ciebie wynik na 1km

Jak zaczniesz robić WYTRZYMAŁOŚĆ to zaczniesz tracić SZYBKOŚĆ.
te czasy nie są jakimś kolosem bo sam biegam 35 min na dyche i 2:35 na km ale mam 19 lat i 3 lata treningów za sobą

Najlepsza rada - zapisz się do klubu bo takie wyniki na ten wiek to pożądany kąsek :)
Wygrać wyścig z metrem M2 ? - https://www.youtube.com/watch?v=AsDMXatPHNA
Damian S
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwie 2012, 11:58
Życiówka na 10k: 36;40 zakres na tr
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

no wiec...
klub mam ale trenera aktualnie brak i trenuje sam bedzie dopiero za 2-3miesiące w tamtym roku o tej porze byłem jeszcze na roztrenowaniu poźno zacząłem przygotowania a w tym juz jeden miesiąc ciężkiej roboty za mną

na 1km w tym roku zrobiłem 2;42 na 2km 5;59 ale to był poczatek sezonu...w tym roku chciałbym pobiegac troche przełaje i górskie biegi ale chciałbym tez stadionu troche a na koniec roku pozwole sobie kilka startów na dłuższe 10km i 15 km bo to ostatni mój rok jun mł bedzie.

Przyjmijmy że chciałbym sie przygotować do dłuższych biegów na 3km wzwyż pod przełaje i góry
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Szkoda, ze nie ma trenera, bo na twoim poziomie trudno sie samemu przygotowywac. Jak wyglada z nauczycielem WF-u (mala nadzieja...) moze on cie troche poprowadzic? Albo starszy kumpel z klubu?

Dalej biegaj duzo w zimie. 1x w tygodniu jakies 5-6x1000 spokjne w 3:30 i raz 6-10x200 w 30s. Przerwy 3-4'. Pobiegnij jakies Crossy albo zawody uliczne.

I duzo czytaj o treningu. Od marca wszystko szybciej i wiecej... le to juz jest inny trening.

Rolli
Awatar użytkownika
dezo66
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1235
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:50
Życiówka na 10k: 31:17
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

w zime biegać 200m w 30s to troche ciezko bo moze pogoda nie dopisac - śnieg np.
Jakbyś miał dostęp do hali to było by spoko - w Warszawie jest, w Spale tam można biegać 6x200m po 30s

Na takim poziomie nie liczy sie ogólne doradztwo ale dokładne szczegóły - ja np. trenuje na GRANICY intensywnie/przetrenowanie - wystarczy ze np. jak mam biegać 2x2km po 3:30 min to mam pobiec 3:30 bo jak pobiegne po 3:25min/km to juz zblizam sie bardzo do przetrenowania a bieganie dla mnie np. 3:35min/km to za wolno
Jest to tylko 5 sekund a moze byc tak ze moge biec za szybko albo za wolno i chodzi mi o to ze to są takie szczegóły których nie sprecyzuje sie przez komputer od osób które poznałeś w sieci.
Wygrać wyścig z metrem M2 ? - https://www.youtube.com/watch?v=AsDMXatPHNA
Awatar użytkownika
apaczo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1565
Rejestracja: 09 lut 2012, 12:07
Życiówka na 10k: 34:54
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Damian S pisze:witam....
mam 16 lat w przyszłym roku chce zailczyc kilka prestizowych imprez...

mój problem polega na tym ze nie wiem co teraz biegac....przygotowania już zaczołem w listopadzie biegałem sumujac wszystko 330 km....przeważnie rozniegania ale siła i zakresy tez sie pojawiały...moje cele na przyszły rok to
10km- poniżej 35 min
3km- 3;09
2km- 5;40
1km-2;35

słyszałem że trzeba robic tak zwaną 'baze' tyle ze nie wiem na czym to polega...nie wiem kiedy mam zaczać tempo,zakresy i siłe....

Prosze o pomoc lub plany terningowe
Jest potencjał i zapał. Dobrze , tak trzymać! Jedyne co ci poradzę , to skup sie na krótkich dystansach 800-3000m. Jak chcesz eksperymentów to wystartuj w przełajach ale 5km i 10km to odpuść sobie na kilka lat. Młody jesteś i na długie przyjdzie jeszcze czas.
Troszeczkę się znam na sporcie i jestem praktykiem. Wszystkie moje rady opieram na swoim wieloletnim doświadczeniu, ale przyznaję, że nie jestem nieomylny, gdyż człowiek uczy się całe życie i ma prawo zmienić swoje poglądy, przekonania.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Na pewno nic nie pomyliłeś z wynikami? Są bardzo dobre, nie mówię, że nie możliwe ale na tyle dobre, że masz pewnie trenera, przecież nie zrobiłeś tych wyników nagle wychodząc z domu, rozumiem, że gdzieś trenujesz.

