Przygotowania do pierwszego maratonu - prośba o wskazówki

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
andros
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 34
Rejestracja: 15 mar 2014, 23:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Hajnówka

Nieprzeczytany post

Hej. W tym roku postanowiłem zadebiutować w maratonie. Jako, że będzie to pierwszy start celem głównym jest samo ukończenie biegu. Czas jest drugorzędną sprawą jednak jakby udało się zejść poniżej 4 godzin to będę mega zadowolony. Aby treningi miały sens i nie biegać na aferę wziąłem plan Książkiewicza na 4 godziny http://www.szmajchel.naszebieganie.pl/w ... /04-00.png I tu mam pytanie do niektórych treningów, np. tydzień 2 wtorek OWB1 6km +SB(podbiegi) 2x 5x 100/100 + trucht 2km. Nie bardzo rozumiem co znaczy 2x 5x? Czy to po prostu jest 10 powtórzeń? i np. tydzień 6 OWB1 4km +WT 2x3km (tempo odcinków 5:20/km) + 2x 2km (tempo odcinków 5:15/km) + trucht 2 km. Jak rozumień te 2x3 km? I jeszcze drugie pytanie. Jak często można pływać? 2x w tygodniu czy częściej? Jakoś tak basen mnie ostatnio wciągnął, że mógłbym chodzić codziennie jednak obawiam się żeby się nie przemęczyć. Dodać też muszę, że przydałoby się po zimie z 5 kg zrzucić. W zeszłym roku przygotowywałem się do półmaratonu z planem Książkiewicza na 1:45 i pobiegłem 1:45.46. Wiem, że maraton to nie połówka i zastanawiam się czy plan na 4 godziny to zbyt ambitnie czy może zbyt zachowawczo? Z góry dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Buniek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2655
Rejestracja: 11 cze 2009, 11:12
Życiówka na 10k: 35:35
Życiówka w maratonie: 2:57:09
Lokalizacja: Toruń

Nieprzeczytany post

andros pisze:co znaczy 2x 5x? Czy to po prostu jest 10 powtórzeń?
To jest 5 x 100m na 100 metrowej przerwie w truchcie, następnie przerwa (tu nie jest dookreślone jak ma wyglądać) i znowu robisz kolejne 5x100m p. 100m. Jest to 10 powtórzeń, ale rozbitych na dwie serie po 5, z przerwą pomiędzy seriami
andros pisze:tydzień 6 OWB1 4km +WT 2x3km (tempo odcinków 5:20/km) + 2x 2km (tempo odcinków 5:15/km) + trucht 2 km. Jak rozumień te 2x3 km?
4 km rozgrzewki
3 km w tempie 5'20/km
jakaś przerwa, nie wiem jak długa z tableki to nie wynika
3 km w tempie 5'20/km
jakaś przerwa, nie wiem jak długa z tableki to nie wynika
2 km w tempie 5'15/km
jakaś przerwa, nie wiem jak długa z tableki to nie wynika
2 km w tempie 5'15/km
2 km trucht
Krzysiek
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
andros
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 34
Rejestracja: 15 mar 2014, 23:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Hajnówka

Nieprzeczytany post

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
napibiega
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2016, 22:13
Życiówka na 10k: 45:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Witam,

mam taki sam cel co ty na ten rok czyli maraton. Podobnie w tamtym roku przebiegłem półmaraton w 1:46 z groszami. Nastawiam się po pierwsze na ukończenie biegu, choć po głowie chodzi granica 4 godzin. Choć w wiem z niektórych wypowiedzi biegaczy, że maraton to już inna bajka i tu może zdarzyć się wszystko. Myślę, że przy solidnym przygotowaniu cel 4 godzin jest rozsądny. Mam trochę inny plan jest on przygotowany na podstawie czasu na 5km i składa się z 16 tygodni. 3 treningi tygodniowo( 1 trening- głównie interwały, 2 trening -spokojne tempo, kilka km w szybszym tempie i znowu na koniec wolne tempo, 3 trening- dłuższe biegi). Dodatkowo w początkowych tygodniach robię siłę biegową i ćwiczenia na stabilizacje. Powodzenia
ODPOWIEDZ