BNP - pytanie

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
human
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 376
Rejestracja: 04 lut 2009, 10:03
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Piaseczusetts

Nieprzeczytany post

Hej, na jakim etapie przygotowań najlepiej robić Bieg z Narastającą Prędkością ? Czy można go biegać od razu na początku (załóżmy że plan ma ok 20 tyg.) tylko na mniejszych prędkościach, a może to nie ma znaczenia i można śmigać raz w tyg.?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
adam1adam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1754
Rejestracja: 20 lis 2011, 09:59
Życiówka na 10k: 33:10
Życiówka w maratonie: 2:32:24

Nieprzeczytany post

Jestes w stanie pobiec tempo, BC2 itp(jak to sie tam nazywa ) to i mozesz zaczac z BNP!
U mnie najpierw BC2 jak to juz biegam ok.10km to i moge wprowadzac dluzsze biegi w formie BNP.
Maurice
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1911
Rejestracja: 05 wrz 2009, 22:48
Życiówka na 10k: 33:59
Życiówka w maratonie: 2:38:40
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Nieprzeczytany post

bieg progresywny możesz robić w każdym mezocyklu, kwestia doboru prędkości
nawet podczas budowy bazy są u Skarżyńskiego krosy aktywne
Awatar użytkownika
maly89
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4862
Rejestracja: 10 paź 2011, 23:05
Życiówka na 10k: 37:44
Życiówka w maratonie: 02:56:04
Lokalizacja: Gdańsk / Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ja w tym roku również planuję już od samego początku włączyć w plan treningowy BC2 i BNP - już na etapie budowania bazy. W ostatnich latach stawiałem głównie na Interwały, dlatego w tym roku zamiast tego chcę spróbować biegów ciągłych w różnych zakresach.
human
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 376
Rejestracja: 04 lut 2009, 10:03
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Piaseczusetts

Nieprzeczytany post

maly89 pisze:Ja w tym roku również planuję już od samego początku włączyć w plan treningowy BC2 i BNP - już na etapie budowania bazy. W ostatnich latach stawiałem głównie na Interwały, dlatego w tym roku zamiast tego chcę spróbować biegów ciągłych w różnych zakresach.
Hej, ale rozumiem że BNP będziesz biegał na początku na mniejszych prędkościach ? A co z dystansami, czy będą krótsze ?
Pytam, bo fajnie mi się to biega i chciałbym to zastosować już teraz, ale na pewno wolniej i krócej niż docelowo, bo po prostu forma jeszcze nie ta :oczko:
Awatar użytkownika
maly89
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4862
Rejestracja: 10 paź 2011, 23:05
Życiówka na 10k: 37:44
Życiówka w maratonie: 02:56:04
Lokalizacja: Gdańsk / Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Krócej raczej nie. Jeżeli zmniejszę prędkości to myślę, że mogę spokojnie robić BNP po 10-15 kilometrów (czyli na takim dystansie na jakim biegam luźne rozbiegania).
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Pozwolę sobie skorzystać z wątku o BNP i zadać swoje pytanie dotyczące tego środka treningowego - robię teraz bazę tlenową, zwiększam kilometraż, za jakieś 3 tygodnie będę chciał włączyć jeszcze BNP. I trafia mi się okazja i chęć udziału w półmaratonie, który to chciałbym właśnie wykorzystać treningowo i pobiec BNP. Tylko nie wiem jakim tempem to potraktować. :D
Trenuję raczej pod 5, 10 i 21 km, ale obecnie nie ma to znaczenia, bo nie robię elementów szybkościowych. Cel na wiosnę to 1h35m w półmaratonie w maju. Półmaraton "treningowy" będzie 28. lutego.
Zakładałem tak: 5 km - tempo 5:20, 5 km - 5:00, 5 - 4:45 i 6 km 4:30. Docelowy start ma się odbyć w tempie 4:30 ale będzie dopiero za dwa miesiące od tego "treningowego". Czy nie zawracać sobie na razie tym specjalnie głowy i pobiec tak jak myślałem, czy skończyć tempem nieco szybszym niż to docelowe - majowe?
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

kończ w maksa, zawsze :-)
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No ale to te ostatnie 6 km mam pobiec w trupa? Toż ja późnej będę miał problem z regeneracją a trzeba dalej plan wykonywać. Może Ci chodziło o sam finisz - 1 km góra?
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