Gdybyś nie miał, w co nie wierzę, to przeczytaj choćby to:
http://bieganie.pl/?cat=15&id=104&show=1

Tu jest przykład bazowego okresu z planu Michała Bartoszaka, te procenty to procent maksymalnej intensywności.
Przyjmij, że maksymalna intensywność to średnie tempo testu Coopera, czyli "wyścigu" trwającego 12 minut.

wtorek ok. 12km – 75%
środa ok. 15km – 70%
czwartek ok. 14km – 75%
sobota ok.10km – 80%
niedziela ok. 18km – 70%
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

dezo66 pisze:w zime biegać 200m w 30s to troche ciezko bo moze pogoda nie dopisac - śnieg np.
Jakbyś miał dostęp do hali to było by spoko - w Warszawie jest, w Spale tam można biegać 6x200m po 30s

Na takim poziomie nie liczy sie ogólne doradztwo ale dokładne szczegóły - ja np. trenuje na GRANICY intensywnie/przetrenowanie - wystarczy ze np. jak mam biegać 2x2km po 3:30 min to mam pobiec 3:30 bo jak pobiegne po 3:25min/km to juz zblizam sie bardzo do przetrenowania a bieganie dla mnie np. 3:35min/km to za wolno
Jest to tylko 5 sekund a moze byc tak ze moge biec za szybko albo za wolno i chodzi mi o to ze to są takie szczegóły których nie sprecyzuje sie przez komputer od osób które poznałeś w sieci.
Przetrenowanie jest wynikiem sumy kolejnych treningow bez odpowiedniej regeneracji a nie 5 sekundami za szybkiego biegania na 1000m.
Masz jednak duzo racji, ze na jego poziomie potrzebna jest stala opieka i szczegolowe korygowanie treningu. Niestety trenera tam nie ma...

No i 30s/200m i 3-4P nie jest problemem, jezeli ktos biegnie 2:42/1000. Nawet przy 6-7°C, ktore teraz mamy. Oczywiscie nikt nie powinien biegac sprinty w temperaturze ponizej 0°.

Pozd.
Rolli
Awatar użytkownika
dezo66
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1235
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:50
Życiówka na 10k: 31:17
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Przetrenowanie jest wynikiem sumy kolejnych treningow bez odpowiedniej regeneracji a nie 5 sekundami za szybkiego biegania na 1000m.
Masz jednak duzo racji, ze na jego poziomie potrzebna jest stala opieka i szczegolowe korygowanie treningu. Niestety trenera tam nie ma...

No i 30s/200m i 3-4P nie jest problemem, jezeli ktos biegnie 2:42/1000. Nawet przy 6-7°C, ktore teraz mamy. Oczywiscie nikt nie powinien biegac sprinty w temperaturze ponizej 0°.

Pozd.
Rolli[/quote]

no moze i sie da 30s na 200m ale nie po sniegu, dlatego proponowałem halę, choc w zimę napewno trzeba włożyć wiecej energii by pobiec taki odcienk w czasie niz było by to w lato.
Wygrać wyścig z metrem M2 ? - https://www.youtube.com/watch?v=AsDMXatPHNA
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

dezo66 pisze:dlatego proponowałem halę, choc w zimę napewno trzeba włożyć wiecej energii by pobiec taki odcienk w czasie niz było by to w lato.
Tak wogule ile hal LA jest w Polsce?

Mam "szczescie", ze mam 3 hale o obrembie 80km. A jedna jest nawet dostepna dla wszystkich przez 12h/7d

Pozd
Rolli
Awatar użytkownika
dezo66
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1235
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:50
Życiówka na 10k: 31:17
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Mam "szczescie", ze mam 3 hale o obrembie 80km. A jedna jest nawet dostepna dla wszystkich przez 12h/7d

Pozd
Rolli
W sumie naprawdę szczęście taką halę mieć 12h/7d

Ja to mam w Warszawie halę 2x2godz w ciągu tygodnia
Wygrać wyścig z metrem M2 ? - https://www.youtube.com/watch?v=AsDMXatPHNA
ODPOWIEDZ