Manual treningu interwałowego dla długodystansowców

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Adam, wracajac do tematu... bedzie opisane, dlaczego uwazasz ze przerwa ma byc taka a nie inna? Bedzie to opisane w nastepnej czesci?

Na razie napisales, ze to z Twich obserwacji... bardzo slabe to wytlumaczenie.
Zacytuj jakiś fragment, gdzie pisze jakie mają być przerwy, bo nie bardzo wiem do czego mam się odnieść.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
FilipO
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 602
Rejestracja: 15 maja 2011, 21:27
Życiówka na 10k: 38:15
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań

Nieprzeczytany post

http://warszawskibiegacz.pl/podsumowani ... -52017-10/

Trochę o Interwałach od Bartka - Warszawskiego Biegacza.
Obecnie: wieczny kontuzjusz.
Stare dzieje i rekordy życiowe:
5km - 18min 32s - rok '13
10km - 38min 14s - rok 13'
Yahoo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2781
Rejestracja: 19 cze 2015, 17:20
Życiówka na 10k: 43:30
Życiówka w maratonie: 3:44:25

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:
Yahoo pisze:Lepszym rozwiazaniem beda dlugie biegi progowe biegane interwalowo ......
A jaki to ma sens? Dlaczego mają byc biegane interwałowo ? :)
Nie mówię, że tak akurat jest tutaj, ale w pewnym momencie interwał już nie ma sensu. Jakoś II zakresu nikt w interwale nie biega.
Chodzi mi o predkosc biegu miedzy 21km a 16km.
W początkowej fazie cyklu przygotowawczego bedzie sie robic dlugie interwały na krótkiej przerwie. Bo latwiej je wytrzymac. A potem będa dlugie biegi ciagle.
Tylko nie pisze o prędkości okolo maratońskiej - pewnie o taka intensywność ci chodzilo.

Wysłane z mojego SM-T113 .
"Ból jest nieunikniony.Cierpienie jest wyborem."
Haruki Murakami, z książki: 'O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu?'
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: Zacytuj jakiś fragment, gdzie pisze jakie mają być przerwy, bo nie bardzo wiem do czego mam się odnieść.
Ta propozycja:
Próbuje coś usystematyzować, żeby ten trening interwałowy jeśli go robicie był w każdym elemencie logiczny i uzasadniony, żeby każdy kto tego chce mógł podejmować świadome decyzje o takim czy innym przesunięciu akcentu. To do czego namawiam, to żeby przerwy były tak długie i tylko tak długie jak to niezbędnie potrzebne. Bo liczy się całe 5x1km a nie, że pobiegliśmy odcinki szybko ale praktycznie jaki to miało związek z sytuacją na zawodach? To ma być jeden blok, który sobie trochę ułatwiamy tym, że odpoczywamy.

Jeśli ktoś bardzo chce, przerwa może być w truchcie. Ale nie przekonuje mnie popularne przekonanie, że w trakcie przerwy trzeba truchtać, bo lepiej usuwa się produkty przemiany materii.
I przede wszystkim tu:
Próbuje coś usystematyzować, żeby ten trening interwałowy jeśli go robicie był w każdym elemencie logiczny i uzasadniony,
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:I przede wszystkim tu:
Próbuje coś usystematyzować, żeby ten trening interwałowy jeśli go robicie był w każdym elemencie logiczny i uzasadniony,
Czyli, że muszę udowadniać, że to jest właściwe podejście? Logiczny i uzasadniony? To są jakieś kontrowersyjne określenie?
pixelix
Wyga
Wyga
Posty: 73
Rejestracja: 19 sie 2015, 15:30
Życiówka na 10k: 33:34
Życiówka w maratonie: 2:39:23

Nieprzeczytany post

FilipO pisze:http://warszawskibiegacz.pl/podsumowani ... -52017-10/

Trochę o Interwałach od Bartka - Warszawskiego Biegacza.
Podoba mi się ten cytat:

"A więc ogólna objętość dobrze jak mieści się w przedziale 4 – 6 kilometrów. Czyli np. 5×1 km. Intensywność wysiłku jest bardzo duża, bardzo! To ma być intensywność z jaką biegacie na 5 km, ewentualnie troszkę mniejsza. Ale szybciej niż 10 km.

Wysiłek najlepiej jak trwa 3 – 5 minut. Zwyczajnie jak biegacie krócej to nie pracujecie wystarczająco długo na maksymalnej wydolności tlenowej, czyli na VO2max. Jak jest dłuższy, to ucierpi na tym intensywność. Proponuję zacząć od maksymalnie 4 minut, intensywność jest najważniejsza! Czyli jeżeli biegacie 1 km w około 4 minuty, niech to będzie 1 kilometr.

Przerwa? Ja preferuje 2-3 minuty. Mówi się, że 50-90 procent czasu odcinka. Zasada jest prosta, jak uznacie, że jesteście w stanie biec następny, to ruszacie. Jak po 2 minutach jest ok, biegniecie. Jak nie, czekacie."

