Aplikacja treningowa KNOW YOUR PACE

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
spaw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 281
Rejestracja: 01 lis 2014, 22:39
Życiówka na 10k: 41:40
Życiówka w maratonie: 3h28
Lokalizacja: Sobolew

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Dlatego sposób wybrania odpowiedniej dla siebie jednostki treningowej nie jest oczywisty, ale w najbliższych tygodniach poprawimy to. W tym momencie, musicie przyjąć nasze założenie, że:
- początkujący - to Ci, którzy nie sa w stanie biec spokojnym tempem przez dłużej niż 1 godzinę
- śr. zaawansowani - to Ci, którzy nie są w stanie biec dłużej niż 2 godziny
- zaawansowani - Ci są w stanie biec dłużej niż 2 godziny

Chciałbym krótko wytłumaczyć dlaczego tylko ten parametr decyduje o tym, czy powinniśmy wybrać trening dla zaawansowanego czy dla początkującego.

Są osoby, które nie potrafią biegać szybko, a jednak potrafia bardzo długo. I nie są się w stanie przesunąć w stronę wyższych prędkości. jednak to co robią, czyli długi czas biegu jest czymś, czego nie osiąga sie z marszu, swoje trzeba wybiegać. Można powiedzieć, że te osoby weszły na pewien poziom długodystansowego zaawansowania.

Z drugiej strony są osoby, które naprzykład Test Coopera są w stanie przebiec relatywnie nieźle, np ponad 3 km. Ale gdybyście poprosili ich o przebiegnięcie 10 km, to okazałoby się, że zajmuje im to godzinę i pod koniec płaczą z bólu. To są osoby nie zaawansowane, które nie potrafią utrzymać się jeszcze długo w ciągłym biegu (to jest notabene dokładnie mój przypadek sprzed 15 lat - Test Coopera biegałem 3150 ale po przebiegnięciu 12 km nie mogłem się ruszyć z bólu).
Czy aplikacja nie powinna brać pod uwagę typu biegacza (szybkościowiec/wytrzymałościowiec)?
Ja przykładowo biegam ponad osiem lat i mogę biec grubo ponad 2 godziny, czyli jestem niby zaawansowany. ;-) Jeśli chodzi o trening, to dobrze znoszę krótkie interwały i trening powtórzeniowy, natomiast wszelkie rozbiegania męczą mnie, już nie mówiąc o biegach ciągłych. W teście Coopera ostatnio miałem 3310m (T3'38). Po przeliczeniu tego wyniku tempo spokojnego biegu wychodzi w okolicach 5'00, a to jest moje tempo startowe gdzieś pomiędzy połówką, a maratonem. To nie jest dla mnie komfortowe tempo! Na każdym kolejnym coraz dłuższym dystansie jestem relatywnie coraz gorszy, ale może nie jestem żadnym szybkościowcem tylko ta mięśniowa nadwaga mnie tak spowalnia? ;-)
BLOG viewtopic.php?f=27&t=59722
Kom viewtopic.php?f=28&t=59723
40lat, 98kg, 190cm, biegam od 2007
400m 0:55, 800m 2:04, 1000m 2:48,
1500m 4:30, 3000m 10:25, 5000m 18:38,
10km 41:40, Maraton 3h28
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Wpisując w aplikacji 3000m, tempo spokojnego treningu wynosi 5:04 - 5:20
Dzięki, tak to błąd, poprawimy.
melodia pisze:Wydaje mi się, ze tempa poszczególnych treningów są zbyt szybkie (zgodnie z wzorem który Adam podałeś), nie zmieniają się w zależności od stopnia zaawansowania.
Tempo nie ma związku ze stopniem zaawansowania. Tempo zmienia się w zależności od wyniku z Testu.
Podaj mi swój przykład, co jest za szybkie?
Strefa buforowa jest w tym momencie ustawiona w drugą stronę (to ten błąd, który zgłosił Bartek) więc może być za szybko.
spaw pisze:Czy aplikacja nie powinna brać pod uwagę typu biegacza (szybkościowiec/wytrzymałościowiec)?
To jest ogólnie ciekawe zagadnienie. Ale problem jest taki, że struktura włókien nie jest stała. Zmienia się. Biegacz "szybkościowy" może stać sie biegaczem długodystansowym. Aplikacja i wogóle całe bieganie.pl jest nastawione na biegaczy długodystansowych, lub na takich, którzy sie chca stać dobrymi biegaczami długodystansowymi. Wg mnie - u Ciebie jest problem z wydłużeniem - wynikający prawdopodobnie z nieodpowiedniego treningu długodystansowego i struktury mięśni, której nie dajesz sie zmienic jeśli tego treningu nie robisz.
Trening musi być czasami trudny. Jeśli trudny jest dla Ciebie długi spokojny bieg to chcesz go odpuścić bo jest trudny? Długi dystans to nie trzaskanie interwałó ale właśnie długie odcinki. Interwał to tylko wisienka na torcie a nie sam tort.
paradise-lost
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2015, 13:28
Życiówka na 10k: 46:59
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam. Na Symbiana też jest w późniejszym czasie przewidziana? ;)
ravenye
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 23 sie 2013, 22:13
Życiówka na 10k: 45:16
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Słupsk

