woda filtrowana z kranu, a może butelkowana, a sport?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No w końcu. Podczas Poznań Maraton będzie serwowana kranówa (ta sama, którą podają też m. in. gościom magistratu). Może to trochę odczaruje tę dobrą wodę. Oby inni poszli w ślady Poznania.
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
New Balance but biegowy
gocu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 763
Rejestracja: 05 gru 2011, 14:38
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

KrzysiekJ pisze:W wielu miejscach w Polsce woda z kranu nadaje sie do picia bez gotowaninia. Zalezy to od ujecia i stanu wodociagow.
Nie "w wielu" tylko "w każdym". Woda z kran musi spełniać te same normy co butelkowana - co prawda niekoniecznie musi być smaczna (ja piję tylko kranówę z sokiem czy cytryną dla zabicia posmaku), ale można ją pić bez obaw o zagrożenie dla zdrowia.
Robert
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 791
Rejestracja: 30 lip 2001, 10:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:... będzie serwowana kranówa (ta sama, którą podają też m. in. gościom magistratu). Może to trochę odczaruje tę dobrą wodę. Oby inni poszli w ślady Poznania.
Pewnie pod wzgledem chemicznym, kazda kranowa woda w Polsce jest "dobra" i nadaje sie do picia - roznica to kwestia smaku. Np. w W-wie NA PEWNO odrozniam herbate zrobiona z wody kranowej, od wody "z baniaka" - kranowka jest gorsza.

A z ciekawostek o "dobrej wodzie": w Singapurze, w zwiazku z niedoborami wody i uzaleznieniem pod tym wzgledem od Malezji, rzad mocno promuje NEWater, tzn. wode pitna otrzymywana z oczyszczonych sciekow. Jestem swiadom, ze obiektywnie jest to b. czyste H2O, ale skoro nie jestem na stacji kosmicznej, to jednak wolalbym pic wode pompowana z kilkuset metrow spod ziemi, anizeli filtrowane siki ;-)
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

nie jestem na stacji kosmicznej, to jednak wolalbym pic wode pompowana z kilkuset metrow spod ziemi, anizeli filtrowane siki ;-)
Wydaje się, że wody mamy pod dostatkiem, ale tak naprawdę jest to "towar" dość deficytowy więc nie zdziw się jeśli za kilkadziesiąt lat woda pitna będzie pozyskiwana głównie ze ścieków.
Awatar użytkownika
pit78
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 579
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:04
Życiówka na 10k: 37:26 (JG 2017)
Życiówka w maratonie: 3:08 (Poznań 2013)
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pije kranówę odkąd pamiętam i niczego mi nie brakuje.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:
nie jestem na stacji kosmicznej, to jednak wolalbym pic wode pompowana z kilkuset metrow spod ziemi, anizeli filtrowane siki ;-)
Wydaje się, że wody mamy pod dostatkiem, ale tak naprawdę jest to "towar" dość deficytowy więc nie zdziw się jeśli za kilkadziesiąt lat woda pitna będzie pozyskiwana głównie ze ścieków.
Tak naprawdę woda pitna jest najbardziej strategicznym surowcem i będzie się stawała coraz ważniejsza. Już teraz niektóre wojny mają swoją pierwotną przyczynę w wyczerpaniu zapasów wody na danym terenie. A podziemne zbiorniki wody - mają swoją ograniczoną pojemność i nie zdziwi mnie, jeśli kiedyś wszyscy będziemy zmuszeni pić "filtrowane siki".
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Awatar użytkownika
WojtekM
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1991
Rejestracja: 18 lip 2012, 19:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Radzionków

Nieprzeczytany post

już je pijesz - w przyrodzie nic nie ginie :D
Go Hard Or Go Home
Robert
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 791
Rejestracja: 30 lip 2001, 10:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

WojtekM pisze:już je pijesz - w przyrodzie nic nie ginie :D
Niby tak - ale jednak wole, gdy ten mocz jest jedynie w ilosci sladowej, rozpuszczony w "czystej wodzie atmosferycznej" (deszczowce, sniegu etc.), a calosc przefiltrowana przez kilkaset metrow piasku, gliny, skal etc. Z mojego punktu widzenia to znacznie lepsza opcja, anizeli 100% mocz, przepuszczony przez cienkie membrany filtrow RO. Mimo ze obiektywnie, efekt tego procederu to nadajace sie do picia H2O / singapurska NEWater.
ODPOWIEDZ