I to jest wg mnie prawidłowe podejście do przerw między interwałami, a nie to Wasze wielkie teoretyzowanie, jeden mądrzejszy od drugiego i milion teorii o tym jak biegać interwały. Zawsze będę twierdził że danielsowskie podejście do interwałów jest najlepsze.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:
Rolli pisze:I przede wszystkim tu:
Próbuje coś usystematyzować, żeby ten trening interwałowy jeśli go robicie był w każdym elemencie logiczny i uzasadniony,
Czyli, że muszę udowadniać, że to jest właściwe podejście? Logiczny i uzasadniony? To są jakieś kontrowersyjne określenie?
Uzasadnic dlaczego jest logiczny.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

pixelix pisze: "Przerwa? Ja preferuje 2-3 minuty. Mówi się, że 50-90 procent czasu odcinka. Zasada jest prosta, jak uznacie, że jesteście w stanie biec następny, to ruszacie. Jak po 2 minutach jest ok, biegniecie. Jak nie, czekacie."


I to jest wg mnie prawidłowe podejście do przerw między interwałami, a nie to Wasze wielkie teoretyzowanie, jeden mądrzejszy od drugiego i milion teorii o tym jak biegać interwały. Zawsze będę twierdził że danielsowskie podejście do interwałów jest najlepsze.
pixelix. Po pierwsze Bartek pisze, że "jeśli uznacie że jesteście w stanie" - to nie jest podejście Danielsowskie
Po drugie, to do czego dążę to jest ustalenie pewnej metody, która pozwoli, jeśli jesteś na to w tym dniu gotowy, pójść na samej granicy Twoich możliwości, żeby je przesunąć, nie zostawiając niczego przypadkowi, że raz uznasz, że jesteś już gotowy po minucie a potem po dwóch minutach. Jeśli dobrze wszystko obliczymy, to będziesz rozumiał, że potrafisz to zrobić, mimo, że wydaje Ci się to bardzo trudne.
Analogia - to są testy wydolnościowe "do odmowy". Zupełnie inaczej wychodzą wyniki końcowe jeśli damy zawodnikowi "zdecydować, że już chce kończyć" a inaczej, jeśli zawodnik jest na szelkach i wie, że jedyny sposób skończenia testu to spadnięcie z bieżni.

Rolli pisze:Czyli, że muszę udowadniać, że to jest właściwe podejście? Logiczny i uzasadniony? To są jakieś kontrowersyjne określenie?
Uzasadnic dlaczego jest logiczny.[/quote]

Ale ten tekst nie jest logiczny? Tutaj są już jakieś przymiarki do logicznego podejścia. Coś zarzucasz tej logice ustalania przerwy?
http://bieganie.pl/?show=1&cat=15&id=9214
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: Ale ten tekst nie jest logiczny? Tutaj są już jakieś przymiarki do logicznego podejścia. Coś zarzucasz tej logice ustalania przerwy?
http://bieganie.pl/?show=1&cat=15&id=9214
Nie opierasz sie na logice tylko na twoich obserwacjach i na wiarze, ze masz racje.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ja Ci piszę, że z tego, że 2+x >5 wynika, że x > 3 a Ty mi mówisz, że to tylko moje obserwacje. Ok, właściwie masz rację.
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

proszę o badania stwierdzające, że Adam opiera się na wierze we własną słuszność.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Ja Ci piszę, że z tego, że 2+x >5 wynika, że x > 3 a Ty mi mówisz, że to tylko moje obserwacje. Ok, właściwie masz rację.
Przyklad pierwszy:
Daniels radzi, żeby przerwy były krótsze niż czas trwania odcinka i w truchcie. Czyli np 2 minutowe. Moim zdaniem to nie jest optymalne wykorzystanie treningu. 2 minuty w truchcie to dużo czasu na przerwę (pod warunkiem, że tempo odcinka nie było z kosmosu w stosunku do naszych możliwości).
Pytanie jest: "dlaczego"?
Odpowiedz: "moim zdaniem"

Przyklad drugi:
Jeśli ktoś bardzo chce, przerwa może być w truchcie. Ale nie przekonuje mnie popularne przekonanie, że w trakcie przerwy trzeba truchtać, bo lepiej usuwa się produkty przemiany materii.
Pytanie jest: "dlaczego?"
Odpowiedz: "nie przekonuje mnie"

Musisz mi wybaczyc, ale ja poruszam sie (nawet intensywniej jak tu) na innych forach i stronach, dlatego jestem przyzwyczajony do innych standardów. I tam jest zawsze pytane o zrodla wiedzy albo jest zaznaczone, ze to jest tylko i wylacznie wlasnym wymyslem i nie udowodnione. W ten sposob latwiej zinterpretowac ta wypowiedz. W tych dwuch przykladach rozumie Twoje idee, logicznego wyjasnienia ale brakuje. Dlatego moje pytanie.
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

zabawne, przecież Adam w obu przypadkach wyjaśnił dlaczego. ale jeśli ktoś nie chce znaleźć, to nie znajdzie.

chyba rzeczywiście jesteśmy przyzwyczajeni do różnych standardów.
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Qba Krause pisze:zabawne, przecież Adam w obu przypadkach wyjaśnił dlaczego. ale jeśli ktoś nie chce znaleźć, to nie znajdzie.

chyba rzeczywiście jesteśmy przyzwyczajeni do różnych standardów.
Zabawne dla Ciebie. Gdzie cos Adam wyjasnil? Ja sie po prostu pytam "dlaczego" i dostaje tylko odpowidz ze "ja tak uwazam". To nie jest logika, tylko prywatne zdanie.

Najlepsze jest jeszcze to, ze na odpowiedz, ze cos innego jest udowodnione, dostaje odpowiedz: ale ja w to nie wierze.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

:) Przecież teraz podałeś zupełnie inne cytaty. To zabawa "w kotka i myszkę"
Ale ok, i tak trzeba się cofnąć do aksjomatów.
ODPOWIEDZ