Nieprzeczytany post

Faktycznie tempa w części trening idą do góry zamiast do dołu. 5:20/km w BS miało być maksymalnym tak jak Adam napisałeś w artykule. Natomiast w apce jest tempem minimalnym. To samo zresztą tyczy się innych typów treningu.

Przydałaby się opcja wybrania w ustawieniach swojego poziomu (początku, śr. zaawansowany, zaawansowany), ponieważ za dużo tych typów treningów się wyświetla. Mało user-friendly rozwiązanie.
Inna sprawa to wybór wieku... to już totalna masakra... 'grafik płakał jak projektował' ;) Labelka wiek, a do wyboru amator|sportowiec (screen attached), no chyba, że na innych urządzeniach inaczej to wygląda.
Boczny slider w czarnym kolorze wg mnie kompletnie nie pasuje do reszty layoutu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Cooper - 3070m - Słupsk IV.2017
10km - 42:55 - Czarna Dąbrówka V.2017
HM - 1:39:38 - Gdańsk X.2016
melodia
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 9
Rejestracja: 08 paź 2010, 09:57
Życiówka na 10k: 52,46
Życiówka w maratonie: 3:32:29

Nieprzeczytany post

Test 3,15km czyli tempo 3:49, spokojny bieg podaje w apce od 4:49 min/km do 5:04 min/km a powinno być z wzoru który podajesz ( i mojego doświadczenia :-)) od 5:06 do 5:22.
bartek_skalski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2006, 21:26
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Ursus

Nieprzeczytany post

Jeszcze jeden błąd w interwałach zaawansowanych(w pozostałych jest OK) występuje w aplikacji i artykule:
http://bieganie.pl/?show=1&cat=19&id=8151
rodzajów interwałów może być mnóstwo, my proponujemy oparty o tempo z Testu Coopera z przerwami równymi połowie czasu trwania szybkiego odcinka
20 min 65% + 5x(1km100%/0,5km60%)
W takim wypadku czasy szybkiego odcinka i przerwy będą zbyt zbliżone do siebie. Powinno być 0,3km
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Podobne analizy można tworzyć w aplikacji RunCalc, która działa wszystkich platformach mobilnych (dedykowane na Android i Java, na iOS i Windows Phone jest aplikacja webowa pod adresem rc.byledobiec.pl).

Analiza wyników w teście Coopera:
http://rc.byledobiec.pl/18cooperTestFor ... _id=139113

Przełożenie docelowego czasu na 10 km na wynik w teście Coopera, który powinno się wcześniej uzyskać:
http://rc.byledobiec.pl/08recordAnalysi ... _id=139113
(trzeba zaznaczyć 10 km, podać czas, kliknąć Oblicz i sprawdzić czas w polu Test Coopera).

