Jak poprawić szybkość?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
arekkz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2015, 13:46
Życiówka na 10k: 45:48
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam mam 15lat waga:50kg 170cm wzrost.
Biegam regularnie od około pół roku.
Moje wyniki to:
1KM-3:16
3KM-12:05
5km-20:11
10km-45;48
Moje pytanie brzmi w jaki sposób mogę osiągnąć większą szybkość, ponieważ do Marca 2016 chciałbym zejść poniżej 3;00 na 1000m.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Możesz piłować interwały np 10x400m w tempie jak do 3:00 (i ten 1000m poprawisz) albo więcej biegać (i poprawisz też 10 km bo teraz masz słabe w relacji do krótszych dystansów). Odradzam i jedno i drugie jednocześnie, zwłaszcza, że jesteś młody.
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

arekkz:

Proponuję abyś poszukał wypowiedzi użytkownika tutejszego forum o nick'u Rolli.

Ma doświadczenie, wiedzę i generalnie interesuje się zagadnieniami związanymi z treningiem średniaków-szybkobiegaczy.

Swoją drogą masz moc. Pół roku biegania i 3'16"/km. Ciekawy jestem z jakiego poziomu startowałeś?
arekkz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2015, 13:46
Życiówka na 10k: 45:48
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Moja kondycja zawsze była słaba mój czas gdy zaczynałem biegać na 1,45km wynosił 6:58 więc bardzo słabo
arekkz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2015, 13:46
Życiówka na 10k: 45:48
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zawsze miałem dobrą technikę ale brakowało mi kondycji więc postanowiłem to zmienić :)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Możesz piłować interwały np 10x400m w tempie jak do 3:00 (i ten 1000m poprawisz) albo więcej biegać (i poprawisz też 10 km bo teraz masz słabe w relacji do krótszych dystansów). Odradzam i jedno i drugie jednocześnie, zwłaszcza, że jesteś młody.
Adam !!! Proszę cie !!! On ma 15 lat !!!!
arekkz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2015, 13:46
Życiówka na 10k: 45:48
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja się nie przygotowuje do żadnych egzaminów tylko dążę do poprawy moich wyników.Bieganie to moja pasja w ciągu pół roku zrobiłem jak narazie 400km.Jak już to przygotowuje się na nowy sezon żeby spróbować coś wywalczyć w swojej kategorii
hansel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 361
Rejestracja: 18 wrz 2014, 15:10
Życiówka na 10k: 39
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

KrzysiekJ pisze:arekkz:

Swoją drogą masz moc. Pół roku biegania i 3'16"/km. Ciekawy jestem z jakiego poziomu startowałeś?
To nie jest żadna moc. Dokładnie taki wynik pobiegłem w liceum w sprawdzianie na 1000m bez żadnego biegania. Przy tym nie grałem w w piłkę ani nie uprawiałem regularnie innych sportów. I to nie był wcale jakiś mega wynik, w szkole było kilka szybszych osób. Po prostu w tym wieku takie rzeczy łatwo przychodzą. Kilkanaście lat później byłem w stanie pobić tą "życiówkę" po dopiero dwóch latach biegania:)
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Zacząłem biegac po 40tce. Nie mam doświadczeń w tym zakresie z młodości.
Ganiam regularnie prawie 3 lata i nawet jakbym dobrze spiął pośladki, to nie wiem czy pobiegłbym 3'15"/km.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

arekkz pisze:Ja się nie przygotowuje do żadnych egzaminów tylko dążę do poprawy moich wyników.Bieganie to moja pasja w ciągu pół roku zrobiłem jak narazie 400km.Jak już to przygotowuje się na nowy sezon żeby spróbować coś wywalczyć w swojej kategorii
Pierwszym krokiem jest droga do klubu lekkiej atletyki. Do dobrego trenera, który poprowadzi cie do dobrych wyników, poprawi twój styl biegowy i będzie uważał żebyś się nie zajechał. Tam znajdziesz tez rówieśników, którzy maja takie same zainteresowanie bieganiem i gdzie spędzisz mile godziny.

Wbrew niektóry wypowiedzi, sub3 na 1000 nie każdy wytrzęsie tak lekko z rękawa i to jest w wieku bardzo dobry wynik. Oczywiście, zęby wygrać zawody międzyszkolne lub wojewódzkie jest to trochę za wolno, ale tam biega młodzież, która już dłuższy czas biega w klubie lub za piłka.

Dla ciebie powinno być teraz najważniejsze praca nad szybkością (żadne 10x400!!!!) W zimie to jest problemem, bo przy tych temperaturach nie da się, i nie wolno biegać sprintów. Dlatego teraz biegaj 4x w tygodniu 4 do 8km i rób od czasu do czasu luźne krótkie przebieżki, np. 6-8x 80m. Raz na dwa tygodnie pobiegnij 2km na całego. (możesz tez się trochę zajechać, wtedy nauczasz lepiej umiarkowanie sterować tempem)

Potem (od marca/kwietnia) przyjdzie czas na lotne sprinty, powtórzenia lub wytrzymałość szybkościowa.

Masz dojście do stadionu?
Masz kolce?
Masz stoper?
Masz porządne buty do biegania?

Ale jeszcze raz. Poszukaj klubu lekkiej!!!

Pozd.
Rolli
arekkz
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2015, 13:46
Życiówka na 10k: 45:48
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam,dziękuję za odpowiedź.
Kolce posiadam : Asics hyper md 5
Stadion mam bardzo blisko więc nie będzie problemu ,a buty asics gt 1000 2 myślę że jak narazie wystarczające.
Interesuje się biegami bardziej typu 5-10km i na takich dystansach biega mi się najlepiej,lecz wydaje mi się że biegam zbyt wolno. Dlatego chciałem to poprawić biegami 1000M . Swoją pasję odnalazłem niedawno więc jak narazie jestem w tym "zielony"
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Buty są OK.

Zacznij od szybkości!!! Tylko szybkości! Nie daj sobie wmawiać od starszych (znajomych, wujków czy sąsiadów) ze masz dużo biegać. W twoim wieku biega się szybko. I 3km to już wystarczający dystans długodystansowy w twoim wieku. Nie chce cie opowiadać, ze jesteś jeszcze za młody. Nie. Ty jesteś w takim wieku w którym możesz własnie wykorzystać ta umiejętność szybkiej poprawy wyników na średnich dystansach. Potem, jak będziesz starszy, będzie bardzo ciężko. Dlatego starsi biegają długie dystansy... tak... bo nie umieją biegać szybko. To jest własnie twoja szansa pokazać innym jak się powinno biegać.

Bieganie jest zawsze pokonanie jakiegoś dystansu w jak najkrótszym czasie. Takie 10km przebiec z jakimś tam wynikiem nie jest wyzwaniem dla ciebie. Biegaj szybko! 200m, 400m, 800m, do maksymalnie 3000m.
ODPOWIEDZ