6 km ostatnie możesz iść jak najmocniej potrafisz. Jeśli trenujesz systematycznie, to się zregenerujesz, bo to tylko końcowe kilometry będą mocne nie cały dystans
Runner11
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 928
Rejestracja: 08 sie 2011, 17:25
Życiówka na 10k: 34:29
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Nie w trupa tylko na tyle ile Ci pozwoli samopoczucie, musisz to czuć. Przecież taki trening 20km BC1 + 6km BC2 albo w końcowym etapie nawet BC3 skoro w trupa będzie bardzo obciążający i kilka kolejnych dni będzie się go czuć. Chyba, że plan to przewiduje
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie, plan zakłada ~20 km BNP. I nie sądzę, że założeniem jest zajechanie się na 2 tygodnie. :) W praktyce wyjdzie 10 km - I zakres, 5 km - II zakres i 6 km III zakres. Będzie okej tak jak napisałem. Ewentualnie zobaczę jak będę "wyglądał" treningowo przed tym półmaratonem i sobie po prostu zweryfikuje tempa.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

Trzeba pamiętać, że pobiegnięcie ostatnich 5-6km na maksimum możliwości, nie zmęczy Cię tak jak bieg całego półmaratonu na maksimum możliwości. Tym bardziej, że 3/4 dystansu będą znacznie wolniejsze niż Twoje możliwości. Zakładając dodatkowo, że nie będzie to Twój pierwszy BNP, to będzie znakomity bodziec.
Zgadza się, po takim starcie trzeba odpocząć, ale jeśli jesteś w systematycznym treningu, to na prawdę po spokojnym tygodniu znów możesz wykonać akcent, bo organizm systematycznym bodźcowanie przygotowany jest do szybkiej regeneracji.
To są tylko moje własne opinie, podpowiedzi. Decyzja zawsze należy do Ciebie ;-)
Awatar użytkownika
czmieloo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 26
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:33
Życiówka na 10k: 0:40:18
Życiówka w maratonie: 03:19:20
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Od zawsze w naturalny sposób biegam BNP. Muszę na prawdę się skupić, żeby wykonać trening np. wybieganie nie przyspieszając systematycznie. Z drugiej strony to jest świetny bodziec. Dobieranie tempa przychodzi z czasem, wraz z praktyką i teraz to robię na czucie. Początkującym polecam zapoznanie się teorią negative split w maratonie bo to jest właśnie BNP. W necie jest fajny kalkulator do wyliczania tempa w maratonie ale można to odnieść i do połówki https://feelrace.com/fr.pl?th=_Marco
Cały czas do przodu!
http://czmielubiega.blogspot.com
Zbigniew94
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 936
Rejestracja: 16 cze 2015, 15:59
Życiówka na 10k: 34'08
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bieruń
Kontakt:

Nieprzeczytany post

b@rto pisze:Nie, plan zakłada ~20 km BNP. I nie sądzę, że założeniem jest zajechanie się na 2 tygodnie. :) W praktyce wyjdzie 10 km - I zakres, 5 km - II zakres i 6 km III zakres. Będzie okej tak jak napisałem. Ewentualnie zobaczę jak będę "wyglądał" treningowo przed tym półmaratonem i sobie po prostu zweryfikuje tempa.

a co na zawodach biegasz ? ja średniak i oto moje BNP :

https://www.endomondo.com/users/2659695 ... uts/latest
1000 2;42'83
1500 m 4;17'59
3000 m 9'44
5000 m 16;49
10000 34'08
ODPOWIEDZ