Podziału na początkujących/śr. zaawansowanych/zaawansowanych nie ma, ale moim zdaniem, ma to największe znaczenie na dystansie maratonu, gdzie nieprzygotowani faktycznie nie mają szans na dobry wynik, który by wynikał z poprzednich rekordów na krótkich dystansach. Trzeba być bardzo początkującym biegaczem, żeby pobiec dobrze test Coopera, a nie dać rady ukończyć dychy w miarę równym tempem (oczywiście wolniejszym, wynikającym z kalkulatora).
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Te błędy związane z buforem tempa oczywiście poprawimy.

Jeśli chodzi o ten trening interwałowy, to rzeczywiście jest to inne niż w opisie, teraz juz nie zdążymy poprawić, choć towłaściwie nie jest błą, ale ten trening będzie przez to zbyt łatwy. Faktycznie opcji treningu interwałowego może być dużo, bo zmiennych jest dużo. Może nawet w jakiejś kolejnej wersji zrobimy taki indywidualny parametryzator.
Ponieważ - aplikacja pozwala manualnie przejść do kolejnego etapu, to jeśli ktoś wie o co chodzi to może sam skrócic przerwę.

Robert, aplikacja KNOW YOUR PACE nie służy do analizy Testu Coopera (tzn tojest jakiś mało znaczący element), ale do proponowania jednostek treningowych na nim bazujących odpowiednich dla danego człowieka, więc to nie jest podobne
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Mamy do was pytanie.
Co jest wg was lepsze.
Jeżeli biegnę za wolno, to strzałeczka powinna pokazywać w górę czy w dół? :)
Może to bzdet, ale może kogoś zmylić. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
spaw
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 281
Rejestracja: 01 lis 2014, 22:39
Życiówka na 10k: 41:40
Życiówka w maratonie: 3h28
Lokalizacja: Sobolew

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:
spaw pisze:Czy aplikacja nie powinna brać pod uwagę typu biegacza (szybkościowiec/wytrzymałościowiec)?
To jest ogólnie ciekawe zagadnienie. Ale problem jest taki, że struktura włókien nie jest stała. Zmienia się. Biegacz "szybkościowy" może stać sie biegaczem długodystansowym. Aplikacja i wogóle całe bieganie.pl jest nastawione na biegaczy długodystansowych, lub na takich, którzy sie chca stać dobrymi biegaczami długodystansowymi. Wg mnie - u Ciebie jest problem z wydłużeniem - wynikający prawdopodobnie z nieodpowiedniego treningu długodystansowego i struktury mięśni, której nie dajesz sie zmienic jeśli tego treningu nie robisz.
Trening musi być czasami trudny. Jeśli trudny jest dla Ciebie długi spokojny bieg to chcesz go odpuścić bo jest trudny? Długi dystans to nie trzaskanie interwałó ale właśnie długie odcinki. Interwał to tylko wisienka na torcie a nie sam tort.
Czy 1-2 treningi interwałowe w ramach 5-6 jednostek dla biegacza który chce być nie tylko wytrzymały, ale i szybki, nie są właśnie tą wisienką na torcie?
Myślałem że bieganie.pl to portal o wszechstronnym bieganiu. :-) Udziela się tu w końcu kilku średniaków. Są, bardzo ciekawe skądinąd, materiały o MD.
A tak w ogóle to co mam zrobić żebyście mnie przyjęli do Grupy Blogerów? Bo zgłosiłem się i czekam, i czekam... :-)
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2015, 14:52 przez spaw, łącznie zmieniany 2 razy.
BLOG viewtopic.php?f=27&t=59722
Kom viewtopic.php?f=28&t=59723
40lat, 98kg, 190cm, biegam od 2007
400m 0:55, 800m 2:04, 1000m 2:48,
1500m 4:30, 3000m 10:25, 5000m 18:38,
10km 41:40, Maraton 3h28
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Jeżeli biegnę za wolno, to strzałeczka powinna pokazywać w górę czy w dół?
Wg mnie w górę i na zielono a jak za szybko to w dół i na czerwono.
Awatar użytkownika
Roberto Celinho
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 201
Rejestracja: 05 lis 2009, 05:49
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Anin, Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Robert, aplikacja KNOW YOUR PACE nie służy do analizy Testu Coopera (tzn tojest jakiś mało znaczący element), ale do proponowania jednostek treningowych na nim bazujących odpowiednich dla danego człowieka, więc to nie jest podobne
Sorry, może nie zrozumiałem. W opisie aplikacji na Google Play są 3 zdania, z czego jedno brzmi "Nasza metoda pozwala na wyznaczenie intensywności w treningu biegowym w oparciu o najbardziej powszechny biegowy sprawdzian jakim jest Test Coopera", ekrany również sugerują, że bazą określenia poziomu sportowego jest 12-minutowy test biegu ciągłego.

Powodzenia w promocji :usmiech: Po naprawie błędów i rozszerzeniu funkcjonalności może wyjść z tego użyteczne narzędzie. Docelowo planujecie generować gotowe plany treningowe?
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Trening interwałowy ma sens w krótkich okresach życia a nie stale. Ale może dla biegacza "wszechstronnego" jest inaczej, szczerze mówiąc nie wiem co tojest biegacz wszechtronny, ale osobiście uważam, że treningi interwałowe to zazwyczaj marnowanie czasu (poza tymi sytuacjami, gdzie mogą się przydać).
Grupa Blogerów jest zamknięta, teraz jedyna opcja na nowego bloga jest tutaj: http://bieganie.pl/blogi/

Robert, celem nie jest analiza Testu Coopera w takim rozumieniu jakim się go do tej pory robiło ale pójście w kierunku wyznaczania temp treningowych i konkretnych jednostek treningowych bazując na tempie z Testu.
Co do dalszych planów - nie chce się rozwodzić czego to bym nie chciał :)
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Mamy do was pytanie.
Co jest wg was lepsze.
Jeżeli biegnę za wolno, to strzałeczka powinna pokazywać w górę czy w dół? :)
Może to bzdet, ale może kogoś zmylić. :)
Adam,
moim zdaniem powinien pojawiać się tam (może być mniejszy) napis czerwone "przyspiesz" i zielone "zwolnij". To by było lepsze niż strzałka, zresztą tak jest np. w treningach w garminie 310xt.


Co do aplikacji: fajnie by było, gdyby przy wyborze treningu można zobaczyć jego opis/podsumowanie. W tej chwili jest to niemożliwe, zapisany jest tylko pierwszy etap i kolejne etapy trzeba klikać w prostokątny co jest mało intuicyjne. Nawet, jeśli ktoś by biegał wszystkie treningi z telefonem (a nie z zegarkiem) to co - mam liczyć powtórzenia interwałów czy przeglądać kwadrat po kwadracie 6-8 x to samo? Dobrze by było też na ekranie z treningiem wpisać obliczony/zalecany kilometraż treningu (wg widełek w zależności od tempa) i czas trwania. Zdecydowanie by to ułatwiło logistyczne planowanie treningów.
biegam ultra i w górach :)
degi
Wyga
Wyga
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2014, 16:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

marek84 pisze:
Adam Klein pisze:Mamy do was pytanie.
Co jest wg was lepsze.
Jeżeli biegnę za wolno, to strzałeczka powinna pokazywać w górę czy w dół? :)
Może to bzdet, ale może kogoś zmylić. :)
Adam,
moim zdaniem powinien pojawiać się tam (może być mniejszy) napis czerwone "przyspiesz" i zielone "zwolnij". To by było lepsze niż strzałka, zresztą tak jest np. w treningach w garminie 310xt.
Ja bym jednak zielony kolor wolał zarezerwowany dla sytuacji, gdy jestem dokładnie w prawidłowym przedziale tempa. Zielone -> jest OK.
Adam - wg mnie kwestia przyjęcia a priori - jedni powiedzą tak, inni - inaczej. Osobiście chyba byłbym za logiką: strzałka w górę -> mam przyspieszyć. Bądź, tak jak pisze marek84, po prostu napis "przyspiesz", lub "zwolnij". Przy czym trzeba wziąć pod uwagę, że nawet jeżeli ktoś biega z telefonem to raczej nie trzyma go przed twarzą i nie patrzy na ekran co tam akurat telefon od niego chce... no i przy sporych wysiłkach wogóle może być problem z odczytaniem napisu :)
ODPOWIEDZ